Identifikuokite Jus varginančius virškinimo sutrikimus - "Antėja laboratorija"

Identifikuokite Jus varginančius virškinimo sutrikimus

Virškinimo sutrikimai – tai vis daugiau žmonių varginanti problema, galinti reikšmingai pabloginti žmogaus gyvenimo kokybę, o  laiku nediagnozuotos virškinimo trakto ligos neretai gali sukelti ir gyvybei grėsmingas komplikacijas. 


Prie dažniausių virškinimo trakto ligas sukeliančių priežasčių galime priskirti prastą, gausią perdirbtų, mažai šviežių produktų turinčią, nereguliarią mitybą, stresą, gausiai vartojamus alkoholinius gėrimus bei vaistus. Asmenys, kurie yra linkę dažniau valgyti greito paruošimo maisto produktus, gerti įvairius gazuotus, gausiai saldikliais ir dažikliais praturtintus gėrimus neretai dažniau skundžiasi sutrikusia virškinimo veikla nei tie, kurie savo racione vartoja daug skaidulų turinčius vaisius bei daržoves, geria daug vandens. Tiesa, virškinimo sistemos sveikatą lemia ne vien tik maistas, bet ir gyvenimo tempas, emocinė sveikata. Nuolatinis stresas, įtemptos darbo sąlygos, išsibalansavęs darbo bei poilsio rėžimas, pamaininis darbas, kuris dažnai lemią ir nereguliarią mitybą, taip pat stipriai veikia virškinimo sistemą bei gali sukelti įvairius negalavimus.


Virškinimo sistemos ligos gali pasireikšti labai įvairiais nusiskundimais. Dažniausiai pasitaikantys yra pilvo skausmai, nevirškinimo jausmas, pablogėjęs apetitas, rėmens graužimas, pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, kraujavimas iš virškinamojo trakto, rijimo sutrikimai, ankstyvas sotumo jausmas, nuovargis, sumažėjęs darbingumas ir kt. Ilgainiui nekreipiant dėmesio į minėtus simptomus gali likti nepastebėtos kepenų, kasos, skrandžio, taip pat įvairios plonojo ir storojo žarnyno ligos. 


Profilaktiškai atliekant laboratorinius tyrimus galima anksti diagnozuoti virškinamojo trakto ligas net ir nejaučiant simptomų. Virškinamojo trakto tyrimų programa leidžia įvertinti dėl galimos anemijos (mažakraujystės) esant kraujavimui iš virškinamojo trakto, organizme ir žarnyne vykstančius uždegiminius ir infekcinius procesus, kepenų, tulžies ir kasos veiklą, nustatyti Helicobacter Pylori infekciją bei įvertinti dažniausius virškinimo sistemos organų vėžio žymenis. Nustačius pakitimus kraujo tyrimuose gali būti pasitelkiami instrumentiniai tyrimai (echoskopija, endoskopija) diagnozei patikslinti.

Patarimai geresnei savijautai


Norint sumažinti virškinamojo trakto ligų riziką svarbiausia sveikai maitintis – vartoti kuo šviežesnį, mažiau perdirbtą, įvairų ir subalansuotą maistą, gerti pakankamai skysčių. Rekomenduojama didinti fizinį aktyvumą – rinktis lengvo ar vidutinio intensyvumo pratimus, greitą ėjimą – tai padės pagerinti žarnyno kraujotaką, peristaltiką, padės sumažinti nutukimo riziką, suvaldyti patiriamą įtampą, stresą, kuris taip pat gali išprovokuoti įvairius virškinamojo trakto negalavimus. Rekomenduojama atsisakyti alkoholio vartojimo arba bent jau sumažinti suvartojamo alkoholio kiekį – tai gali padėti apsisaugoti nuo žalojančio alkoholio poveikio kepenims ir kasai bei kitoms organizmo sistemoms. Rekomenduojama laikytis higienos ruošiant maistą, dažnai plauti rankas. 
 

Visos naujienos
Susiję tyrimai