Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa - "Antėja laboratorija"

Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Priešinės liaukos vėžys 

Piešinė liauka – tai vienas iš vidinių vyriškų lytinių organų, savo dydžiu bei forma primenantis graikinį riešutą ir esantis mažajame dubenyje po šlapimo pūsle. Ši liauka gamina sekretą, kuris sėklos išsiveržimo metu susimaišo su iš sėklidžių atitekančia sperma bei padidina spermatozoidų judrumą, todėl ir apvaisinimo tikimybę. Be to, ji gamina spermai neleidžiantį sukrešėti baltymą – prostatos specifinį antigeną (PSA), kurio padidėjęs kiekis kraujyje gali būti nustatomas sergant ne tik tokiomis ligomis kaip gerybinė prostatos hiperplazija (padidėjusi prostata), prostatitas (prostatos uždegimas), bet ir prostatos vėžys. 
Prostatos, arba priešinės liaukos, vėžys yra dažniausia onkologinė liga, kuria Lietuvoje serga vyresnio amžiaus vyrai. Per metus nustatoma net apie 2000 naujų atvejų ir sergamumas nuolat auga. Liga išsivysto, kai priešinės liaukos ląstelės pakinta, pradeda nekontroliuojamai dalintis ir telktis į gerybinį (nevėžinį) arba piktybinį (vėžinį) darinį, vadinamą augliu. Kai kurie prostatos navikai auga labai lėtai ir ilgą laiką nesukelia jokių požymių ar simptomų. Laikui bėgant, priešinės liaukos vėžys nepastebimai pereina į vėlesnes stadijas, pradeda plisti organizme ir gydymas tampa kur kas sudėtingesnis. 

Priešinės liaukos vėžio rizikos veiksniai

Siekiant pastebėti ligą laiku, svarbu reguliariai tikrintis, ypač tiems, kurie patenka į prostatos vėžio rizikos grupę. Nors tikrosios jo atsiradimo priežastys dar nėra visiškai aiškios, didesnė tikimybė sirgti priešinės liaukos vėžiu yra:

  • vyresniems nei 50 metų (ypač 66–68 metų) vyrams; 
  • vyrams, kurių artimi giminaičiai (tėvas, brolis, dėdė) sirgo ar serga šia liga (2–3 kartus didesnė rizika);
  • afroamerikiečiams (Europoje – šiaurinių regionų gyventojams);
  • vyrams, kurių šeimos moterys sirgo krūties vėžiu (paveldimas mutavęs genas);
  • vartojantiems per daug riebaus gyvulinės kilmės maisto ir nepakankamai šviežių daržovių, vaisių.

Priešinės liaukos vėžio simptomai ir požymiai

Esant ankstyvos stadijos priešinės liaukos navikui, jokių simptomų nejaučiama. Jie pasireiškia, kai auglys tampa pakankamai didelis ir pradeda spausti šlaplę bei apsunkina šlapinimąsi. Visgi vyresnių nei 50 metų amžiaus vyrų priešinė liauka būna padidėjusi ne tik dėl vėžio, bet ir dėl daug dažnesniais atvejais nustatomos gerybinės priešinės liaukos hiperplazijos (GHP). Nevėžinių (gerybinių) bei vėžinių (piktybinių) prostatos auglių simptomai yra labai panašūs, jiems priskiriamas:

  • staigus noras šlapintis;
  • padažnėjęs šlapinimasis, ypač nakties metu;
  • šlapinimosi pasunkėjimas;
  • jausmas, kad šlapimo pūslė iki galo neištuštinama;
  • diskomforto jautimas dėl padidėjusios prostatos.

Retais atvejais gali atsirasti ir tokie simptomai ar požymiai:

  • skausmingas šlapinimasis;
  • skausmas ties varpos pagrindu;
  • šlapimas ar sperma su kraujo priemaišomis.

Jeigu vėžys išplinta į kitus organus (atsiranda metastazių), gali būti jaučiamas nuovargis, skausmas ar kiti simptomai.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Aptiktas ankstyvų stadijų priešinės liaukos vėžys, kuris nėra išplitęs už prostatos ribų,  turi didžiausią sėkmingo gydymo galimybę. Todėl Lietuvoje jau nuo 2006 metų yra vykdoma priešinės liaukos (prostatos) vėžio prevencinė programa, pagal kurią 50–69  m. amžiaus vyrams (arba jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis – nuo 45 metų) 1 kartą per 2 metus nemokamai atliekami PSA lygio kraujyje tyrimai, išskyrus atvejus, kai:

  • vyrų iki 59 metų (imtinai) PSA kiekis ≤ 1 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus;
  • vyrų nuo 60 metų PSA kiekis ≤ 2 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus.

Tikrinantis pagal priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinę programą, periodiškai atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą urologo konsultacijai, kuris prireikus atlieka priešinės liaukos biopsiją. Priešinės liaukos vėžys – onkologinė liga, kuria Lietuvoje vyrai serga dažniausiai, todėl profilaktiniai tyrimai būtini sėkmingam ir efektyviam ankstyvųjų stadijų vėžio gydymui.