Beta-2 glikoproteino 1 antikūnas yra autoantikūnas, susijęs su sutrikusiu kraujo krešėjimu. Šis tyrimas nustato ir matuoja beta-2 glikoproteino 1 antikūnus kraujyje.
Beta-2 glikoproteinų antikūnai laikomi vienu iš pagrindinių autoantikūnų, vadinamų antifosfolipidiniais antikūnais, kurie klaidingai nukreipti į paties kūno lipidinius baltymus (fosfolipidus), esančius ląstelių membranų ir trombocitų sluoksnyje. Šis tyrimas dažnai užsakomas kartu su kitų antifosfolipidinių antikūnų tyrimais, įskaitant kardiolipino antikūnus ir vilkligės antikoaguliantus.
Antifosfolipidiniai antikūnai trukdo organizmo kraujo krešėjimo procesui dar iki galo nesuprantamu būdu. Jie padidina netinkamų kraujo krešulių (trombų) atsiradimo riziką tiek arterijose, tiek venose.
Antifosfolipidiniai antikūnai dažniausiai išsivysto žmonėms, sergantiems autoimuniniu sutsirgimu, vadinamu antifosfolipidiniu sindromu. Ši būklė yra susijusi su išplitusiais kraujo krešuliais (trombozės epizodais), mažu trombocitų kiekiu (trombocitopenija) arba su nėštumo komplikacijomis, tokiomis kaip preeklampsija ir pasikartojantys persileidimai, ypač antruoju ir trečiuoju trimestrais.
Be to, kai kurie žmonės, sergantys autoimuniniais susirgimais, tokiais kaip vilkligė (sisteminė raudonoji vilkligė), gali pradėti gaminti vieną ar daugiau iš šių autoantikūnų, todėl jiems gali kilti kraujo krešulių susidarymo kraujagyslėse pavojus.
Laboratoriniai tyrimai gali aptikti tris skirtingas šių autoantikūnų klases: IgG, IgM ir IgA. Jei pradiniai antifosfolipidinių antikūnų testai IgG ir IgM klasėms yra neigiami, tačiau vis dar yra įtariamas antifosfolipidinis sindromas, tada galima tirti šių antikūnų IgA klasę kartu su kitais rečiau pasitaikančiais antifosfolipidiniais antikūnais, tokiais kaip antifosfatidilserinas ir antiprotrombinas.
Teigiamas beta-2 glikoproteino 1 antikūnų tyrimas gali parodyti antifosfolipidinį sindromą (APS), nes jie dažniausiai nustatomi esant šiai būklei. Jei tyrimo rezultatas bus teigiamas, rekomenduojama pakartoti maždaug po 12 savaičių, kad būtų nustatyta, ar pakitimas yra nuolatinis, ar laikinas. Jei beta-2 glikoproteino 1 antikūnų tyrimas yra neigiamas, bet kitų antifosfolipidinių antikūnų rezultatas teigiamas gali būti įtariamas APS. Jei tyrimas yra silpnai arba vidutiniškai teigiamas beta-2 glikoproteino 1 antikūnams ir silpnai teigiamas arba neigiamas kitiems antifosfolipidiniams antikūnams, tai reiškia, kad antikūnų atsirado dėl kitos būklės nei APS. Jei pakartotinis tyrimas yra neigiamas, tikėtina, kad antikūnai buvo laikini. Šie autoantikūnai laikinai gali būti nustatomi žmonėms, sergantiems ūminėmis infekcijomis, ŽIV/AIDS, kai kuriais vėžiais arba vartojantiems tokius vaistus kaip fenitoinas, penicilinas ir prokainamidas.