CORTr Kortizolis rytinis (7-9 val.) - "Antėja laboratorija"
CORTr Kortizolis rytinis (7-9 val.)

CORTr Kortizolis rytinis (7-9 val.)

17.00€
CORTr Kortizolis rytinis (7-9 val.)

Padidėjusi kortizolio koncentracija yra vienas svarbiausių diagnostinių faktorių nustatinėjant Kušingo sindromą. Adisono ligos, tuberkuliozės metu, autoimuninių ir skydliaukės ligų atvejais stebimas šio rodiklio sumažėjimas.Kadangi kortizolio kiekis ryte ir vakare smarkiai skiriasi, būtina atlikti rytinį ir vakarinį kortizolio kiekio tyrimą. Ryte yra nustatoma didžiausia kortizolio koncentracija.

Kortizolis rytinis (CORTr) (7–9 val.) – hormonas, kurį išskiria antinksčių žievė. Kortizolis (CORT) organizme atlieka net keletą funkcijų:

Skatina gliukozės išskyrimą (gliukoneogenezę); - Stimuliuoja maisto medžiagų apykaitą ir jų suskaldymą (riebalų, baltymų, ir angliavandenių); - Stimuliuoja simpatinės nervų sistemos atsaką į stresinius veiksnius; - Slopina uždegimus ir imuninės sistemos veiklą; - Skatina skrandžio sulčių sekreciją.

Kraujyje kortizolio koncentracija yra vienas svarbiausių diagnostinių faktorių nustatinėjant Kušingo sindromą. Jam būdingi simptomai – nutukimas, kraujospūdžio padidėjimas, angliavandenių netoleravimas, reprodukcinės sistemos sutrikimas, nervų ir psichikos pažeidimas. Adisono ligos, tuberkuliozės metu, autoimuninių ir skydliaukės ligų atvejais stebimas šio rodiklio sumažėjimas.

Atsitiktinis kortizolio koncentracijos nustatymas gali klaidinti, ypač jeigu jis nustatomas neatsižvelgiant į emocinį stresą, hipoglikemiją, nėštumo galimybę, arba jeigu interpretuojamas nesilaikant paros ritmo svyravimų. Kadangi kortizolio kiekis ryte ir vakare smarkiai skiriasi, būtina atlikti rytinį ir vakarinį kortizolio kiekio tyrimą. Ryte yra nustatoma didžiausia kortizolio koncentracija.