fbpx

Ar galime diagnozuoti ligą patys?

Ar galime diagnozuoti ligą patys?

Tobulėjant technologijoms, tobulėjame ir mes. Įgyjame vis daugiau žinių, mokomės, daug kuo domimės ir jaučiamės viską išmanantys, todėl neretai mėgstame kraujo tyrimų rezultatus interpretuoti patys, nelaukdami gydytojo konsultacijos. Atidžiai naršome internete, ieškodami kiekvieno tyrimo rezultatų reikšmės, ir dažnai savarankiškai diagnozuojame ligą. Ateiname pas gydytojus galvodami, kad sergame onkologinėmis ar kitomis ligomis. Kiekvieną tyrimo elementą stebime atskirai, nesuprasdami, kad reikia vertinti visumą, todėl kraujo tyrimų rezultatus turi interpretuoti tik reikiamą kompetenciją turintis specialistas.

Kraujo tyrimų galimybės

Medicinos mokslas yra itin tikslus, tokie yra ir kraujo tyrimai. Svarbu žinoti, kada ir kokius tyrimus atlikti, o dar svarbiau – tinkamai juos interpretuoti. Tai turi daryti tik kvalifikuoti ir kompetentingi gydytojai, turintys žinių ir suprantantys, kad rezultatų nuokrypiai dar ne diagnozė. Svarbiausia išsiaiškinti, kodėl tų nuokrypių atsirado. Juk visos dėlionės nesurinksime, turėdami tik vieną detalę! Taip yra ir su žmogumi, nes jis yra visuma, o visi organizme vykstantys procesai glaudžiai susiję, vieni sutrikimai gali sukelti ištisus procesus, gebančius išbalansuoti organų sistemų veiklą. Gydytojas žmogų mato kaip visumą, tad svarbu visus tyrimų rezultatus vertinti kartu, o ne kiekvieną rodiklį atskirai. Šiuos dalykus būtina paaiškinti ir pacientui, siekiant užkirsti kelią savidiagnostikai ir savigydai.

Kraujo tyrimai ir gautų rezultatų interpretavimas

Medicinoje nėra nei vieno tikslaus trafareto, kaip reikėtų vertinti tyrimus, nes kiekvieno asmens organizmo pokyčiai gali būti individualūs, neretai iškraipomi turimų ligų ar kitų organizmo veiklos sutrikimų. Gydytojo misija – surinkti išsamią informaciją apie paciento sveikatą, gyvenimo būdą, šeimos ir artimųjų sveikatą, ligas dar prieš paskiriant tam tikrus kraujo tyrimus. Kartais pacientai yra linkę nutylėti tiesą apie organizmo sutrikimus ir įvairius simptomus, gyvenimo įpročius, nes jaučia gėdą ar kitus nemalonius jausmus kalbėdami šia tema. Nutylėjus įvairias detales, atlikti tyrimai ne visada parodys tikrąją paciento sveikatos būklę. Ieškodami priežasties, kodėl kai kurie rodikliai neatitinka normų, ir neturėdami išsamios informacijos apie pacientą, gydytojai gali netinkama linkme ieškoti ligos priežasties. Gali paskirti ne tuos, kurių reikia, tyrimus ir eikvoti laiką ne paciento naudai, todėl ilgėja ligos priežasties paieškos bei didėja laiko sąnaudos. Skiriamas netinkamas gydymas, kuris daro ne tik emocinę, bet ir materialinę žalą žmogui. Apsilankę pas specialistą turime nebijoti ir nuoširdžiai išsakyti visą reikiamą informaciją, kad medikas galėtų kuo greičiau ir efektyviau padėti. Patys interpretuodami rezultatus patiriame didelį stresą, kuris kartais gali sukelti net psichikos sutrikimų, nes savo mintyse nuolat kartojame išgalvotą diagnozę ir patys pradedame ja tikėti. Net nesivarginame kreiptis į medikus, kurie padėtų tinkamai įsigilinti į mūsų organizmo siunčiamus signalus. Labai svarbu žmones skatinti apsilankyti pas gydytoją, nes jis padės išsiaiškinti esamą situaciją ir suprasti simptomus. Tik turėdamas išsamią informaciją gydytojas gali paskirti tinkamą ištyrimo ar gydymo planą, padėsiantį pacientui kuo greičiau išgyti.

Brangiausias – laiku neatliktas tyrimas

Svarbu suprasti, kad neatliekant tyrimų laiku jie gali kainuoti brangiausią mūsų turtą – sveikatą, nes atlikę kraujo tyrimus per vėlai ar netinkamu metu, galime nerasti tikrosios susirgimo priežasties arba išsiaiškinti ją pavėluotai. „Antėja laboratorija“ specialistų komandą sudaro ne tik šeimos, bet ir kitų sričių kvalifikuoti specialistai: pediatrai, dermatovenerologai, darbo medicinos gydytojai, chirurgai, urologai, genetikai ir gydytojai akušeriai-ginekologai. Jie tikrai nuoširdžiai padės Jums suprasti ir teisingai interpretuoti gautų tyrimų atsakymus. Rūpinantis savimi itin svarbu turėti savo organizmo veiklos pasą, t. y. bent kartą per metus atlikti kraujo tyrimus ir kasmet stebėti kraujo rodiklius. Kraujo tyrimas yra pats pirmas tyrimas, norint įvertinti sveikatos būklę, nes mūsų kraujyje slypi labai daug informacijos. Naudokimės ja ir rūpinkimės savo sveikata.

Gydytojų konsultacijos

Dangira Babenskienė
Direktorė medicinai, lab. gydytoja.