fbpx

Liga, nuo kurios nesame apsaugoti nei vienas – rotavirusas

Liga, nuo kurios nesame apsaugoti nei vienas – rotavirusas

Rotavirusas  — virusas, gavęs pavadinimą dėl savo apvalios formos, daugiau nei 90 % kūdikių ir vaikų iki 5 metų sukeliantis dažną spazminį, skausmingą viduriavimą (gastroenteritą), vėmimą, karščiavimą ir pilvo skausmus. Susirgę šia liga maždaug 1 iš 70 vaikų, ypač kūdikiai, paguldomi į ligoninę, nes netenka daug organizmo skysčių.

Virusas yra lengvai plintantis

Daugiausiai šia liga serga 0-3 metų amžiaus vaikai (net 90 %), tačiau susirgti tenka ir vyresniems vaikams ar suaugusiems. Užsikrėsti galima per užterštas rankas, daiktus, maistą – užsikrėtimo kelias yra fekalinis-oralinis ir laiko tarpas nuo žmogaus užsikrėtimo iki pirmųjų klinikinių simptomų atsiradimo yra maždaug 2 dienos.

Norint sužinoti, ar užsikrėtėte šiuo virusu, reikia atlikti laboratorinius tyrimus – po 3-5 dienų nuo simptomų atsiradimo nustatyti rotaviruso antigeną išmatose. Rotavirusu susirgti labiausiai tikėtina rudenį ir pavasarį, patekęs ant daiktų šis virusas gyvuoti gali dar kelias dienas.

Kokia geriausia apsauga nuo viruso?

Geriausia apsauga – kuo ilgesnis kūdikių maitinimas krūtimi, vakcinacija ir tinkama higiena. EMA (European Medicines Agency) yra užregistruotos dvi vakcinos nuo rotaviruso: Rotarix ar RotaTeq. Šios vakcinos arba rotaviruso skiepas nėra leidžiamas į raumenis, o yra sugirdomas. Priklausomai nuo pasirinktos vakcinos, vaikai yra skiepijami nuo 6 iki 24/32 amžiaus savaičių, 2/3 dozės. Šia vakcina taip pat galima skiepyti neišnešiotus kūdikius, jiems gimus ne anksčiau nei 25/27 nėštumo savaitę.

Rekomenduojama skiepytis ta pačia vakcina – vakcinaciją pradėti ir baigti ta pačia vakcina. Rotaviruso skiepai yra veiksmingi, tačiau kaip ir daugelis kitų vakcinų nesuteikia 100 % apsaugos. Dažni nepageidaujami poveikiai yra viduriavimas ir irzlumas, vėmimas ir subfebrilus karščiavimas. Šiuo metu rotaviruso skiepas yra įtrauktas į vaikų profilaktinių skiepų kalendorių ir yra valstybės finansuojamas.

 

„Antėja laboratorija“ šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė