Echoskopija (ultragarso tyrimai) - "Antėja laboratorija"

Echoskopija (ultragarso tyrimai)

Vidaus organų būklė svarbi visam mūsų organizmui. Jos įvertinimui dažnai atliekama echoskopija, kaip neinvazinis, tačiau labai informatyvus tyrimas. Apie tai, kuo išskirtinis šis tyrimas, kada atliekamas ir kaip jam pasiruošti, pasakojame plačiau.

Echoskopija – kas tai?

Echoskopija, arba kitaip ultragarso tyrimas, yra vaizdo gavimo metodas, kurio metu naudojamos aukšto dažnio garso bangos. Atsimušdamos į skirtingas kūno dalis jos sukuria „aidus“ (angl. „echoes“), kuriuos surenka zondas ir paverčia judančiu vaizdu. Tai neinvazinis tyrimas, leidžiantis pastebėti audinių struktūrinius pakitimus. Echoskopija gali būti atliekama siekiant diagnozuoti širdies ir kraujagyslių, skydliaukės, krūtų, pilvo organų, inkstų ir šlapimo pūslės, dubens organų ir kitas ligas.

Dauguma ultragarsinių tyrimų atliekami naudojant ultragarsinį prietaisą, esantį už kūno ribų. Tačiau kai kurių iš jų metu prietaisas gali būti vedamas ir į kūną.

Pagrindiniai ultragarso tyrimai

Dažniausiai atliekami tokie ultragarsiniai tyrimai:

  • pilvo organų;
  • kojų venų;
  • kaklo kraujagyslių;
  • krūtų;
  • širdies;
  • skydliaukės;
  • priešinės liaukos (prostatos);
  • moters vidinių lytinių organų (gimdos kaklelio, gimdos ir jos priedų);
  • šlapimo pūslės;
  • inkstų ir jų kraujagyslių;
  • sąnarių arba minkštųjų audinių, pvz. odos darinio;
  • pilvo aortos;
  • limfmazgių.

Jeigu Jums reikalingas ultragarsinis tyrimas, užsiregistruoti jam galite „Antėja“ klinikoje. 

Jei pajutote neįprastus simptomus, neignoruokite jų. Kreipkitės į specialistus, kurie profesionaliai įvertins Jūsų sveikatos būklę ir esant poreikiui paskirs reikiamą gydymą.

Kada atliekamas ultragarso tyrimas?

Dauguma žmonių ultragarsinį tyrimą sieja su nėštumu. Tačiau tai ne vienintelis atvejis, kuomet jis gali būti atliekamas. Gydytojas gali užsakyti tokį tyrimą, kai atsiranda skausmas, patinimas ar kiti simptomai, kurių ištyrimui reikalingas vidaus organų vaizdas.

Echoskopija leidžia ištirti: šlapimo pūslę, smegenis (kūdikiams), akis, tulžies pūslę, inkstus, kepenis, gimdą, kiaušides, sėklides, kasą, blužnį, skydliaukę, kraujagysles. Ultragarso tyrimas gali būti atliekamas ir biopsijos ar operacijos metu, siekiant nukreipti chirurgo judesius.

Senstant mūsų organizmui, įvairių organų struktūra ir funkcija keičiasi, todėl vyresnio amžiaus žmonėms profilaktinį ultragarso tyrimą rekomenduojama atlikti kasmet. Jaunesnio amžiaus žmonėms echoskopija skiriama atsiradus įvairiems nusiskundimams, pvz. skausmas, apčiuopus sukietėjimus ar darinius. Laiku atliktas vidaus organų tyrimas gali padėti pastebėti ankstyvus krūtų ir limfmazgių pakitimus, susidariusias vidaus organų cistas ar auglius, padėti diagnozuoti ankstyvus susirgimus ir kt.

D.U.K.

1. Ar ultragarso tyrimas yra saugus?

Taip, ultragarsinis tyrimas yra saugus, kai jį atlieka apmokytas medicinos specialistas. Echoskopijos metu nenaudojama žalinga spinduliuotė. Todėl tai tinkamiausias besivystančio vaisiaus tyrimo metodas.

2. Kaip pasiruošti ultragarso tyrimui?

Pasiruošimas echoskopijai priklauso nuo to, kokia sritis ar organas jos metu bus tiriamas.

Dieną prieš ultragarsinį pilvo organų tyrimą reikėtų nevartoti pilvo pūtimą skatinančių produktų, o likus 4–5 val. iki jo nevalgyti ir negerti. Nesuvirškintas maistas gali blokuoti garso bangas, todėl gydytojui bus sunku susidaryti aiškų vaizdą.

Vakare prieš tulžies pūslės, kepenų, kasos ar blužnies tyrimą gali būti paprašyta valgyti neriebų maistą ir tada nieko nevalgyti iki procedūros. Tačiau galima ir toliau gerti vandenį, vartoti bet kokius vaistus, kaip nurodyta.

Maždaug 8 val. prieš pilvo aortos patologinį tyrimą reikia išgerti pilvo pūtimą mažinančių vaistų. 12 val. iki echoskopijos negalima valgyti, nes tyrimo metu skrandis turi būti tuščias.

Prieš inkstų, šlapimtakių ir šlapimo pūslės ultragarsinį tyrimą reikia išgerti skysčių ir nesišlapinti, kad šlapimo pūslė būtų pilna. Tą patį rekomenduojama daryti prieš ginekologinę ir prostatos echoskopiją.

Būtina gydytoją perspėti apie visus receptinius ir nereceptinius vaistus, taip pat papildus, kurie vartojami prieš tyrimą.

3. Kiek kainuoja echoskopija?

Visų tyrimų kainas „Antėja laboratorija“ klinikose galite rasti svetainėje esančiuose tyrimų aprašymuose. Echoskopijos kaina gali skirtis priklausomai nuo tiriamos srities ar organo.