Plačiausias kraujo tyrimų tinklas Lietuvoje
Online registracija + tyrimų rezultatai
0
0

Naprotechnologija - naujas požiūris į nevaisingumą

NaProTECHNOLOGIJA — naujas požiūris į nevaisingumą

Nevaisingumas tampa vis aktualesnė problema Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje. Remiantis statistika, kas septintai porai prireikia medicininės pagalbos norint sulaukti vaikelio ar išnešioti pilną nėštumą. Nevaisingumas yra lėtinė problema, įtraukianti tiek vyrą, tiek moterį, kuriai išspręsti reikia įvairių priemonių. Tuo tarpu šiuo metu dažniausiai kovojant su nevaisingumu pasitelkiamos pagalbinio apvaisinimo priemonės, tokios kaip apvaisinimas mėgintuvėlyje, intrauterininė inseminacija, ovuliacijos stimuliacija ar tiesiog tam tikras hormoninis moters menstruacinio ciklo palaikymas. Šios pagalbinio apvaisinimo technologijos yra brangios, invazyvios ir sukelia tam tikras rizikas moteriai bei nėštumams (pastarieji dažniau būna daugiavaisiai, kas gali sąlygoti padidėjusį priešlaikinių gimdymų ir neišnešiotų naujagimių skaičių).

NaProTECHNOLOGIJA (angl. NaProTECHNOLOGY®) – natūrali prokreacinė technologija. Tai naujas mokslas apie moters vaisingumą ir su juo susijusius veiksnius.  Šis mokslas yra vystomas daugiau nei 40 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose ir didžiausią populiarumą pasiekė efektyviai gydydamas nevaisingumą. NaProTECHNOLOGIJA išsiskiria tuo, kad tai yra daugiadisciplininis, sisteminis požiūris į lėtinę nevaisingumo problemą, kuomet stengiamasi diagnozuoti ir gydyti jį sukėlusias priežastis ir veiksnius. Siekiant pagerinti moters ir vyro bendrą sveikatą, dažniausiai atsistato ir natūralus poros vaisingumas ir didėja galimybė susilaukti sveiko bei išnešioto naujagimio.

NaProTECHNOLOGIJA remiasi KREITONO MODELIO vaisingumo pažinimo sistema (KrMS) (angl. CREIGHTON MODELFertilityCare™ System (CrMS)).  Šia sistema paremti stebėjimo duomenys padeda profilaktiniam ligų atpažinimui. Patys pacientai aktyviai dalyvauja gydyme. Pradžioje jie yra apmokomi, kaip sekti savo organizmo vaisingumo ženklus.

Jau po kelių stebėjimo ciklų, remiantis moterų užpildytomis lentelėmis bei papildomais diagnostiniais tyrimais, bandoma nustatyti nepastojimo priežastis ir būdus kaip atstatyti natūralų organizmo funkcionavimą su minimaliu šalutiniu poveikiu arba be jo. Esant indikacijoms, gali būti rekomenduotas ir chirurginis gydymas.

NaProTECHNOLOGIJA paremta krikščioniškomis vertybėmis ir gali būti siūloma kaip alternatyva pagalbiniam apvaisinimui, kadangi išlaikoma visiška pagarba žmogaus gyvybei nuo ankstyviausių jos vystymosi etapų.

Gydymo planas vykdomas 3 etapais.

1-o etapo tikslas – nustatyti pagrindines priežastis ir problemas, susijusias su vaisingumu. Tai gali užtrukti 1-2 mėn. Šiuo laikotarpiu aptariami konkretūs gyvenimo būdo aspektai, rekomenduojami tam tikri papildai (jei reikia).

– Rūkymas;
– Alkoholio vartojimas – ne daugiau nei 7 standartinių vienetų per savaitę;
– Saikingas kofeino vartojimas;
– Sportas – ne per daug ir ne per mažai;
– Svorio kontrolė;
– Miego režima.

Šiame etape moteris (pora) mokoma sekti savo ciklą bei tam tikru laiku atlikti kraujo tyrimus. Kartu aptariamas ir vertinamas vyro faktorius.

 2-ojo etapo metu identifikuojamos 1-oje fazėje nustatytos problemas ir skiriami vaistai, kurie koreguoja ir optimizuoja moters ciklą.

