CREA (šp) Kreatininas paros šlapime - "Antėja laboratorija"
CREA (šp) Kreatininas paros šlapime

CREA (šp) Kreatininas paros šlapime

8.00€
CREA (šp) Kreatininas paros šlapime

Kreatininas yra šalutinis produktas, kuris susidaro raumenyse ir instų pagalba pašalinamas iš organizmo. Kreatinas yra energijos apykaitos ciklo dalis, kurios dėka raumenys geba susitraukti. Kreatiną organizmas gamina santykinai pastoviu greičiu. Kadangi beveik visas kreatininas iš kraujo filtruojamas inkstuose ir patenka į šlapimą, kraujo lygis paprastai rodo gerą inkstų darbą. Gaminamo kreatinino kiekis priklauso nuo kūno svorio ir raumenų masės. Dėl šios priežasties kreatinino kiekis vyrams paprastai yra šiek tiek didesnis nei moterų ar vaikų.

Kraujo kreatinino tyrimo rezultatai gali būti naudojami kartu su kitų tyrimų rezultatais, pavyzdžiui, 24 valandų šlapimo kreatinino tyrimo rezultatais, norint apskaičiuoti reikšmes, kurios naudojamos inkstų funkcijai įvertinti.

Kam skirtas kreatininas paros šlapime tyrimas?

Kreatinino šlapimo tyrimas nustato kreatinino kiekį šlapime. Šis tyrimas atliekamas norint sužinoti, ar inkstai tinkamai atlieka savo funkciją.

Tyrimas atliekamas pateikus šlapimo mėginį, kuris tiriamas laboratorijoje. Kreatininą organizmas pašalina per inkstus. Jei inkstų funkcija nėra normali, kreatinino kiekis šlapime sumažėja.

Kam rekomenduojama atlikti tyrimą:

  • Norint įvertinti, kaip gerai veikia inkstai;
  • Kaip kreatinino klirenso testo dalis;
  • Gauti informaciją apie kitas šlapime esančias chemines medžiagas, tokias kaip albuminas ar baltymai.

Įtemptas fizinis krūvis ir mityba, kurioje yra daug gyvūninių baltymų, gali padidinti kasdieninį kreatinino išsiskyrimą. Daugybė vaistų taip pat veikia kreatinino koncentraciją ir jo išsiskyrimą. Tarp diabetu sergančių asmenų kreatinino išsiskyrimas per parą yra daug didesnis: 15% moterų ir 17,4% vyrų.

Kreatinino kiekis šlapime (24 valandų šlapimo surinkimas)  gali svyruoti nuo 500 iki 2000 mg per parą (4420–17 680 mmol/parą). Šie rezultatai paprastai naudojami kartu su kitais tyrimų rezultatais, siekiant išmatuoti išskiriamų medžiagų santykį. Pavyzdžiui, šlapimo albumino rezultatai lyginami su šlapimo kreatininu, laidžia apskaičiuoti šlapimo albumino / kreatinino santykį (AKR), kad būtų galima tiksliai nurodyti, kiek albumino išsiskiria į šlapimą. Padidėjęs šlapimo albuminas kiekis gali reikšti inkstų pažeidimą, tačiau albumino kiekis šlapime gali labai skirtis, padidėjusį AKR rrekomenduojama pakartoti du kartus per 3–6 mėnesius, kad būtų patvirtinta tiksli diagnozė.