fbpx

Skiepai nuo gripo

Skiepai nuo gripo

Lietuvoje kiekvienais metais skelbiama gripo epidemija. Gripo židiniais dažnai tampa darželiai, mokyklos, darbovietės, kitos viešos erdvės, o neretai užsikrečiama nuo šeimos nario. Vienas asmuo perduoda gripo virusą kitam lašeliniu būdu, dažniausiai per orą – čiaudint, kosint. Gripo virusas gali būti perduodamas ir bučiuojantis, apsikabinant, sveikinantis, per bendro naudojimo daiktus ar jų paviršius.

Norint apsisaugoti nuo gripo reikėtų imtis atsargumo priemonių – dažnai plauti rankas, čiaudint ir kosint naudoti tik vienkartines nosinaites, o panaudotas – iš karto išmesti. Neturint nosinaitės reikiamu metu, nepatartina čiaudėti užsidengiant plaštaka, kuria vėliau liesite įvairius daiktus. Tokiu atveju geriau užsidengti alkūne. Epidemijos metu nepatartina turėti artimą kontaktą su aplinkiniais arba dalyvauti viešuose susibūrimuose. Pastarieji patarimai praktikoje gali būti gan sunkiai įgyvendinami, todėl apsvarstykite skiepo galimybę.

Gripas yra ūminė kvėpavimo infekcija, kuria užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Gripo virusai yra itin pavojingi, kadangi jie nuolatos kinta, mutuoja, todėl skiepytis svarbu kasmet, kadangi praeitų metų vakcinacija jau yra pasenusi ir neapsaugo nuo naujų gripo formų. Skiepytis rekomenduojama prieš šaltąjį sezoną, geriausia – iš karto, kai tik pasirodo einamųjų metų vakcinos, taip paliekant daugiau laiko susiformuoti imunitetui (imunitetas atsiranda maždaug per dvi savaites).

Svarbu suvokti, kad nuo vakcinos susirgti gripu neįmanoma, kadangi skiepijama inaktyvuota vakcina t. y. gyvo viruso joje nėra, tačiau skiepas negarantuoja, jog gripu nesusirgsit. Gripo virusai ir po skiepo, prieš jį patenka į organizmą, tačiau skirtumas tas, kad po skiepo imunitetas „atpažįsta“ virusą ir „žino“ kaip su juo kovoti, todėl su liga „susidoroja“ lengviau, neleidžiama jai išplisti ar komplikuotis. Svarbu ir tai, kad žmogus su stipriu imunitetu ne tik „neįsiserga“, bet ir neperduoda viruso aplinkiniams asmenims, taip sustabdo tolimesnį gripo plitimą.

Skiepai nuo gripo – efektyviausia / vienintelė patikima priemonė gripo viruso sukeltos ligos išvengimui, ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse.

Prieš skiepus reikia žinoti:

  • Negalima skiepyti vaikų iki 6 mėnesių;
  • Negalima skiepytis jau sergant gripu;
  • Negalima skiepytis, jeigu yra padidėjęs jautrumas: veikliosioms medžiagoms ar bet kuriai pagalbinei vakcinos medžiagai;
  • Reikia įspėti gydytoją, jeigu vartojate vaistus ar neseniai skiepijotės kita vakcina.

Skiepui reikalinga išankstinė registracija tel. 8 700 55511!