Skaičiai baugina: maždaug 4,7 milijonai žmonių kenčia nuo chroniško hepatito B, o dar beveik 4 milijonai — nuo hepatito C. Kadangi šios ligos dažnai būna besimptomės, daugybei žmonių ši infekcija dar nediagnozuota, todėl jie gyvena nežinioje. Apie A, B ir C hepatitus, bei pagrindinius ligų faktus kalbame su Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininke, „Antėja laboratorija” laboratorinės medicinos gydytoja Egle Marciuškiene.
Hepatitas B yra pavojinga gyvybei kepenų infekcija, kurią sukelia hepatito B virusas (HBV). Tai yra pagrindinė pasaulinė sveikatos problema. Hepatitas B gali sukelti lėtinę infekciją bei padidinti mirties riziką dėl cirozės ir kepenų vėžio. Skiepų veiksmingumas siekia 95 procentus – tai vienintelė veiksminga ir bene saugiausia priemonė, galinti užkirsti kelią infekcijai ir lėtinių ligų bei kepenų vėžio atsiradimui dėl šio viruso.
– Hepatitas B yra virusinė infekcija, kuri pažeidžia kepenis ir gali sukelti ir ūminę, ir lėtinę ligą.
– Virusas yra perduodamas kontaktuojant su krauju ar kitais užkrėsto asmens kūno skysčiais (sperma, makšties išskyros), taip pat nuo motinos vaisiui.
– PSO duomenimis, 257 milijonai žmonių visame pasaulyje užkrėsti hepatito B virusu (HbsAg teigiami). 2015 m. 887 tūkstančiai asmenų mirė dėl ūmių ar lėtinių hepatito B komplikacijų (kepenų ląstelių vėžio ar kepenų cirozės).
– Hepatito B viruso galima išvengti pasiskiepijus saugia ir veiksminga vakcina.
Hepatito C virusas (HCV) sukelia tiek ūminę, tiek lėtinę infekciją. Ūminė Hepatito C infekcija paprastai yra besimptomė ir labai retai yra susijusi su gyvybei pavojinga liga. Apie 15–45 % užsikrėtusių asmenų spontaniškai išvalo virusą iš savo organizmo per 6 mėnesius nuo infekcijos be jokio gydymo. Likusieji 60–80 % žmonių serga lėtine Hepatito C infekcija. Ligoniams, sergantiems lėtine HCV infekcija, tikimybė mirti nuo kepenų cirozės per 20 metų yra 15–30 %.
Pagrindiniai faktai:
– Hepatitas C yra virusinė infekcija, kuri pažeidžia kepenis ir gali sukelti tiek ūminę, tiek lėtinę ligą.
– Virusas yra perduodamas kontaktuojant su krauju. Pakanka net labai mažo kraujo kiekio. Taip gali nutikti per narkotikų, nesaugių vaistų injekcijas, nesaugios sveikatos priežiūros metu, naudojant nepatikrintą kraują bei kraujo produktus.
– Dauguma žmonių (iki 80 %), užsikrėtę hepatito C virusu, pradžioje nepatiria jokių simptomų.
– Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 71 mln. žmonių visame pasaulyje serga lėtine hepatito C forma.
– Kiekvienais metais nuo hepatito C miršta maždaug 400 000 žmonių, daugiausia nuo kepenų cirozės ir kepenų ląstelių karcinomos.
– Antivirusiniai vaistai gali išgydyti daugiau kaip 95 % asmenų, sergančių hepatito C forma, taip sumažinant mirties nuo kepenų vėžio ir cirozės riziką.
– Šiuo metu vakcinos nuo hepatito C nėra.
Hepatitas A – kepenų liga, sukeliama Hepatito A viruso (HAV). Virusas plinta, kai sveikas (neinfekuotas) nepasiskiepijęs žmogus turi kontaktą su maistu ar vandeniu, užkrėstu infekuoto žmogaus išmatomis. Liga yra glaudžiai susijusi su nešvariu vandeniu ar maistu ir prasta asmens higiena. Skirtingai nuo hepatito B ir C, hepatito A infekcija nesukelia lėtinės kepenų ligos ir retai yra mirtina, tačiau ji gali sukelti organizmą silpninančius simptomus ir žaibišką hepatitą (ūminį kepenų nepakankamumą), kuris neretai yra mirtinas.
– Hepatitas A yra virusinė kepenų liga, galinti sukelti įvairaus sunkumo komplikacijas.
– HAV perduodamas per užkrėstą maistą ir vandenį ar tiesiogiai kontaktuojant su infekuotu asmeniu.
– Beveik visi žmonės, kurie buvo infekuoti Hepatitu A, pasveikę įgauna imunitetą visam gyvenimui. Retai, tačiau pasitaiko atvejų, kad žmonės, susirgę šia liga, miršta nuo žaibiškos hepatito formos.
– Didžiausi rizikos faktoriai susirgti Hepatitu A yra švaraus vandens trūkumas bei prasta asmens higiena (neplautos ir nešvarios rankos).
– Hepatito A epidemija gali būti žaibiška ir sukelti itin didelius ekonominius nuostolius.
– Efektyviausia profilaktika – saugi vakcinacija nuo Hepatito A.
– Veiksmingiausias būdas kovoti su šia liga yra švaraus vandens tiekimas, tinkama higiena, maisto sauga, tinkamos sanitarinės sąlygos, rankų plovimas bei vakcinacija.