Kodėl į slogą reikia žiūrėti kaip į rimtą ligą? - "Antėja laboratorija"

Kodėl į slogą reikia žiūrėti kaip į rimtą ligą?

Sloga (rinitas) – tai  nosies ertmės gleivinės uždegimas, dažniausiai sukeliamas rino virusų. Slogai būdingos išskyros iš nosies ir užburkimas, dėl ko tampa sunkiau kvėpuoti, nosies niežėjimas bei čiaudulys. Į slogą reikia žiūrėti kaip į rimtą ligą, nes negydant ar gydant aplaidžiai gresia pavojingos komplikacijos. Sloga turėtų praeiti maždaug per 1 savaitę laiko. Užsitęsus 10 dienų ar ilgiau, jau yra pirmas požymis, kad prasideda komplikacijos. Dažniausia komplikacija yra ūminis rinosinusitas – nosies ir prienosinių sinusų gleivinės uždegimas. Išsivysčius sinusitui išskyros iš nosies tampa pūlingos – gelsvos ar žalsvos spalvos. Kartu pasireiškia spaudimas ar skausmas veido srityje, uoslės susilpnėjimas, galimas karščiavimas. Sergantiems sinusitu gali pasireikšti įvairios komplikacijos, kurios nėra dažnos, tačiau labai sunkios. Infekcija iš sinusų gali pateikti į akiduobę ar kaukolės ertmę. Akiduobės uždegimo metu patinsta ir sunkiai atsimerkia viršutiniai akių vokai, akies judesiai tampa riboti, gali atsirasti dvejinimasis ir sutrikti regėjimas, susiformuoti pūliniai. Infekcijai plintant toliau gali prasidėti galvos smegenų ir jų dangalų uždegimas. Tuomet atsiranda galvos svaigimas, pykinimas, vėmimas, sąmonės sutrikimas, traukuliai, galimas galvos nervų paralyžius. Taip pat infekcija gali plisti ir į apatinius kvėpavimo takus ir pasireikšti bronchitu ar sunkesne komplikacija – pneumonija.

Sloga ypač pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams, nes jų nosiaryklę su ausies būgnine ertme jungiantis vamzdelis yra horizontalus, trumpas ir platus, todėl infekcija iš nosies gali lengviau patekti į vidurinę ausį ir komplikuotis ūminiu vidurinės ausies uždegimu.

KĄ DARYTI, JEI SLOGA UŽSITĘSĖ IR NIEKAIP NEPRAEINA?

Slogai užsitęsus ilgiau nei savaitę laiko, reikia kreiptis į gydytoją, o ne bandyti palengvinti kvėpavimą naudojant įvairius lašus nosiai, nes pastaruosius vartojant ilgesnį laiką prasideda priešingas efektas – nosies gleivinės kraujagyslės išsiplečia, gleivinė paburksta ir gali išsivystyti lėtinė sloga. Kreiptis į gydytoją būtina jeigu sloga užsitęsė ilgiau nei 10 dienų, karščiuojama, atsirado gelsvos – žalsvos spalvos išskyros iš nosies. Tai jau yra signalas, kad paprasta sloga komplikavosi bakterine infekcija, kuriai gydyti būtini antibiotikai. Atsiradus akių vokų ar kaktos audinių patinimui, ūminiam vienpusiui ar abipusiui kaktos srities skausmui, dvejinimuisi ir susilpnėjus regėjimui rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą, nes šie simptomai rodo ypač sunkias komplikacijas.

Užsitęsusi sloga gali būti ir alerginės kilmės. Tuomet išskyros iš nosies yra skaidrios ir vandeningos, kartu vargina čiaudulys, ašarojimas, nosies niežėjimas, būdingas sezoninis paūmėjimas. Dažniausiai alerginė sloga būna susijusi su tam tikrų augalų žydėjimu, tačiau ją gali sukelti ir namų dulkių erkutės, cheminės medžiagos ar maisto produktai. Todėl įtariant kad užsitęsusi sloga gali būti alerginės kilmės rekomenduojama atlikti laboratorinius alergenų tyrimus, norint nustatyti įsijautrinimą konkretiems alergenams. Vengimas kontakto su alergenu ir prieš alerginiai medikamentai yra svarbiausios alerginės slogos gydymo priemonės. Dažnai sergantiems alerginiu rinitu kartu pasireiškia ir bronchinė astma.

JEIGU SLOGA UŽSITĘSIA REIKIA ATKREIPTI DĖMESĮ Į ILGESNĮ LAIKĄ VARTOJAMUS MEDIKAMENTUS, NES NORS IR RETAI, TAČIAU LĖTINĖ SLOGA GALI PASIREIKŠTI DĖL TAM TIKRŲ VAISTŲ TOKIŲ KAIP ASPIRINO, IBUPROFENO, ANTIDEPRESANTŲ, RAMINAMŲJŲ AR ANTIHIPERTENZINIŲ VAISTŲ VARTOJIMO.

 

,,Antėja laboratorija“
Šeimos gydytoja Lina Boufidis