Ar galite pasitikėti savo organizmu? Sužinokite išsamią savo sveikatos būklę - "Antėja laboratorija"

Ar galite pasitikėti savo organizmu? Sužinokite išsamią savo sveikatos būklę

Žmogaus organizmas yra sudėtingas, bet kartu ir protingas, jame kasdien vyksta vieni už kitus svarbesni procesai bei reakcijos. Sveikame organizme procesai vyksta cikliškai ir tam tikra tvarka, o reakcijos yra susijusios ir priklauso viena nuo kitos. Tačiau kartais organizmo mechanizmai sutrinka ir mums net nejaučiant ima vystytis negalavimai.

Dažnai įvairios ligos prasideda slaptais arba bendriniais simptomais – nuovargiu, sumažėjusiu darbingumu, atminties sutrikimais, apetito stoka, gali atsirasti nežymus karščiavimas. Simptomai nėra sudėtingi, todėl dažnai mes juos ignoruojame, o jau pajutus aiškius ir varginančius simptomus, liga būna sunkiai gydoma.

Periodiškai atliekamų tyrimų svarba

Periodiškai atliekami tyrimai suteikia labai svarbią informaciją, vertinant bendrą organizmo sveikatos būklę. Jų rezultatai padeda laiku ir tiksliai diagnozuoti įvairias ligas dar ankstyvoje stadijoje bei paskirti tinkamą gydymą. Pavyzdžiui, padidėjusio cholesterolio mes nejaučiame, tačiau to rezultate gali išsivystyti infarktas ar insultas. Tai jau sunkios ligos, kurias gali sukelti ilgą laiką nekoreguotas aukštas cholesterolis.

Kiekvienas organas ar sistema į kraują išskiria tam tikras specifines medžiagas. Skydliaukė – hormonus, kepenys ir kasa – fermentus, organizme nuolat vyksta mikroelementų apykaita, kas gali turėti įtakos širdies, raumenų funkcijai ar kaulų struktūros vystymuisi.

Organizme taip pat svarbų vaidmenį atlieka vitaminai, jie gali lemti mūsų imuninę sistemą, onkologinių susirgimų riziką bei nervų sistemos pokyčius. Todėl specialistai rekomenduoja kasmet atlikti išsamią tyrimų programą, kuri leistų įvertinti visas organizmo funkcijas bei atsiradusius rodiklių nuokrypius. Įvairiapusiškesnių tyrimų atlikimas leistų įvertinti dar netirtų organizmo sistemų veiklą ir jaustis saugiai.

Tyrimų procedūra nesudėtinga – tereikia priduoti mėginį

Jūsų pasirinktus tyrimus galima atlikti patogiu metu ir be šeimos gydytojo siuntimo. Kraujo mėginio paėmimas net ir plačiam tyrimų komplektui trunka vos iki 15 minučių, kadangi rezultatams gauti užteka tik vienos kraujo paėmimo procedūros.

Tyrimų rezultatai gaunami itin greitai ir patogiai, juos galite sekti savo kompiuterių ar net telefonų ekranuose. Prireikus mes galima atlikti kitus, diagnozę tikslinančius tyrimus, kadangi taupome Jūsų laiką ir pasinaudojame mėginių archyvu – atliekame papildomus tyrimus iš jau paimto ir išsaugoto kraujo mėginio.

Tyrimų rezultatų atsakymai pateikiami aiškiai – nurodomos reikšmės, kurios gali būti per didelės, per mažos arba atitinkančios normos ribas, o normos ribos pateikiamos kiekvienam šalia rezultatų. Atsakymų lapelyje išskiriami normos ribų neatitinkantys rodikliai, todėl vos gavus rezultatus galite matyti, kuriuos rodiklius rekomenduojama koreguoti.

Svarbu paminėti, jog be gydytojo konsultacijos nederėtų sunerimti dėl vieno ar kito rodiklio normos neatitikimo. Tiksliausiai atliktų tyrimų rezultatus įvertina gydytojas, kuris atsižvelgia į Jūsų amžių, lytį, sveikatos būklę, ligos istoriją ir kitus faktorius bei pateikia galutinį įvertinimą. Būtent todėl mūsų laboratorijoje tyrimus atliekantiems klientams pirminė šeimos gydytojo tyrimų rezultatų interpretacija atliekama nemokamai.

