Hepatitas B: rūšys, simptomai, gydymas - "Antėja laboratorija"

Hepatitas B: rūšys, simptomai, gydymas

Kepenys atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų. Visų pirma – valo ir nukenksmina viską, ką suvalgome, įkvepiame ar sugeriame per odą. Taip pat jos perdirba su maistu gautas maistines medžiagas ir perduoda šias raumenims. Kepenyse kaupiamos tam tikrų vitaminų, mineralinių medžiagų, gliukozės atsargos. Jos reguliuoja riebalų kaupimąsi ir cholesterolio gamybą bei išsiskyrimą. Kepenys neutralizuoja ir sunaikina nuodingas medžiagas, apsaugo nuo infekcijos ir pašalina bakterijas iš kraujotakos sistemos. Deja, tam tikri veiksniai gali pažeisti šį svarbų organą. Vienas iš jų – hepatito B virusas (HBV).

Kas yra hepatitas B?    

Virusinis hepatitas B – hepatito B viruso sukeltas ūminis („žaibinis“) arba lėtinis kepenų uždegimas. Hepatitas B yra infekcinė liga. Sergant ja, kepenų ląstelėse pradeda daugintis virusas, kuris suaktyvina žmogaus imuninę sistemą. Ji, siekdama apsiginti nuo infekcijos, pradeda pulti kepenų ląsteles. Tokie imuninės sistemos „veiksmai“ sukelia kepenų pažeidimus ir komplikacijas – negydomas hepatitas B progresuoja į kepenų nepakankamumą, kepenų cirozę ar kepenų vėžį. HBV yra viena iš pagrindinių pirminio kepenų vėžio priežasčių, kuris gali susiformuoti 1–4 proc. užsikrėtusiųjų.

Dauguma ūminiu hepatitu B užsikrėtusių suaugusiųjų, net jei jiems pasireiškia labai sunkūs simptomai, visiškai pasveiksta. Tačiau apie 8–10 proc. suaugusiųjų suserga lėtine šios ligos forma arba lieka viruso nešiotojais. Pastarieji dažniausiai neturi jokių nusiskundimų ir nejaučia ligos simptomų. Tiek sergantys lėtiniu virusiniu hepatitu B, tiek viruso nešiotojai turi būti stebimi ir konsultuojami gydytojo. Jiems būtina reguliariai atlikti kepenų funkcinius ir kitus tyrimus. 

Didžiausia rizika susirgti lėtiniu hepatitu B gresia patiems mažiausiems: ši liga išsivysto daugiau nei 90 proc. užsikrėtusių kūdikių ir apytiksliai 50 proc. vaikų. 

Hepatito B rūšys

Hepatitas B gali būti trumpalaikis (ūminis) arba ilgalaikis (lėtinis). Plačiau apie kiekvieną iš jų pasakojame toliau tekste. 

Ūminis arba „žaibinis“ hepatitas B

Ūminis hepatitas B trunka trumpiau nei 6 mėn. Juo užsikrėtęs suaugęs žmogus pirmuosius ligos simptomus gali pajusti po 6 sav., tačiau neretai inkubacinis laikotarpis būna ilgesnis ir tęsiasi 6–9 mėn. Užsikrėtus suaugusiajam, 60–70 proc. ūminio hepatito atvejų būna besimptomiai, t. y. žmogus gali jaustis gerai, o ligą galima nustatyti tik atlikus išsamius, biocheminius pokyčius kraujyje parodančius tyrimus.

Lėtinis hepatitas B

Lėtinė hepatito B infekcija trunka 6 mėn. arba ilgiau. Ji išsivysto tada, kai ūminiu hepatitu susirgusio žmogaus imuninė sistema yra silpna (o jei serga vaikas – ne visiškai susiformavusi) ir nepajėgia įveikti viruso. Lėtinis hepatitas B gali tęstis visą gyvenimą ir turėti įtakos tokių sunkių ligų kaip kepenų cirozė ir kepenų vėžys išsivystymui.

Kuo jaunesnis žmogus užsikrečia hepatitu B, tuo didesnė tikimybė, kad jam išsivystys lėtinė šios ligos. Ypač didelės rizikos grupei priskiriami naujagimiai ir vaikai, jaunesni nei 5 metų. Lėtinė hepatito B infekcija gali būti neaptikta ir nediagnozuota dešimtmečius, iki tol, kol žmogus suserga sunkia kepenų liga.

