Žmogaus skeletas sudarytas iš 206 kaulų, kurių dydžio ir formos įvairovė užtikrina gebėjimą judėti, o judėjimas savo ruožtu lemia žmogaus gyvenimo kokybę. Moksliniai tyrimai rodo, jog tinkamas fizinis krūvis gerina nuotaiką, padeda reguliuoti kraujo spaudimą, teigiamai veikia imuninę sistemą ir miego kokybę, o sportuojantys rečiau skundžiasi sąnarių skausmais. Viena iš judėjimą vyresniame amžiuje ribojančių priežasčių yra traumos po osteoporozės sukelto lūžio. Osteoporozė – sisteminė kaulų liga, kuriai būdinga maža kaulų masė, kaulinio audinio struktūros pakitimai, nulemiantys didesnį kaulo trapumą ir didesnę lūžių riziką. Paskaičiuota, kad Jungtinėse Amerikos valstijose ir Europos sąjungos šalyse osteoporoze serga daugiau nei 35 milijonai žmonių. Kadangi ligos sukelti lūžiai turi ilgalaikes neigiamas pasekmes, labai svarbu vykdyti jų prevenciją ir laiku diagnozuoti ligą.
Pradiniai osteoporozės požymiai yra gana nespecifiški: vargina juosmens skausmai, naktinis mėšlungis, jaučiamas raumenų silpnumas. Neretai nutinka, kad osteoporozės diagnozė nustatoma tuomet, kai dėl nedidelės traumos ar net savaime lūžta stuburo slankstelis, dilbio kaulai ar artimasis šlaunikaulio galas. Po patirtų traumų didelė dalis žmonių taip ir neatgauna savo ankstesnės funkcinės būklės, tampa priklausomi nuo aplinkinių ne tik dėl sąnarių skausmų. Todėl ypatingai svarbu kuo anksčiau pradėti osteoporozės prevenciją.
Osteoporozė vystosi vyresniame amžiuje, moterims – gerokai dažniau nei vyrams. Viena iš priežasčių yra hormoniniai pokyčiai moterų organizme po menopauzės. Dėl vyresniame amžiuje būdingo aktyvesnio kaulinio audinio irimo proceso, sutrikusio kalcio, vitamino D ir įvairių mineralų pasisavinimo iš žarnyno, esant inkstų ir paraskydinių liaukų disfunkcijai rizika turėti trapius kaulus ženkliai išauga. Todėl svarbu atlikti tyrimus, kurie padėtų įvertinti kalcio, jonizuoto kalcio, fosforo, magnio, vitamino D kiekį organizme, taip pat inkstų, kepenų ir paraskydinių liaukų funkciją atspindinčius rodiklius. Tinkamai parinkti papildai padeda užtikrinti reikiamą „statybinių“ medžiagų kiekį kaulų struktūrai palaikyti.
Be papildų vartojimo, labai svarbu palaikyti tinkamą ir nuolatinį fizinį aktyvumą. Skiriamos dvi pratimų grupės – darbas su savo kūno svoriu ir raumenų stiprinimas. Dirbant su savo kūno svoriu rekomenduojama rinktis lipimą laiptais aukštyn, spartesnį ėjimą mėgstamu maršrutu. Norint sustiprinti kūno raumenis, tikslinga rinktis pratimus su elastinėmis juostomis, atlikti funkcinius pratimus, pavyzdžiui pasistiebti ant kojų pirštų galiukų ir nusileisti, kelti aukštyn ir nuleisti rankas. Rekomenduojama pasikonsultuoti su kineziterapeutu, kad šis pamokytų, kaip tinkamai atlikti užduotis. Netinkamai atliekami fiziniai pratimai gali būti žalingi.