Jei organizme hormonų kiekiai yra nepakankami, skiriamas gydymas, siekiant išgauti subrendusį pilnavertį folikulą bei vaistai, užtikrinantys jo plyšimą (ovuliaciją). Gydymas yra atidžiai stebimas atliekant ultragarsinį tyrimą, kraujo tyrimus bei stebint pokyčius vaisingumo lentelėje. Papildomai, skiriant įprastinį gydymą Klomifenu, Letrozoliu, HCG ir (ar) progesteronu, taikomas ir kitas gydymas, kuris pagerina atsaką į folikulo stimuliavimą. Šis gydymas apima:

– Mažų dozių naltreksonas;
– Antinksčių nuovargio sindromo koregavimas;
– Maisto netoleravimo ištyrimas, mitybos plano sudarymas pagal gautus rezultatus;
– Lenograstimas – G- CSF;
– Skydliaukės funkcijos ištyrimas ir gydymas;
– Lėtinio endometrito nustatymas, gydymas.

Esant indikacijoms nurodančioms chirurginio gydymo poreikį, pora nukreipiama pas operuojantį gydytoją histeroskopijai ar laparoskopijai.

3-io etapo metu jau pasiekiamas optimalus hormonų lygis, stebima normali vaisingumo lentelė ir yra stebėtas normaliai plyšęs folikulas ultragarsinio tyrimo metu. Patirtis rodo, kad trečiojo etapo gydymo metu, moteris gali pastoti per 1 metų laikotarpį. Šiame etape, kai medicininės priežastys yra sėkmingai koreguotos, labai svarbu pripažinti ir savo širdies bei proto galią.

NaProTECHNOLOGIJA nėra greitai rezultatą duodantis gydymo būdas. Reikia laiko, kol yra optimizuojama poros sveikata, o tuo pačiu vaisingumas, todėl svarbu tinkamas nusiteikimas ir kantrybė. Tikimybė sėkmingai pastoti, atsižvelginat į įvairaus amžiaus grupes bei galimas diagnozes, naudojant NaProTECHNOLOGIJĄ, yra apie 50proc. Sėkmės atvejai gali siekti ir 80 proc., priklausomai nuo priežasties. Poroms, kurioms nepavyko pastoti taikant IVF, tikimybė pastoti išlieka apie 30proc. Pastojimo tikimybė priklauso nuo įvairių priežasčių: tikslios diagnozės, priežasties sunkumo, ankstesnio vaisingumo gydymo ir moters amžiaus.


GYDYTOJO KOMENTARAS

Poros, kurios susidūrė su vaisingumo problema Lietuvoje iki šiol neturėjo daugiau alternatyvų, apart pagalbinio apvaisinimo procedūrų ar įsivaikinimo. Šis metodas – tai puiki galimybė surasti tikrąsias nevaisingumo priežastis ir jas koreguojant bei netaikant jokių intervencijų į moters kūną, atstatyti poros vaisingumą bei prigimtinę moters teisę į motinystę. Be to, tai yra žymiai pigesnis ir moters organizmą tausojantis vaisingumo gydymo būdas, pagrįstas statistiškai patikimais moksliniais tyrimais.

NaProTECHNOLOGIJA sprendžia tokias problemas, kaip menstruaciniai spazmai (skausmingos mėnesinės), endometriozė, priešmenstruacinis sindromas (PMS), kiaušidžių cistos, nenormalus ar nereguliarus kraujavimas, policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS), pasikartojantys persileidimai, priešlaikinio gimdymo prevencija, pogimdyvinė depresija, ovuliacijos sutrikimai, žemas progesteronas, pasireiškę šalutiniai poveikiai vartojant kontraceptikusnuolatinės išskyros ir pan.

Taigi, šis metodas naudingas poroms, kurios siekia nėštumo, bet susiduria su nevaisingumu ar persileidimais ir nori pašalinti sveikatos sutrikimus, kurie didina priešlaikinio gimdymo ar persileidimo tikimybę bei nori etiškai ir moraliai priimtinos sveikatos priežiūros. Taip pat moterims ar poroms, kurios nori sužinoti priežastis, susijusias su nevaisingumu ar kitomis sveikatos problemomis, nori išvengti nevaisingumo, stebėti savo sveikatą ir daugiau sužinoti apie savo kūną. Poros, kurios pasirinko būtent šį šeimos planavimo būdą, pirmiausia džiaugiasi žymiai pagerėjusia fizine sveikata, sutvirtėjusiu tarpusavio ryšiu bei galimybe patiems patirti naujos gyvybės sukūrimo stebuklą.

 

Visos naujienos