Endokrinologai Vilniuje ir Kaune - "Antėja laboratorija"

Endokrinologai

Hormonai yra cheminės medžiagos, kurios reguliuoja medžiagų apykaitą, augimą, dauginimąsi, jutimo suvokimą ir judėjimą. Jų disbalansas yra pagrindinė įvairių sveikatos sutrikimų priežastis. Endokrinologijoje daugiausia dėmesio skiriama hormonams ir juos gaminančioms liaukoms bei audiniams. Atsiradus endokrininės sistemos sutrikimams Jums gali padėti patyrę „Antėja laboratorija“ endokrinologai. Jie skiria ypatingą dėmesį kiekvienam pacientui, kas leidžia pateikti tikslią diagnozę ir paskirti efektyvų gydymą.

Dažniausiai užduodami klausimai apie endokrinologą

Endokrinologas kas tai?

Endokrinologas yra gydytojas, kuris specializuojasi diagnozuoti bei gydyti sveikatos sutrikimus, susijusius su kūno hormonų, hormoninių liaukų problemomis. Jis turi specifinių žinių apie hormonų disbalansą ar endokrininių liaukų problemas.

Ką daro endokrinologas?

Kvalifikuoti endokrinologai sugeba diagnozuoti ir gydyti tokias ligas kaip diabetas, skydliaukės ligos, nevaisingumas, augimo problemos, medžiagų apykaitos sutrikimai, osteoporozė, kai kurie vėžiniai susirgimai ir hormonus gaminančių antinksčių bei hipofizės sutrikimai.

Reikalingas patyręs endokrinologas Vilniuje arba Kaune? Susisiekite ir užsiregistruokite konsultacijai pas „Antėja laboratorija“ specialistus. Esame pasiruošę Jums padėti!

Kas yra endokrininė sistema?

Žmogaus endokrininę sistemą sudaro daugybė liaukų, kurios išskiria hormonus daugeliui skirtingų funkcijų valdyti. Iš liaukų hormonai patenka į kraują, kuriuo yra pernešami į organus ir audinius kiekvienoje kūno dalyje. Plačiau aptarsime pagrindines endokrininės sistemos dalis.

1. Antinksčiai

Antinksčiai yra inkstų viršuje. Jie suskirstyti į du regionus.

Antinksčiai išskiria:

  • kortikosteroidus – steroidus, susijusius su stresu, imunine sistema, uždegimu ir kita;
  • katecholaminus, tokius kaip noradrenalinas ir epinefrinas, reaguojant į stresą;
  • aldosteroną, kuris veikia inkstų funkciją;
  • androgenus arba vyriškus lytinius hormonus, įskaitant testosteroną.

Tiek vyrai, tiek moterys turi androgenų, tačiau vyrų organizme jų lygis aukštesnis. Šie hormonai kontroliuoja tokių savybių kaip veido plaukuotumas ir žemesnis balsas vystymąsi.

2. Pagumburis

Pagumburis yra tiesiai virš smegenų kamieno ir po gumburu (galvos smegenų kiaušinio formos darinys, esantis po didžiąja smegenų jungtimi). Ši liauka suaktyvina ir kontroliuoja nevalingas kūno funkcijas, įskaitant kvėpavimą, širdies ritmą, apetitą, miegą, temperatūros ir paros ciklus arba dienos ritmus. Pagumburis per pritvirtintą hipofizę susieja nervų ir endokrininę sistemas.

3. Kiaušidės ir sėklidės

Kiaušidės – tai moteriškos lytinės liaukos, esančios abiejose gimdos pusėse. Jos išskiria tokius hormonus kaip estrogenas ir progesteronas. Jie skatina moters lytinį vystymąsi, vaisingumą ir menstruacijas.

Sėklidės – vyriškos lytinės liaukos, kurios yra kapšelyje, žemiau varpos. Jos išskiria androgenus, daugiausia testosteroną. Jie kontroliuoja vyrų lytinį vystymąsi, brendimą, veido plaukuotumą, seksualinį elgesį, libido, erekcijos funkciją ir spermos ląstelių susidarymą.

4. Kasa

Tai endokrininė liauka ir virškinimo organas, esantis pilvo srityje. Ji išskiria:

  • insuliną, kuris svarbus angliavandenių ir riebalų apykaitai organizme;
  • somatostatiną, kuris reguliuoja endokrininės ir nervų sistemos veiklą, taip pat kontroliuoja kelių hormonų, tokių kaip gastrinas, insulinas ir augimo hormonas, sekreciją;
  • gliukagoną – peptidinį hormoną, kuris padidina gliukozės kiekį kraujyje, kai jo būna per mažai;
  • kasos polipeptidą, kuris padeda kontroliuoti kasos gaminamų medžiagų išsiskyrimą.

Sutrikusi kasos veikla gali lemti diabetą ir virškinimo problemas.

5. Prieskydinės liaukos

Šios mažos endokrininės liaukos, esančios kakle, gamina parathormoną (PTH), kuris reguliuoja kalcio ir fosfato kiekį kraujyje. Raumenys ir nervai gali veikti saugiai bei efektyviai tik tuo atveju, jei šių cheminių medžiagų kiekis yra tinkamas.

6. Kankorėžinė liauka

Tai maža endokrininė liauka, esanti giliai smegenyse. Ji išskiria melatoniną ir padeda kontroliuoti kūno miego įpročius, vidutinį reprodukcinių hormonų kiekį.

