Kamuoja kosulys? Ką reikėtų žinoti - "Antėja laboratorija"

Kamuoja kosulys? Ką reikėtų žinoti

Kosulys yra refleksinis bei energingas iškvėpimas per burną, kada susitraukia kvėpuojamieji raumenys ir iš kvėpavimo tako pasišalina įvairios medžiagos bei svetimkūniai. Kosulio refleksą sukelia receptoriai, kurie yra trachėjoje, arba bronchų sudirginimas. Kosulys gali atsirasti dėl svetimkūnių patekimo į kvėpavimo takus, dėl dulkių, arba esant įvairioms kvėpavimo takų ligoms. Jis gali atsirasti bet kokio amžiaus pacientui ir yra vienas dažniausių kvėpavimo takų susirgimų simptomas.

KOSULYS SKIRSTOMAS Į SAUSĄ BEI DRĖGNĄ KOSULĮ:

  • Sausas kosulys – žmogus negali atsikosėti. Šio tipo kosulys išduoda apie galimą virusinės infekcijos pradžią;
  • Šlapias kosulys (drėgnas kosulys) – atkosėjama gleivių, skreplių.

KOSULYS TAIP PAT SKIRSTOMAS PAGAL TRUKMĘ – ŪMINIS, UŽSITĘSĘS BEI NUOLATINIS KOSULYS:

  • Ūminis kosulys gali trukti iki 3 savaičių. Dažniausios šio kosulio priežastys yra peršalimo ligos, ūminis bronchitas, alergijos bei sinusitas.
  • Užsitęsęs kosulys trunka 3–8 savaites.
  • Lėtinis kosulys – jo trukmė yra ilgiausia, daugiau nei 8 savaitės. Ši kosulio trukmė išduoda apie galimą astmą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą bei onkologines ligas. Taip pat ilgalaikis kosulys gali atsirasti rūkantiems žmonėms.

Peršalus ir pradėjus kosėti, yra itin svarbu atskirti sausą kosulį nuo drėgno kosulio, nes nuo to priklausys ir gydymas bei jo eiga. Dažniausiai, peršalimo pradžioje, kosulys yra sausas, tačiau apie 3 ligos dieną, jeigu ji yra gydoma, kosulys tampa drėgnu, pradedama atsikosėti. Jeigu atkosėjama daug skystų skreplių – tai yra paviršutinis, drėgnas kosulys, tačiau jeigu skrepliai yra klampūs, jų kiekis yra nedidelis, kosulys yra gilus. Šlapias kosulys yra sveikimo simptomas, nes su atkosėjamais skrepliais pasišalina ir kvėpavimo takų ligų sukėlėjai bei sekretas. Esant drėgnam kosuliui, dažnai skiriami atsikosėjimą lengvinantys preparatai, kurie gerina bronchų sekreto pasišalinimą iš kvėpavimo takų.

Kada kreiptis į šeimos gydytoją?

Kosulio simptomas signalizuoja apie kvėpavimo takų ligas, taigi kosėjant, reikėtų atlikti bendrą kraujo tyrimą bei C – reaktyvinio baltymo tyrimą (CRB), nes šie tyrimai padės išsiaiškinti ar tai yra virusinė infekcija, ar bakterinis susirgimas. Ši diagnostika yra itin svarbi sprendžiant ar gydymui yra reikalingi antibiotikai, nes jie turi būti skiriami tik tada, jei tai yra bakterinė infekcija.

Esant neaiškiems simptomams, ar užsitęsus kosuliui reikia tirti dėl atipinių infekcijų kaip Chlamydia pneumonia ar Mycoplasma pneumonia.

Rasa Isevičienė

Autorius: Rasa Isevičienė

Pareigos:

Visos naujienos