Antikūnai IgG prieš Erkinio encefalito virusą parodo lėtinę arba buvusią infekciją, taip pat ar žmogus buvo vakcinuotas nuo erkinio encefalito. Erkinio encefalito diagnozės pagrindimui reikia nustatyti ir IgM, ir IgG antikūnų rodiklius kraujyje. Padidėjęs IgG rodo, kad imunitetas susiformavęs (jei nėra IgM antikūnų padidėjimo ir simptomų).
Antikūnai IgG prieš Erkinio encefalito virusą parodo lėtinę arba buvusią infekciją, taip pat ar žmogus buvo vakcinuotas nuo erkinio encefalito. Erkinio encefalito diagnozės pagrindimui reikia nustatyti ir IgM, ir IgG antikūnų rodiklius kraujyje. Asmuo, užkrėstas erkinio encefalito virusu, praėjus dviems ar trims savaitėms po erkės įkandimo, gali pajusti į gripą panašius simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Diagnozei patvirtinti atliekami kraujo bei nugaros smegenų skysčio tyrimai. Specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, antibiotikai neveiklūs, todėl kiekvienas asmuo yra gydomas pagal jam pasireiškiančius simptomus. Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą, kuris išlieka visą gyvenimą. Padidėjęs IgG rodo, kad imunitetas susiformavęs (jei nėra IgM antikūnų padidėjimo ir simptomų).
GYDYTOJO KOMENTARAS
Erkinis encefalitas (EE) yra virusinė liga, kurią sukelia erkių seilėse esanti virusas, patenkantis žmogui įkandus erkei ar geriant nepasterizuotą pieną. Ši liga pavojinga, nes sukelia nervų ligas, kurių pasekmės gali būti net letalios ir specifinio gydymo nėra, tad geriausia apsauga – vakcinacija.
Įtarti ir diagnozuoti šią ligą yra sunku, nes ji neturi specifinės klinikos eigos, simptomai gali atkartoti peršalimo simptomus.
Taigi, EE diagnozei patvirtinti ieškomi specifiniai imunoglobulinai IgM ir IgG (visada tirti abu) kraujyje ar smegenų likvore. Padidėję EE IgG antikūnai gali reikšti: susiformavusį gerą atsaką į vakcinaciją, ar buvusį santykį (lėtinį) su šiuo virusu.
Svarbu yra tai, jei pacientas buvo vakcinuotas ar infekuotas kitais flavivirusais, pvz., skiepytas nuo geltonosios karštilės, japoniško encegalito, atlikti tyrimai gali būti teigiamai klaidingi.
„Antėja laboratorija“ Šeimos gydytoja Neringa Sakalauskė