Lengvosios grandinės yra baltymai, kuriuos gamina imuninės ląstelės, vadinamos plazmos ląstelėmis. Jos taip pat vadinamos lengvosiomis kapa ir lambda grandinėmis, jos jungiasi kartu su kitais baltymais (sunkiosiomis grandinėmis), formuodamos imunoglobulinus (dar vadinamus antikūnais), nukreipiančius ir neutralizuojančius antigenus, tokius kaip bakterijos ir virusai.
Plazmos ląstelės paprastai gamina tam tikras lengvųjų grandinių perteklių, kurios nesijungia su sunkiomis grandinėmis, o patenka į kraują. Laisvosios šviesos grandinės arba serumo laisvosios grandinės reiškia tas, kurios nėra sveikų (nepažeistų) imunoglobulinų dalis ir yra kraujyje. Šis tyrimas nustato laisvų kapos ir lambda lengvųjų grandinių kiekį kraujyje ir apskaičiuoja kappa / lambda santykį, padedantį aptikti, diagnozuoti ir stebėti sąlygas, susijusias su padidėjusia laisvų lengvųjų grandinių gamyba.
Perteklinė lengvųjų grandinių gamyba gali būti pastebėta esant bet kuriam iš plazmos ląstelių susirgimų, tokių kaip išsėtinė mieloma, MGUS (nežinomos reikšmės monokloninė gamapatija, būklė, kuri gali pereiti į daugybinę mielomą), monokloninė lengvosios grandinės (pirminė) amiloidozė ir kt. Šios būklės gali būti besimptomės arba gali pasireikšti įvairiais požymiais ir simptomais, būdingais kitoms ligoms.
Norint nustatyti, diagnozuoti ir stebėti plazmos ląstelių sutrikimus (diskrazijas), įskaitant išsėtinę mielomą, pirminę amiloidozę ir su ja susijusias ligas, arba stebėti gydymo efektyvumą, yra paskiriamas serumo laisvosios grandinės (SFLC) tyrimas.
Ląstelių plasmos sutrikimai paprastai diagnozuojami naudojant serumo ir šlapimo baltymų elektroforezės tyrimus (SPEP / UPEP), po kurių atliekami imunofiksacinės elektroforezės (IFE) tyrimai, siekiant nustatyti, kurio imunoglobulino yra per daug. Kraujo tyrimai taip pat gali būti paskirti nepažeistų imunoglobulinų (pvz., IgG, IgM, IgA) kiekiui nustatyti.
Lengvųjų grandinių tyrimai suteikia papildomos informacijos. Jis gali aptikti per daug laisvų šviesos grandinių, kurias gali gaminti neoplastinės plazmos ląstelės, ir kapos bei lambda gamybos santykio pokyčius, kurie rodo šių kloninių plazmos ląstelių perteklių.
Iš pradžių yra paskiriamas serumo laisvosios grandinės tyrimas kartu su serumo baltymų elektroforezės tyrimu, siekiant nustatyti pakitusią monokloninio baltymo (M-baltymo) gamybą ir apskaičiuoti laisvosios grandinės kappa / lambda santykį. Jei baltymų elektroforezės tyrimas yra ne normos ribose, atliekamas imunofiksacijos elektroforezės tyrimas, siekiant nustatyti, kurio imunoglobulino yra per daug. Jei nustatomas plazmos ląstelių susirgimas, periodiškai gali būti paskirtas laisvosios lengvosios grandinės tyrimas, siekiant stebėti būklę arba įvertinti gydymo efektyvumą. Šis tyrimas yra ypač naudingas diagnozuojant ir stebint pasirinktus pacientus, kuriems yra rečiau pasitaikanti oligosekrecinė mieloma, ne sekrecinė mieloma ar tik lengvosios grandinės daugybinė mieloma.