Cuš Varis šlapime - "Antėja laboratorija"
Cuš Varis šlapime

Cuš Varis šlapime

48.50€
Cuš Varis šlapime

Varis yra būtinas mineralas, kurį organizmas naudoja fermentinėse reakcijose. Šie fermentai vaidina svarbų vaidmenį reguliuojant geležies apykaitą, jungiamojo audinio formavimąsi, energijos gamybą ląstelėse, melanino (pigmento, kuris sukuria odos spalvą) gamybą ir nervų sistemos funkciją. Šiuo tyrimu matuojamas vario kiekis šlapime.

Paprastai kūnas absorbuoja varį iš maisto ar skysčių žarnyne, paverčia jį netoksiška forma, surišdamas jį su baltymais, ir perneša į kepenis. Kepenys kaupia dalį vario, o didžiąją likusią dalį suriša su kitu baltymu, vadinamu apoceruloplazminu, kad gautų fermentą ceruloplazminą. Apie 95% kraujyje esančio vario yra susijungęs su ceruloplazminu, o didžioji dalis likusio - su kitais šlapimo baltymais, pavyzdžiui, albuminu. Kepenys pašalina vario perteklių į tulžį ir jis pašalinamas iš kūno su išmatomi. Šiek tiek vario pasišalina ir su šlapimu.

Vilsono liga, retas paveldimas sutrikimas, gali sukelti perteklinį vario kaupimąsi akyse, kepenyse, smegenyse ir kituose organuose. Vario perteklius (toksiškumas) taip pat gali atsirasti absorbuojant didelius kiekius per trumpą laiką (ūmus poveikis) arba įvairius kiekius per ilgą laiką (lėtinis poveikis).

Hiperkuprurija (padidėjęs šlapimo vario kiekis) taip pat nustatomas sergant hemochromatoze, tulžies ciroze, tirotoksikoze, įvairiomis infekcijomis ir įvairiomis kitomis ūminėmis, lėtinėmis ir piktybinėmis ligomis (įskaitant leukemiją). Vario koncentracija šlapime taip pat padidėja pacientams, vartojantiems kontraceptikus ar estrogenus, ir nėštumo metu.

 

Mažas vario kiekis šlapime pastebimas esant nepakankamai mitybai, hipoproteinemijoms, malabsorbcijai ir nefroziniam sindromui. Padidėjęs cinko vartojimas trukdo normaliam vario pasisavinimui iš virškinimo trakto ir sukelia hipokupremiją.

 

Galimos ligos kai vario išsiskyrimas su šlapimu didesnis nei 60 mkg per dieną:

  • Wilsono liga
  • Obstrukcinė tulžies liga (pvz., Pirminė tulžies cirozė, pirminis sklerozuojantis cholangitas);
  • Nefrotinis sindromas (dėl nutekėjimo per inkstus)
  • Chelato terapija
  • Estrogenų terapija
  • Mega dozavimas cinko turinčių vitaminų

Maža vario koncentracija kraujyje kartu su padidėjusiu vario kiekiu šlapime, maža ceruloplazmino koncentracija ir padidėjusi kepenų vario koncentracija paprastai pastebima sergant Vilsono liga.

Padidėjusi vario koncentracija kraujyje ir šlapime bei normali ar padidėjusi ceruloplazmino koncentracija gali rodyti vario perteklių arba gali būti siejamos su sąlygomis, mažinančiomis vario išsiskyrimą, pvz., Lėtine kepenų liga, arba išskiriančiomis varį iš audinių, pavyzdžiui, ūminiu hepatitu. Padidėjęs kepenų vario kiekis gali pasireikšti lėtinėmis ligomis.

Sumažėjusi vario koncentracija kraujyje ir šlapime bei sumažėjęs ceruloplazminas gali rodyti vario trūkumą. Taip pat šiuo tyrimu sekama šių ligų gydymo eiga.