Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa - "Antėja laboratorija"

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa

Gimdos kaklelio vėžys

Gimdos kaklelio vėžys – tai klastinga onkologinė liga, pažeidžianti vieną iš svarbių moters organų bei sutrikdanti jos fizinę ir psichinę sveikatą. Net 99 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kuris yra perduodamas lytiniu būdu. Dažniausiai žmogaus papilomos virusas nesukeldamas simptomų išnyksta savaime, tačiau dėl užsitęsusios infekcijos moterims gali atsirasti gimdos kaklelio ląstelių pakitimų ir išsivystyti gimdos kaklelio vėžys. Geriausia profilaktikos priemonė, apsauganti moteris nuo šio viruso, o tuo pačiu sumažinanti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, yra vakcina nuo ŽPV. Visgi šie skiepai neapsaugo nuo visų ŽPV tipų, galinčių sukelti gimdos kaklelio vėžį, todėl net ir pasiskiepijusi moteris turėtų nepamiršti tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio. 

Gimdos kaklelio vėžio sergamumo statistika

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, gimdos kaklelio vėžys pasaulyje yra ketvirtas pagal dažnumą moterų piktybinis susirgimas. Dažniausiai juo serga jaunos, 35–50 metų amžiaus moterys. Apskaičiuota, kad 2018 metais visame pasaulyje buvo diagnozuota net 570 000 gimdos kaklelio vėžio atvejų, o maždaug 311 000 moterų nuo šios ligos mirė. Nors profilaktinių patikrų programos yra plačiai paplitusios, Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys išlieka viena dažniausių moterų mirties nuo vėžio priežasčių. Kiekvienais metais ši liga diagnozuojama 400–500 Lietuvos moterų.  

Gimdos kaklelio vėžio simptomai ir požymiai 

Daugelis moterų nejaučia jokių ikivėžinių pokyčių ar simptomų ir neįtaria, kad serga ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžiu. Visgi gimdos kaklelio vėžiui ar ikivėžinei būklei yra priskiriami šie būdingi simptomai ar požymiai:

  • ilgesnės ar gausėsnės nei įprastai mėnesinės;
  • kraujavimas tarp mėnesinių;
  • skausmas lytinių santykių metu;
  • makšties išskyrų pasikeitimas;
  • kraujavimas po lytinių santykių;
  • kraujavimas pasibaigus menopauzei.

Norint laiku pastebėti priešvėžinius pakitimus ir sustabdyti šios ligos plitimą, Lietuvoje moterims siūloma nemokamai pasitikrinti pagal prevencinę gimdos kaklelio vėžio programą. 

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa yra skirta 25–59 metų amžiaus moterims:

  • 25–34 metų (imtinai) moterys gali pasitikrinti kartą į trejus metus. Tyrimo metu yra paimamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis.
  • 35–59 metų (imtinai) moterys tiriamos kartą į penkerius metus. Paėmus gimdos kaklelio medžiagą, atliekamas aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimas ir jeigu jo rezultatai teigiami – gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimas.

Moterims, kurioms reguliariai atliekamas gimdos kaklelio tyrimas, gimdos kaklelio vėžio rizika sumažėja net 90 proc. Norint pasitikrinti pagal gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą, pirmiausiai reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nustačius ikivėžinių pakitimų, toliau bus atliekama kolposkopija, o jos metu biopsija, leidžianti patvirtinti ar paneigti ligos diagnozę.
Svarbu suprasti, kad tik reguliarus tikrinimasis gali padėti laiku pastebėti pirmuosius gimdos kaklelio ląstelių pakitimus, anksti pradėti gydymą ir sumažinti vėžio išsivystymo riziką. Rūpinkitės savo sveikata pasinaudodami galimybe nemokamai pasitikrinti pagal gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą! 


TYRIMAS ATLIEKAMAS: Vilniuje: Antakalnio g. 45; Šiaurės g. 37A; Lvivo g. 37; Viršuliškių g. 65A; Kareivių g. 9; Kaune: Karaliaus Mindaugo pr. 38; Savanorių pr. 97; Birželio 23-iosios g. 4; Klaipėdoje: Pajūrio g. 5B; Priestočio g. 16; Panevėžys: Klaipėdos g. 75; Alytuje: S. Dariaus ir S. Girėno g. 3–2; Druskininkai: T. Kosciuškos g. 12; Utena: Utenio a. 15.