Hepatitas B: simptomai ir požymiai

50–60 proc. užsikrėtusiųjų nepasireiškia jokie klinikiniai hepatito B simptomai. Nepaisant to, sergantieji gali užkrėsti kitus. Ligos simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus 2–6 mėn. po užsikrėtimo. Tačiau jie yra nespecifiniai, todėl sunkiai atskiriami nuo kitų ligų. 

Dažniausi hepatito B požymiai ir simptomai: 

 • didelis bendras silpnumas; 
 • apetito stoka;
 • karščiavimas;
 • sąnarių skausmas; 
 • pykinimas ir vėmimas; 
 • kartumas burnoje; 
 • patamsėjęs šlapimas (alaus spalvos); 
 • skausmas ar diskomfortas dešiniajame šone; 
 • akių ir odos pageltimas (gelta).

Klinikiniai hepatito B simptomai ir požymiai išduoda, kad liga jau yra pažengusi. Todėl jiems atsiradus, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. 

Hepatitas B: kaip užsikrečiama?

Kaip jau žinome, hepatito B infekciją sukelia hepatito B virusas. Jis yra perduodamas iš žmogaus žmogui su krauju, sperma arba kitais kūno skysčiais. Paprastai hepatitu B užsikrečiama:

 • Lytiniu keliu. Hepatito B infekcija galima užsikrėsti nesaugių lytinių santykių metu, kuomet į sveiko žmogaus kūną patenka infekuoto partnerio kraujo, seilių, spermos ar makšties išskyrų.
 • Naudojant nesterilias adatas arba dalinantis adatomis. Šis virusas gali būti perduodamas per adatas, užkrėstas infekuoto žmogaus krauju, pavyzdžiui, akupunktūros, tatuiruočių darymo, ausų dūrimo metu. Didesnę tikimybę užsikrėsti hepatitu B taip pat turi asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus ir besidalinantys adatomis ar švirkštais.
 • Atsitiktiniu adatos dūriu. Didesnei rizikos grupei priskiriami medikai, sveikatos priežiūros darbuotojai ir visi kiti, dirbantys su žmogaus krauju ar kitais skysčiais.
 • Naudojant užsikrėtusio žmogaus asmeninius daiktus. Užsikrėsti virusiniu hepatitu B galima naudojant tokius infekuoto asmens daiktus kaip skustuvas, dantų šepetėlis, manikiūro įrankiai.
 • Nėštumo arba gimdymo metu infekuota motina gali perduoti virusą savo kūdikiui. Tačiau naujagimį paskiepijus, beveik visais atvejais yra išvengiama infekcijos. Todėl nėščioms arba norinčioms pastoti moterims rekomenduojama pasiteirauti gydytojo dėl hepatito B nustatymo tyrimo.

HBV nustatomas beveik visuose užsikrėtusio žmogaus organizmo skysčiuose. Itin pavojingu laikomas užsikrėtusiojo kraujas arba kiti skysčiai su kraujo priemaiša, sperma, makšties išskyros. Hepatito B virusu daug lengviau užsikrėsti nei žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), nes jo infekcinės savybės šimtą kartų didesnės nei ŽIV.

Visgi svarbu žinoti, kad hepatitas B neplinta:

 • čiaudint ar kosint;
 • bučiuojantis ar apsikabinus;
 • per motinos pieną;
 • per maistą ar vandenį;
 • dalijantis indais;
 • per atsitiktinį kontaktą (pavyzdžiui, darbe).

HBV gali būti perduodamas tik tam tikrais būdais. 

Hepatito B diagnostika

Nustatyti, ar virusas yra, ar nėra organizme, galima atlikus hepatito B viruso paviršinio antigeno (HBsAg) tyrimą.

Pats jautriausias ir specifiškiausias HBV tyrimas, norint išsiaiškinti atsaką į gydymą, parenkant vaistų dozę, vertinant recidyvą ir virusemiją, yra hepatito B viruso DNR nustatymas PGR metodu. Šis tyrimas taip pat atspindi teigiamą arba neigiamą ligos dinamiką gydymo metu.

Abu šiuos tyrimus galima atlikti klinikoje „Antėja“, prieš tai jiems užsiregistravus telefonu arba internetu.

Hepatitas B: gydymas

Kaip gydyti hepatitą B ir ar iš viso reikia tai daryti, priklauso nuo infekcijos rūšies. Jei pacientui buvo nustatytas „žaibinis“ hepatitas B, tai gali reikšti, kad jis yra trumpalaikis ir praeis savaime. Tokiu atveju specialaus gydymo gali ir neprireikti. Gydytojas gali rekomenduoti ilsėtis, vartoti daug skysčių ir tinkamai maitintis, kol kūnas kovoja su infekcija.

