fbpx

KĄ IŠ TIKRŲJŲ KRAUJO TYRIMAS RODO APIE SKYDLIAUKĘ IR JŪSŲ SVEIKATĄ?

KĄ IŠ TIKRŲJŲ KRAUJO TYRIMAS RODO APIE SKYDLIAUKĘ IR JŪSŲ SVEIKATĄ?

Kraujo tyrimai yra lengviausias ir greičiausias būdas gydytojui įvertinti skydliaukės hormonų pusiausvyrą ir sveikatą. Skydliaukės funkcijos tyrimai yra vienas labiausiai paplitusių laboratorinių tyrimų ir daugeliu atvejų jie aiškiai parodo skydliaukės veiklą. Tačiau kartais gali atsitikti taip, kad tyrimų rezultatai sukelia sumaištį.

Kas yra „norma“?

Laboratorijos atiduodamos tyrimų rezultatus pateikia normos ribas, kurios padeda suprasti ir atskirti „sveiką“ nuo „sergančiojo“. Juk kiekvienas iš mūsų nėra vien statistinis vidurkis. Į kiekvieną rezultatą reikia žiūrėti individualiai.

Ar „norma“ visiems vienoda? Ar mano rezultatai yra normalūs?

Tai, kas yra normalu vienam, gali būti nenormalu kitam žmogui. Be to, kas yra norma šiandien, po kelių dienų ar net savaičių gali būti nukrypimas. Kūno svoris, streso lygis arba mitybos įpročiai gali pasikeisti, galite pastoti ir kiti faktoriai bei genai gali nulemti įprastai nustatomus hormonų kiekius tam tikru gyvenimo momentu.

Ką reiškia kai tyrimo rezultatas nėra normos ribose (už normos ribų)?

Mokslininkai teigia, kad vieną kartą atliktas skydliaukės hormonų tyrimas viename gyvenimo etape užduos daugiau klausimų, nei atsakymų. Turėtumėte pakartoti tyrimą vieną ar du kartus, kad įsitikintumėte, jog gauti rezultatai yra teisingi. Tokiu būdu Jūs ir Jūsų gydytojas iš tiesų turės išsamų skydliaukės vaizdą. Padidėjęs TTH (skydliaukę stimuliuojantis hormonas) tyrimo rezultatas yra tik pirmas žingsnis link hipotirozės diagnozės. Tačiau rezultatai gali būti klaidingai interpretuoti, nes įrodyta, kad senstant TTH didėja ir atliekant tik šį tyrimą, TTH nėra tiesioginis ligos rodiklis. Tas pats yra ir su kūdikiais, nes jie turi padidėjusį TTH ir FT4 kiekį, kuris subrendus sumažėja. FT3 būna padidėjęs pirmaisiais gyvenimo metais, vėliau jis mažėja. Tyrimo rezultatų pokyčius taip pat gali sukelti stresas, sezoniniai pokyčiai, kitos gretutinės ligos (diabetas, traumos, inkstų, kepenų, širdies), gyvenimo būdo pokyčiai, vartojami vaistai, papildai.

Kas gali daryti įtaką skydliaukės tyrimų rezultatams?

TTH kiekis kinta dienos bėgyje ir tai priklauso nuo žmogaus organizmo. Daugiausia TTH gaminama miego metu apie vidurnaktį, o mažiausiai – po pietų. Atliktos studijos parodė, kad skirtumas gali būti apie 72 %, todėl tyrimai, atlikti ryte, gali būti kitokie atlikus tyrimą po pietų. Kai kurie mokslininkai teigia, kad subklinikinės hipotirozės diagnozė gali būti nenustatyta 3 iš 10 pacientų, jei kraujas tyrimui paimamas antroje dienos pusėje.

Mityba

Netaisyklingai maitinantis FT3 ir bendro T3 hormonų kiekiai gali sumažėti. Persivalgius, šių hormonų kiekis kraujyje gali padidėti.

Stresas

Stresas veikia skydliaukės hormonus, sulėtėja medžiagų apykaita. Tai įrodymas, kad stresas ir svorio kitimai yra susiję. Kai streso metu lėtėja skydliaukės funkcija, FT3 ir FT4 hormonų kiekis sumažėja.

Vartojami vaistai, papildai

Kai kurie vaistiniai preparatai gali padidinti FT3 ir FT4 kiekį kraujyje, tačiau iš tikrųjų tam tikri vaistai blokuoja šių hormonų aktyvumą, todėl jie negali atlikti savo vaidmens. Net vaistai nuo uždegimo gali paveikti skydliaukės funkciją, todėl prieš atliekant kraujo tyrimus, nepamirškite pasakyti gydytojui apie vartojamus vaistus ar išgertą tabletę nuo skausmo.

Skydliaukės ligų tyrimų programa

Eglė Marciuškienė
Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė,
„Antėja laboratorija“ laboratorinės medicinos gydytoja.