AKTH Adenokortikotropinis hormonas - "Antėja laboratorija"
AKTH Adenokortikotropinis hormonas (padeda diagnozuoti antinksčių ir hipofizio (pagumburinės liaukos) ligas)

AKTH Adenokortikotropinis hormonas (padeda diagnozuoti antinksčių ir hipofizio (pagumburinės liaukos) ligas)

34.50€
AKTH Adenokortikotropinis hormonas (padeda diagnozuoti antinksčių ir hipofizio (pagumburinės liaukos) ligas)

AKTH kiekis kraujyje padidėja sergant Kušingo liga, kuomet hipofizėje esantis navikas gamina AKTH ir stimuliuoja kortizolio gamybą antinksčiuose. Taip pat šis rodiklis gali padidėti dėl įgimtos antinksčių hiperplazijos, pirminio antinksčių žievės nepakankamumo - Adisono ligos, po antinksčių pašalinimo ar dėl paraneoplastinio AKTH sindromo, kuomet AKTH sekretuoja plaučių, skydliaukės ar neuroendokrininiai navikai. Nedidelis hormono padidėjimas galimas dėl nėštumo, streso ar netikro Kušingo sindromo, kuris būna dėl nutukimo, hirsutizmo ar alkoholizmo bei vartojant tam tikrus medikamentus (AKTH, metopironas, insulinas). AKTH sumažėja kai yra antinksčių žievės hipofunkcija dėl hipofizės funkcijos sutrikimo (dažniausiai AKTH neprodukuojantys hipofizės navikai, metastazės, švitinimas galvos srityje, insultas, trauma). Kartu sumažėja ir skydliaukės bei lytinių hormonų kiekis. Taip pat hormono sumažėjimas galimas esant Kušingo sindromui, navikams, kurie išskiria kortizolį bei dėl gliukokortokoidų vartojimo. AKTH tyrimą rekomenduojama atlikti jeigu yra šių požymių:

  • Vargina nuovargis ir silpnumas;
  • Pradėjo mažėti ar augti svoris, ypač kauptis riebalai veido srityje, ant sprando ir viršutinėje nugaros dalyje;
  • Atsirado pakitimai odoje: patamsėjusi ar suplonėjusi oda, strijos, padidėjęs plaukuotumas;
  • Raumenų silpnumas ir jų masės mažėjimas;
  • Sumažėjęs arba padidėjęs sunkiai kontroliuojamas kraujo spaudimas;
  • Sutrikusios mėnesinės;
  • Dėl aplink hipofizę esančių struktūrų spaudimo gali pasireikšti galvos skausmai, regėjimo sutrikimai, troškulys, padažnėjęs šlapinimasis.

AKTH rodikliui svarbu tyrimo atlikimo laikas. Pati didžiausia AKTH koncentracija plazmoje būna ryte, o vakare kelis sykius mažesnė. Todėl tyrimą rekomenduojama atlikti ryte (7-9 val.) ir vakare (15-17 val.).