Apie 80 proc. gyvenimo kokybės lemia mūsų gyvensena, kurios ypatingai svarbi dalis – dieta. Pastaruoju metu sveika gyvensena siejama su tam tikrų produktų atsisakymu, mažėjančia kūno mase, žemesniu cukraus ir cholesterolio rodikliu kraujyje, sumažėjusia rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei rizika aptikti vėžinių pakitimų.
Staiga nusprendus atsisakyti tam tikrų maisto produktų, pavyzdžiui, mėsos, galime organizmui sukelti stresą ir turėti neigiamą reakciją, pasireiškiančią galvos skausmais, širdies permušimais, odos ar plaukų pokyčiais, silpnumu, dusuliu. Gindamasis organizmas įjungia kompensacinius mechanizmus, pradeda naudoti atsargas, tačiau joms išsekus ir nepapildžius, galime patys inicijuoti ligos atsiradimą, pavyzdžiui, geležies ar vitamino B12 stokos anemiją.
Taigi, dietos pokytis turi būti kruopščiai apgalvotas: kokius produktus valgysime, kad papildytume atsargas ir patenkintume savo organizmo poreikius. Taip pat klaidingai manoma, kad vegetariški/ veganiški produktai (mėsos pakaitalai iš sojos) yra visada sveiki, neatkreipiant dėmesio į jų gamybą ar sudėtį bei pamirštant apie modifikavimo galimybę. Taip pat reikia nepamiršti, kad dažnai valgomi vegetariški/ veganiški patiekalai nėra sotūs, o sotumo jausmui pasirenkami riebūs ar miltiniai patiekalai.
Taigi, pakeitus mitybą į vegetarinę/ veganinę dietą, reiktų sekti ir pasitikrinti organizmo būklę bei atsargų kiekį. Teisingiausia – atliekant kraujo tyrimus. Vos atsisakius tam tikrų produktų, rekomenduojama kraujo tyrimus atlikti kas 3-6 mėnesius, o vėliau tikrintis kasmet.
Svarbiausi kraujo rodikliai, kuriuos būtina stebėti pasirinkus vegetarišką/ veganišką mitybą:
Vegetariška/ veganiška mityba turi būti visavertė ir papildyta vitaminais D, B12, geležimi, kalciu ir omega-3 riebalų rūgštimis. Visus šiuos vitaminus ir mikroelementus užtikrinti padės įvairi ir tinkama mityba.
Svarbu ne maisto produktai, kuriuos valgome, o ką iš jų gauname! Būkime sveiki.