Diagnozavus lėtinę hepatito B infekciją, pacientą gali tekti gydyti, siekiant sumažinti kitų kepenų ligų riziką ir užkirsti kelią infekcijos perdavimui artimiesiems. Lėtinio hepatito B gydymas paprastai apima antivirusinius vaistus, interferoną alfa-2b arba kepenų transplantaciją, esant labai rimtiems kepenų pažeidimams.

Svarbu: per 12 val. nuo sąlyčio su virusu gauta hepatito B imunoglobulino injekcija gali padėti apsisaugoti nuo infekcijos vystymosi. Todėl turėjus sąlyti su hepatito B virusu, reikėtų nedelsiant kreipkitės į gydytoją – ypač, jei pacientas prieš tai nebuvo skiepytas arba nėra dėl to tikras.

Kaip elgtis sergant hepatitu B?

Sergantiesiems ypač svarbu vengti alkoholio ir narkotikų, nes tai skatina viruso dauginimąsi ir stiprina kepenų pažeidimą. Taip pat reikėtų atsargiai vartoti įvairius vaistus (ypač nuo sąnarių ligų, raminamuosius, antibiotikus ir kt.), nes jie gali pabloginti pažeistų kepenų būklę. Todėl prieš tai būtina pasitarti su gydytoju. 

Užsikrėtusieji, norėdami apsaugoti kitus, turėtų:

 • Uždengti įpjovimus ir atviras žaizdas pleistru ar tvarsčiu.
 • Kruopščiai nusiplauti rankas po sąlyčio su savo krauju ar kūno skysčiais.
 • Krauju ar kūno skysčiais suteptas popierines servetėles (ar kitus daiktus) pirmiausia įdėti į maišelį, o tik po to išmesti į šiukšlių dėžę.
 • Išvalyti išsiliejusį kraują, tada pakartotinai nuplauti tą vietą baliklio tirpalu (viena dalis buitinio baliklio ir 10 dalių vandens).
 • Nesidalyti dantų šepetėliais, skustuvais, adatomis, nagų dildėmis, nagų žirklutėmis, rankšluosčiais ir plaušinėmis.
 • Nesidalyti narkotikais, adatomis, švirkštais, medvilnės tamponais, vandeniu ar skalavimo puodeliais.
 • Nebūti kraujo, plazmos, organų, audinių ar spermos donorais.
 • Perspėti savo lytinį (-ią) partnerį (-ę), kad serga hepatitu B. Jie privalo apsilankyti pas gydytoją ir atlikti kraujo tyrimą, kad patikrintų, ar nėra užsikrėtę. Jei nėra užsikrėtę, partneriai turėtų būti paskiepyti. Sergantieji turėtų naudoti prezervatyvus, kol partneris (-ė) bus apsaugotas (-a).

Atsakingas elgesys, sergant hepatitu B, ypač svarbus, siekiant apsaugoti tiek save, tiek aplinkinius. 

Hepatito B prevencija

Patikimiausia apsauga nuo hepatito B laikoma vakcina. Ji yra saugi ir veiksminga. Vakcinos kursą paprastai sudaro trys dozės, kurias skiria šeimos gydytojas – per pirmąjį apsilankymą, tada po vieno mėnesio ir praėjus šešiems mėnesiams nuo pirmojo skiepo. Kartais dozės suleidžiamos greičiau.

Hepatito B vakcina rekomenduojama:

 • naujagimiams;
 • vaikams ir paaugliams, kurie nebuvo skiepyti būdami naujagimiais;
 • kiekvienam, kuris turi lytiškai plintančią infekciją, įskaitant ŽIV;
 • sutrikusio vystymosi žmonėms, gyvenantiems institucinėje aplinkoje;
 • sveikatos priežiūros, medicinos darbuotojams ir kitiems žmonėms, kurie dirbdami turi tiesioginį kontaktą su su krauju;
 • turintiems kelis lytinius partnerius;
 • sergantiems lėtine kepenų liga;
 • vartojantiems intraveninius vaistus ar narkotikus;
 • gyvenantiems su hepatito B virusą nešiojančiu žmogumi;
 • sergantiems paskutinės stadijos inkstų liga;
 • žmonėms, kurių lytinis partneris turi hepatito B virusą;
 • planuojantiems keliauti į pasaulio vietas, kuriose yra aukšti hepatito B infekcijos sergamumo rodikliai.

Jei norite pasiskiepyti vakcina nuo hepatito B viruso, tai galite padaryti klinikoje „Antėja“. Daugiau informacijos apie ją pateikiame čia.