7. Hipofizė

Liauka, pritvirtinta prie pagumburio. Kartais ji vadinama pagrindine endokrinine liauka, nes išskiria hormonus, reguliuojančius kitų liaukų funkcijas, taip pat augimą ir kita. Hipofizės priekinė dalis išskiria hormonus, kurie veikia lytinį vystymąsi, skydliaukės funkciją, augimą, odos pigmentaciją ir antinksčių žievės funkciją. Jeigu ji neveikia, tai gali lemti lėtesnį augimą vaikystėje ir nepakankamą kitų endokrininių liaukų veiklą.

Galinė hipofizės dalis išskiria oksitociną, kuris padidina gimdos susitraukimus ir antidiurezinio hormono (ADH), kuris skatina inkstus reabsorbuoti vandenį, kiekį.

8. Užkrūčio liauka

Ši liauka yra po krūtinkauliu. Joje ankstyvame amžiuje subręsta ir dauginasi T limfocitai – tam tikra imuninių ląstelių rūšis. Užkrūčio liauka svarbi imuninėje sistemoje, kuri padeda organizmui apsisaugoti nuo ligų ir infekcijų.

9. Skydliaukė

Tai drugelio formos liauka, esanti kakle. Ji gamina hormonus, kurie atlieka pagrindinį vaidmenį reguliuojant kraujospūdį, kūno temperatūrą, širdies ritmą, medžiagų apykaitą ir tai, kaip organizmas reaguoja į kitus hormonus.

Tam, kad gamintų hormonus, skydliaukei reikalingas jodas. Du pagrindiniai iš jų yra tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3). Skydliaukėje taip pat gaminamas kalcitoninas, kuris padeda stiprinti kaulus ir reguliuoja kalcio apykaitą.

Domina profesionalus endokrinologas Kaune ar Vilniuje? „Antėja laboratorija“ dirba patyrę šios srities specialistai. Kvalifikuoti endokrinologai greitai diagnozuoja hormonų sutrikimų priežastis ir paskiria tikslingą gydymą, kuris leidžia pasiekti geriausius rezultatus.

Kada reikėtų kreiptis į endokrinologą?

Paprastai pas endokrinologą apsilankoma gavus pirminės sveikatos priežiūros gydytojo siuntimą. Pacientai į šios srities specialistą gali kreiptis dėl įvairių priežasčių: nuo diabeto valdymo iki skydliaukės problemų, tam tikrų vėžio rūšių, antinksčių sutrikimų ir kita. Atvejai, kuomet gali padėti endokrinologas:

  • Sunkumai valdant diabetą taikant standartinius gydymo būdus. Asmenys, sergantys cukriniu diabetu, paprastai reguliariai lankosi pas pirminės sveikatos priežiūros gydytoją ir gali vartoti vaistus, kurie padėtų išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje. Tačiau, jeigu taikant įprastą gydymą cukraus kiekis kraujyje nekontroliuojamas, pacientas gali būti nukreipiamas pas endokrinologą. Kvalifikuotas specialistas ieško papildomų būdų, padedančių kontroliuoti ligą.
  • Skydliaukės sutrikimai. Jie gali apimti per didelį arba per mažą įvairių skydliaukėje gaminamų hormonų kiekį. Kai pirmą kartą diagnozuojamas skydliaukės sutrikimas, asmuo gali būti nukreipiamas pas endokrinologą, kuris peržiūri paciento būklę ir sudaro gydymo planą. Jei nėra kitų komplikacijų, toliau bendradarbiaujama su pirminės sveikatos priežiūros gydytoju. Tačiau kartais gali prireikti tolesnės endokrinologo pagalbos, pavyzdžiui, nėščioms moterims arba asmenims, ketinantiems susilaukti kūdikio ir turintiems skydliaukės sutrikimų.
  • Osteoporozė. Šią ligą gali paskatinti daugybė veiksnių, įskaitant su amžiumi susijusius hormonų lygio pokyčius. Juos įtariant gali padėti endokrinologas, kuris įvertina būklę ir parengia gydymo planą.
  • Policistinių kiaušidžių sindromas. Jis nustatomas maždaug 7–10 proc. moterų ir gali lemti nevaisingumą, spuogus, nereguliarias menstruacijas, veido plaukuotumą, taip pat kitas lėtines ligas.
  • Žemas testosterono lygis. Tokią būklę gali lemti kelios priežastys, įskaitant hormonų sutrikimus, šalutinį vaistų poveikį ir lėtines ligas. Endokrinologai, pasitelkdami specialias žinias, padeda diagnozuoti, gydyti ir valdyti šį sutrikimą.
  • Endokrininės liaukos vėžys. Tokia liga gali pasireikšti bet kurioje endokrininėje liaukoje, įskaitant kasą, skydliaukę, hipofizę ir antinksčius. Endokrinologas ar endokrinologė sutelkia dėmesį į hormonų lygio valdymą ir subalansavimą.

Paprastai pas šios srities specialistus lankomasi ambulatoriškai, nes daugelis jų gydomų ligų yra lėtinės. Kai kurie endokrinologai konsultuoja ir stacionare.

Tikimės, kad dabar Jums tapo aiškiau, kas yra endokrinologas ir ką jis daro – juk kreipiantis į bet kokios srities gydytoją norisi jį kuo geriau pažinti. Reikalingas endokrinologas Vilniuje ar Kaune ? „Antėja laboratorija“ specialistai visuomet pasiruošę padėti. Užsirašykite vizitui Jums patogiu metu!