DTL cholesterolis – tyrimas atliekamas siekiant nustatyti „gerojo“ cholesterolio koncentraciją organizme. Gydytojai nustatę DTL cholesterolio koncentraciją kraujyje ir jo santykį su bendruoju cholesteroliu, gali įvertinti galimybę susirgti ateroskleroze ir koronarinėmis širdies ligomis, patirti insultą ar infarktą. Kuo didesnė „gerojo“ cholesterolio koncentracija, tuo geresni lipidų apykaitos rodikliai ir mažesnė ligų tikimybė.
DTL cholesterolis („gerasis“ cholesterolis, didelio tankio lipoproteinų cholesterolis, ang. HDL Cholesterol) – tyrimas atliekamas siekiant nustatyti „gerojo“ cholesterolio koncentraciją organizme. Norint gauti tikslius rezultatus, medikai rekomenduoja ištirti bendrojo cholesterolio kiekį, MTL ir DTL cholesterolio santykį kraujyje bei trigliceridus (TG).
Tyrimo reikšmingumas ir svarba
„Gerasis“ cholesterolis yra bendrojo cholesterolio dalis, būtina žmogaus organizmui, kadangi veikia kaip antiaterosklerozinė, t. y. padeda pašalinti „blogąjį“ (MTL) cholesterolį iš audinių ir neleidžia jam kauptis ant arterinių sienelių. DTL cholesterolis sujungia „blogojo“ cholesterolio daleles ir nuneša jas į kepenis, kur jos paverčiamos tulžies rūgštimi ir pašalinamos iš organizmo.
Gydytojai nustatę DTL cholesterolio koncentraciją kraujyje ir jo santykį su bendruoju cholesteroliu, gali įvertinti galimybę susirgti ateroskleroze ir koronarinėmis širdies ligomis, patirti insultą ar infarktą. Kuo didesnė „gerojo“ cholesterolio koncentracija, tuo geresni lipidų apykaitos rodikliai ir mažesnė ligų tikimybė.
Tačiau „gerasis“ cholesterolis ne visada gali apsaugoti. Naujausi amerikiečių mokslininkų tyrimai parodė, kad, retais atvejais, pernelyg aukšta DTL cholesterolio koncentracija gali smarkiai padidinti koronarinių ligų riziką.
Kada reikia atlikti tyrimus?
DTL cholesterolio tyrimą rekomenduojama atlikti profilaktiškai, bent kelis kartus per metus. Jeigu priklausote rizikos grupėms (šeimoje yra sergančių paveldimomis širdies ir kraujagyslių ligomis, turite širdies ydą, esate patyręs insultą ar infarktą, sergate cukriniu diabetu, rūkote, turite antsvorio, mažai judate), kraują išsitirti reikėtų dažniau.
DTL cholesterolio tyrimas atliekamas dėl: Aterosklerozės, išeminės širdies ligos, insulto, dislipidemijos, nutukimo, hipercholesterolemijos, hipotireozės, hipertireozės, demencijos, stenokardijos.
Pasiruošimas tyrimui
Atliekant DTL cholesterolio tyrimus specifinio pasiruošimo nereikia, tačiau dažniausiai kartu atliekami ir MTL cholesterolio, ir trigliceridų tyrimai, todėl prieš kraujo paėmimą būtina nevalgyti bent 9-12 valandų. Galima gerti vandenį.
Tyrimas turi būti atliekamas, kai žmogus jaučiasi sveikas. Sunkiai sergant cholesterolio lygis laikinai nukrinta, todėl tyrimus rekomenduojama atlikti tik visiškai pasveikus ir praėjus bent keletui savaičių.
DTL holesterolio kiekis padidėja nėštumo metu, todėl moterys norėdamos gauti tikslius tyrimo rezultatus, turėtų palaukti bent pusę metų po gimdymo.
Jokiais būdais savavališkai nenutraukite gyvybiškai būtinų vaistų vartojimo!