fbpx

Celiakijos IgA (atTG IgA + DGP IgA + bendras IgA)

30.00 

Audinių transgliutaminazės (aTG) IgA klasės antikūnai nustatomi įtariant celiakiją. Tai jautriausias ir specifiškiausias tyrimas celiakijai diagnozuoti bei stebėti jos eigą. Celiakija yra tiesiogiai susijusi su autoimuninėmis ligomis, todėl dėl celiakijos turėtų pasitikrinti sergantys pirmojo tipo cukriniu diabetu, autoimuniniu tiroiditu, reumatoidiniu artitu bei kitomis ligomis – geležies stokos anemija, osteopenija, osteoporoze, nevaisingumu.

Sblizingas
Produkto kodas: 1840 Kategorija: Tyrimo ID: 4894

Aprašymas

Audinių transgliutaminazės (aTG) IgA klasės antikūnai nustatomi įtariant celiakiją. Tai jautriausias ir specifiškiausias tyrimas celiakijai diagnozuoti bei stebėti jos eigą. Celiakija – yra lėtinė, autoimuninė virškinamojo trakto liga, kuriai būdingas įvairių kviečių baltymų (dažniausiai gliuteno) netoleravimas. Organizme susidarę antikūniai atakuoja plonosios žarnos gleivinę, kuri yra atsakinga už maisto meždiagų, vitaminų įsisavinimą. Dėl šių procesų kyla uždegiminės reakcijos, maisto medžiagos nepatenka į kraują ir nėra išnešiojamus po organizmą, pažeidžiami įvairūs organai ir audiniai – žarnynas, oda, kepenys, jungiamasis audinys, sąnariai, gimda, širdis, smegenys ir skydliaukė ir kt.

Celiakija (CL) – gliutenui jautri enteropatija, kuria serga tiek vaikai, tiek suaugę. Celiakija yra dažniausia genetinė autoimuninė liga pasaulyje. Ji dažnesnė nei vilkligė, reumatoidinis artritas, išsėtinė sklerozė, epilepsija, Parkinsono liga, Krono liga arba cistinė fibrozė. Manoma, kad šia liga serga apie 1 proc. pasaulio gyventojų.

Celiakija nustatoma:

– 3,9 -12,3 proc. sergančių I tipo cukriniu diabetu;
– 5 -12 proc. sergančių Dauno, Turnerio sindromais, kitomis autoimuninėmis ligomis;
– 20 proc. sergančių kolageniniu kolitu ;
– 4,5 proc. pirmos eilės giminaičiams žmonėms su celiakija.

Celiakijos kamuojami žmonės yra jautrūs tam tikriems grūdų produktams, kurių sudėtyje yra gliuteno. „Gliutenas“ yra bendrinis amino rūgščių, randamų kviečiuose, miežiuose, rugiuose, kiek mažiau avižose ir sukeliančių imuninį atsaką, pavadinimas. Imuninės sistemos atsakas į gliuteną pažeidžia plonąją žarną, todėl suprastėja organizmo sugebėjimas įsisavinti maistines medžiagas, nulemia prastą mitybą ir kitų komplikacijų įvairovę.

Daugiau kaip 300 simptomų, susijusių su celiakija ir jos sukeltomis komplikacijomis. Dažniausi yra:

Pilvo skausmas / pūtimas
Rūgšties refliuksas
Anemija
Nerimas / Depresija
Artritas
Autoimuninės ligos
Elgesio sutrikimai
Vėžys
Lėtinis vidurių užkietėjimas
Lėtinis viduriavimas
Lėtinis nuovargis
Dantų emalio defektai
Dermatitis herpetiformis
Diabetas
Galvos skausmas / Migrena
Širdies liga
Nevaisingumas
Nemiga
Dirglumas
Dirgliosios žarnos sindromas
Prasta mityba
Persileidimas
Neuropatijos
Osteoporozė / osteopenija
Patinimai
Nepaaiškinamas svorio priaugimo / nuostolis

Nuo pirmųjų simptomų atsiradimo iki celiakijos diagnostikos vidutiniškai praeina 10 metų. Štai kuo rizikuojama, jei celiakija yra negydoma:

– Padidina vėžio riziką 200-300 proc.
– Padidina persileidimo riziką 800-900 proc.
– 66 proc. sergančių turi osteopeniją arba osteoporozę.
– 51,4 proc. sergančių turi neurologinių sutrikimų.

Koks yra celiakijos gydymas?

Vienintelis celiakijos gydymas yra griežta begliuteninė dieta. Tai reiškia, kad reikia pašalinti kviečius, miežius, rugius ir avižas iš maisto raciono.

Kokia prognozė po diagnozės nustatymo?

Greita diagnozė yra būtina geros sveikatos rezultatams. Gliuteno žala yra kumuliacinė. Kuo anksčiau yra pašalinamas gliutenas iš dietos, tuo mažiau sveikatos sutrikimų jis sukels.