fbpx

Robotizuota laboratorija

„Antėja laboratorija“ turi vienintelę visiškai robotizuotą medicininių tyrimų laboratoriją Baltijos šalyse. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 m., o 2016 m. buvo sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija.

Anksčiau turėjome „Versacell“ robotą, panašų į geležinę judančią ranką, kuris atliko monotonišką, tačiau sunkų, daug ištvermės reikalaujantį darbą – dėliojo kraujo mėginius į automatinius analizatorius, kad to nereikėtų daryti laborantui. Tai buvo labai didelis palengvinimas laboratorijos darbuotojams, kuriems sumažėjo rankų darbo, ir milžiniškas šuolis į priekį klientams – tyrimų atsakymai būdavo atiduodami žymiai greičiau, sumažėjo ir klaidų skaičius.

Laboratorijos darbasBlogėjanti sergamumo statistika atspindi senstančios ir nesveiką gyvenimo būdą pasirinkusios visuomenės problemas bei gerėjantį diagnostikos prieinamumą. Laboratorinio tyrimo kelias jokiu būdu neprasideda tik nuo kraujo paėmimo. Tyrimo pradžia – tai sprendimas paciento galvoje, pasitarus su gydytoju, ar gydytojo galvoje. Kraujo tyrimus atliekantys robotai leidžia šiuos sprendimus realizuoti – pasitikrinti sveikatą ir sužinoti apie gresiančias ligas, išvengti komplikacijų ir ankstyvos mirties.

„Labai svarbu suprasti, kad negydomas „mažas“ sveikatos sutrikimas vėliau baigiasi „didele“ problema, brangiai kainuojančia ir pacientui, ir Valstybinei ligonių kasai. Jeigu kažkas sako, kad robotai pridaro daug tyrimų, kurių rezultatuose tik nežymūs pakitimai, pavyzdžiui, šiek tiek padidėjęs cholesterolio kiekis, į kurį nereikėtų kreipti dėmesio, tai po kelerių ar keliasdešimties metų ištikęs infarktas ar insultas parodo tikrąją tyrimų vertę – ir didesnį mirtingumą statistikos suvestinėse, ir išleistus milijonus brangiam chirurginiam gydymui, ir skaudžias netektis artimiesiems. Lietuvoje pastatytais kraujo tyrimų robotais reikia džiaugtis, nes tai akivaizdžiai padidina diagnostikos paslaugų prieinamumą, pageriną kokybę ir sumažina eiles prie gydytojų kabinetų. Laboratorinė diagnostika atliekama, robotų padeda gauti tikslius tyrimų atsakymus net ir nedidelėms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kaimo ambulatorijoms, kurios brangių laboratorijų turėti neišgali“, – apie robotų svarbą medicinoje pasakoja gydytoja E. Marciuškienė.

Pastatyti kelis robotus, kurie dėliotų kraujo mėginius į automatinius analizatorius ir padėtų laborantams išvengti monotoniško, varginančio ir sunkaus darbo, klaidų, buvo pirmasis laboratorinės medicinos robotizacijos žingsnis. Dabar įvyko dar didesnis kokybinis šuolis – sujungti parengiamieji, analitiniai ir poanalitiniai procesai. Visi laboratorijos IT sistemoje registruoti ir iš gydymo įstaigų atvežti mėginiai patenka tiesiai į „Flexlab“ sistemą – mėginių skirstymo liniją. Važiuodami šia linija mėgintuvėliai „užsuka“ reikalingoms „procedūroms“ – patenka į vieną ar kelis reikalingus analizatorius, po tyrimų atlikimo vėl grįžta į liniją, o vėliau robotų-manipuliatorių yra perkeliami saugojimui į šaldytuvą. Jeigu reikia, net ir po kelių dienų galima iš to paties mėginio atlikti kitus, diagnozę tikslinančius tyrimus. Mėginių archyvas – labai patogi ir vis labiau populiarėjanti paslauga, kurią pavyko robotizuoti.

Flexlab linija, Robotizuota laboratorijaPrie „Flexlab“ linijos yra prijungti trys klinikinės biochemijos, trys imunologiniai analizatoriai, krešėjimo sistemos ir hematologinių tyrimų analizatoriai. Infekcinius žymenis atliekame su „Immulite 2000“ sistema. Esminė nauda – greitesni, patikimi ir tikslūs tyrimai. Nors kitose laboratorijose dar reikalingi mėgintuvėlius į analizatorius dėliojantys laborantai, mūsų laboratorijoje jų beveik nebereikės. Šiuos darbus jau atlieka robotai-manipuliatoriai ir „Flexlab“ linija, kuri praktiškai eliminuoja žmogiškąjį faktorių.

„Visiškas laboratorijos robotizavimas ne tik leis daryti greičiau ir daugiau tyrimų, bet ir padidins sudėtingų tyrimų prieinamumą, sumažins klaidų skaičių. Šiuo keliu eina dauguma moderniausių medicininių tyrimų laboratorijų užsienyje, todėl kur būtinas itin didelis tikslumas, darbus atlieka robotai. Jie ir greitesni, ir našesni, ir tikslesni, tačiau visų darbų jie atlikti negali. Teisingam laboratorinių tyrimų rezultatų interpretavimui ar kliniškai sudėtingų situacijų išsiaiškinimui laboratorijoje yra būtinas gydytojas“, – aiškina „Antėja laboratorija“ direktorė medicinai D. Babenskienė.

Moderni robotizuota laboratorija sudaro platesnes galimybes pasinaudoti ankstyvosios ligų prevencijos programomis, finansuojamomis iš Valstybinės ligonių kasos, ir skatina žmones dažniau profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

„Dėl robotų ir padidėjusio prieinamumo vis daugiau laboratorinių tyrimų atliekama profilaktikos tikslais. Populiariausi buvo, yra ir tikriausiai bus kasdieniai tyrimai, kuriuos žmonės žino geriausiai – cholesterolio frakcijų, kepenų fermentų, skydliaukės hormonų. Pastaruoju metu pastebime vėžio žymenų tyrimų skaičiaus augimą. Atlikę kraujo tyrimus, esame laiku nustatę ne vieną dešimtį krūties, kiaušidžių, skrandžio vėžio atvejų“, – akcentuoja gydytoja D. Babenskienė.