fbpx

PSA Prostatos specifinis antigenas (serume)

9.00 

PSA tyrimas – vienintelė diagnostinė priemonė, leidžianti aptikti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Pakitusi, prostatos ląstelių išskirto baltymo (PSA), koncentracija kraujyje signalizuoja apie klinikinius prostatos sutrikimus.

Sblizingas
Produkto kodas: 2313 Kategorijos: , Tyrimo ID: 4556

Aprašymas

Prostatos tyrimas leidžia aptikti ne tik vėžines ląsteles, bet ir įvertinti galimo susirgimo riziką. Pakitusi PSA koncentracija kraujyje ne visuomet signalizuoja apie prostatos vėžį, taip gali nutikti ir dėl kitų prostatos ligų. Antigeno koncentracija kraujyje pakinta sergant prostatitu, gerybine prostatos hiperplazija.

Pirmieji tyrimai, kuriuos atlieka gydytojas-urologas – PSA lygio kraujyje tyrimas, prostatos apčiuopa pirštu bei tyrimas ultragarsu. Jei atliktų tyrimų rezultatai leidžia įtarti prostatos vėžį, atliekama prostatos biopsija. Paimami pažeisti prostatos audiniai, kurie tiriami mikroskopu, tokiu būdu, patvirtinama  arba paneigiama prostatos vėžio diagnozė.


Gydytojo komentaras

Prostatos specifinis antigenas (PSA) – tai baltymas, kurį gamina prostata. Jo koncentracija kraujyje padidėja sergant tiek piktybinėmis, tiek gerybinėmis prostatos ligomis. PSA tyrimas dėl savo jautrumo naudojamas pirminei prostatos vėžio diagnostikai. Jis profilaktiškai atliekamas vyrams, vyresniems nei 50 metų amžiaus, taip pat tiems, kurių šeimoje pasitaikė prostatos vėžio atvejų. Taip pat šis tyrimas atliekamas vertinant gydymo veiksmingumą ar stebint pacientus, kuriems buvo nustatytas prostatos onkologinis susirgimas. PSA padidėjimas net 6 mėnesius anksčiau už kitus diagnostikos metodus rodo naviko augimą. Šis rodiklis taip pat padidėja ir sergant gerybinėmis prostatos ligomis: gerybinė prostatos hiperplazija, ūminiu prostatitu.

Prostatos pagrindinė funkcija sekretuoti skystį, kuris išlaiko spermą skystos konsistencijos, taip pat ejakuliacijos metu prostatos raumenys užkerta kelią šlapimui patekti į šlaplę. Esant prostatos padidėjimui dėl uždegimo, naviko, jai išvešėjus, sutrikdoma šlapinimosi funkcija. Tai stipriai pablogina vyrų gyvenimo kokybę. Todėl labai svarbu laiku nustatyti ir gydyti prostatos ligas.

Prostatos vėžiu Lietuvoje serga 17 400 vyrų. Plačiai paplitusio vyrų tikrinimo dėl PAS dėka nuo 2006 metų kiekvienais metais nustatoma daugiau nei 2,5 tūkst. naujų šios ligos atveju. Per metus Lietuvoje nuo prostatos vėžio miršta 330-350 vyrų. Liga ilgą laika neturi jokių simptomų ir kartais pastebima tuomet, kai jau yra gerokai pažengusi. Laiku atliktas tyrimas ir detalus ištyrimas stipriai sumažina ligos išplitimo tikimybę.

„Antėja laboratorija“ šeimos gydytoja Julija Skirmantė

julija_skirmante