Įvairių susirgimų simptomai gali būti panašūs

Gana daug infekcinių ir lėtinių ligų pasižymi panašiais simptomais. Todėl pirmiausia juos pajutus reikia pagalvoti, kokia buvo situacija ir aplinkybės simptomams pasireikšti.

Kaip pavyzdį galima paminėti šiomis dienomis visuomenę varginantį virusą. Koronavirusas  gali pasireikšti pačiais įvairiausiais simptomais, primenančiais erkinį encefalitą, gripą ar net sezoninę alergiją. Pavyzdžiui, visus šiuos keturis atvejus gali sieti karščiavimas ir galvos skausmas. Čiaudulys, kosulys, užsikimšusi ar varvanti nosis, akių niežėjimas gali būti ir koronaviruso, ir sezoninės alergijos simptomai. O karščiavimas, kūno ar raumenų bei galvos skausmai būdingi ne tik koronavirusui, bet taip pat ir erkiniam encefalitui.

Todėl ir čia labai svarbūs laboratoriniai tyrimai. Atlikus tyrimus galime tiksliai nustatyti susirgimo priežastį ir diferencijuoti nuo kitų ligų.

Kaip reikia sekti savo sveikatos būklę?

Dažniausia gydytojų rekomendacija – bent kartą per metus atlikti nuodugnius sveikatos tyrimus. Apmaudu, tačiau ne visi asmenys naudojasi šia rekomendacija ir bent kartą per metus apsilanko gydymo įstaigoje. Dažniausiai gydytojų kabinetų durys praveriamos tik atsiradus rimtiems negalavimams ir nemaloniems pojūčiams: skausmui, blogai savijautai, nuovargiui ar mieguistumui. O juk net ir nesiskundžiant sveikatos sutrikimais, atsižvelgiant į asmens amžių, genetiką, rekomenduojama atlikti įvairius tyrimus, kurie gali ne tik įvertinti ar organizmo rodikliai yra normos ribose, bet ir užkirsti kelią ligos išsivystymui, kuris neturi juntamų simptomų.

Tam tikri tyrimai yra skiriami visoms amžiaus grupėms, o papildomi atliekami atsižvelgiant į asmens amžių bei galimas rizikas. Įprastai yra išskiriamos šios amžiaus grupės: iki 18 metų, nuo 19 iki 40 metų, 41-65 metai ir vyresni asmenys. 30 metų asmeniui paskiriami tokie patys tyrimai kaip ir 35 metų, nebent yra jaučiami kiti sveikatos sutrikimai. Be viso to šeimos gydytojas nustato būtinų atlikti tyrimų periodiškumą, kadangi turint polinkį tam tikroms ligoms, kurios vyrauja šeimoje, kai kurie tyrimai turi būti atliekami dažniau negu kartą per metus.

Taip pat asmenys yra skirstomi į tam tikras grupes ne tik pagal jų amžių. Pavyzdžiui, specialūs tyrimai reikalingi nėščiosioms, kūdikiams, vaikams ir paaugliams, sportuojantiems asmenims ar dirbantiems pavojingomis darbo sąlygomis. Būtent todėl šeimos gydytojai apsilankančiųjų prašo kuo daugiau papasakoti apie savo gyvenimo būdą, darbą, kitų šeimos narių ligas, nes visi šie aspektai padeda lengviau nustatyti tyrimų būtinumą.

Taip pat vyresniame amžiuje, nuo 45 metų, tiek vyrams, tiek moterims skiriamas tyrimas dėl širdies bei kraujagyslių ligų rizikos, tačiau šeimos rate buvus ar esant ligonių, susidūrusių su kraujagyslių ir širdies ligomis, prevenciniai tyrimai turi būti atliekami kur kas anksčiau.

Gydytojai primena, jog laiku pastebėti net ir minimalūs organizmo pokyčiai gali įspėti apie sveikatos problemas, o kuo sutrikimai bus pastebėti anksčiau, tuo didesnė tikimybė pasveikti ir išvengti komplikacijų. Rūpindamiesi savo sveikata turime negailėti asmeninio laiko, nes ji yra didžiausias mūsų turtas.

Pastovus savo organizmo sekimas padės išlikti sveikiems ir pasitikėti savo sveikata!

 

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė,
UAB „Diagnostikos laboratorija“ („Antėja laboratorija“) laboratorinės diagnostikos gydytoja,
direktorė medicinai, medicininio audito grupės vadovė
Dangira Babenskienė

Visos naujienos