Imunitetas – tai sudėtinga organizmo sistema, kurią sudaro milijardai ląstelių ir biologiškai aktyvių medžiagų, nuolat saugančių sveikatą nuo bakterijų, virusų ir įvairių kenksmingų medžiagų. Visgi, dėl tam tikrų priežasčių imunitetas gali susilpnėti ir nevykdyti savo apsauginės funkcijos. Norint to išvengti yra būtina sekti savo organizmo būklę ir atpažinti ženklus, kurie signalizuoja apie sveikatos problemas, atsirandančias gynybinėje organizmo sistemoje. Išmokime stebėti save ir atpažinti apie imuniteto susilpnėjimą pranešančius ženklus!
Nesuklysime, jei organizmo imuninę sistemą vadinsime apsaugine. Juk imunitetas geba atskirti kas yra mums sava, o kas – svetima. Tai kas yra sava – stengiasi apsaugoti, o kas yra svetima (virusai, bakterijos, parazitai ar vėžinės ląstelės) – atmesti ir sunaikinti.
Anot mokslininkų, imuninė organizmo apsauga yra sudėtingas procesas, tačiau daugybė veiksnių, su kuriais susiduriame kasdien, gali veikti ir silpninti jį. Pavyzdžiui, vartojami antibiotikai, nuolatinis stresas, vitaminų ir mikroelementų trūkumas, nepilnavertė mityba, miego trūkumas ar žalingi įpročiai neigiamai veikia mūsų organizmo gynybinę veiklą. Vienas iš labiausiai neįtikimų imuniteto priešų – cukrus. Suvalgius daug cukraus turinčių produktų, organizmo atsparumas virusinėms infekcijoms ženkliai sumažėja bent 5-6 valandoms. Imuninę sistemą taip pat neigiamai veikia fizinio aktyvumo stoka ir dėl jo dažniausiai atsirandantis antsvoris.
Taigi, priežasčių nusilpti imunitetui yra ne viena, tačiau būtina atkreipti dėmesį, jog stebėdami savo savijautą galime gan paprastai atpažinti ženklus, kurie mums praneš apie susilpnėjusią imuninę sistemą. Tad kokie tie dažniausiai pasitaikantys ženklai?
Imuniteto susilpnėjimo atveju, peršalimas, gripas ar kitos infekcijos gali mus užklupti kelis kartus per sezoną. Derėtų susirūpinti tuomet, kai tokios ligos kamuoja keturis ar daugiau kartų per metus. Kuo daugiau susirgimo epizodų pasitaiko, tuo imunitetas silpnesnis.
Jei kasdien jaučiatės pavargę, norisi miego ir trūksta jėgų – tai taip pat gali būti vienas iš signalų, jog imunitetas nusilpo. Kartais tokiu atveju pakanka pailsėti ir susitvarkyti dienotvarkę, tačiau dažnai tokie simptomai įspėja apie vitaminų ir mikroelementų trūkumą.
Cinkas, selenas, varis, geležis, magnis ir kalcis – vieni svarbiausių mikroelementų darančių įtaką gerai imuninei sistemai. Esant jų trūkumui pasireiškia daugybė nemalonių simptomų – raumenų mėšlungis, nagų lūžinėjimas, plaukų slinkimas, mažakraujystė, galūnių tirpimas ar širdies veiklos sutrikimai. Vitaminų nauda stiprinant imuninę sistemą taip pat neabejotina. Dažnas susirgęs peršalimo ligomis griebiasi vitaminų papildų. Tačiau papildus reikia vartoti atsakingai, kadangi vitaminų perdozavimas gali būti toksiškas. Tikslią dozę ir naudojimo laikotarpį Jums gali paskirti šeimos gydytojas po atliktų tyrimų.
Dar daugiau apie imuniteto susilpnėjimą pranešančių ženklų:
dažnai peršąlu ir sergu įvairiomis infekcinėmis ligomis;
vargina pūslelinė;
oda sausa, sudirgusi;
plaukai sausi ir silpni;
kamuoja nuovargis;
dažnai sutrinka virškinimas, užkietėja viduriai,
neramina kūno svorio pokyčiai,
neretai genda dantys,
Jei bent tris teiginius patvirtinote, laikas imtis imunitetą stiprinančių priemonių. Jums padės tinkama mityba, kasdienis fizinis aktyvumas, kokybiškas miegas bei reikiamo vitaminų ir mikroelementų kiekio kraujyje atstatymas.