Infekcinės virusinės ir parazitinės ligos - "Antėja laboratorija"

Infekcinės virusinės ir parazitinės ligos

Galimos ligos:

Herpesas (pūslelinė): simptomai, gydymas, profilaktika

Pūslelinė (dar kitaip herpesas, herpis) – užkrečiama virusinė liga, kurią sukelia Herpes simplex virusas (HSV). Pūslelinė pasireiškia odos, gleivinių, o kartais ir centrinės nervų sistemos bei vidaus organų pažeidimais. Tai ilgalaikė būklė, tačiau daugelis sergančiųjų nejaučia jokių simptomų. Plačiau apie pūslelinės sukėlėją, jos simptomus, diagnostiką ir gydymą kviečiame skaityti šiame įraš..

Plačiau

Gripas: eiga, gydymas, profilaktika

Gripas – virusinė, užkrečiamoji liga, savo piką pasiekianti žiemos mėnesiais, kuomet žmonės daugiau laiko praleidžia uždarose patalpose. Nors atrodo, kad gripą žino kiekvienas, dažnai jis vis dar maišomas su peršalimu – infekciniu viršutinių kvėpavimo takų uždegimu. Iš pirmo žvilgsnio šie susirgimai gali atrodyti panašūs, tačiau jų priežastys ir simptomai iš esmės skiriasi. Apie tai, k..

Plačiau

Stabligė: simptomai, priežastys, gydymas, prevencija

Stabligė – sunki infekcinė nervų sistemos liga, pasireiškianti įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Ją sukelia Clostridium tetani bakterija, kuri yra plačiai paplitusi gamtoje, taip pat randama gyvūnų ir žmogaus žarnyne. Stabligės sukėlėjas į žmogaus organizmą patekęs per burną ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla tada, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į di..

Plačiau

Tuberkuliozė (TBC): simptomai, gydymas, profilaktika

Tuberkuliozė – pavojinga lėtinė infekcinė liga, dažnai apsunkinanti diagnostiką gydytojams. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, ji yra trylikta pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Deja, Lietuvoje sergamumas tuberkulioze yra vienas didžiausių Europoje. Todėl mokėti atpažinti šią ligą ir žinoti, kaip nuo jos apsisaugoti, ypač svarbu. Daugiau apie tai, kas yra tube..

Plačiau

Trichomonozė

Trichomonozė – lytiniu keliu, per vandenį (maudantis), buities reikmenis, plintanti infekcinė liga, kurią sukelia trichomonos (Trichomonas vaginalis). Trichomonozė pasireiškia skausmu šlapinantis, pakitusiomis išskyromis iš šlapės tiek moterims, tiek vyrams (vyrams dažniau eiga besimptomė). Dažnai trichomonoze sergantys asmenys serga ir kitomis lytiškai plintančiomis ligomis, todėl pajutus s..

Plačiau

Trichineliozė

Trichineliozė – liga, kurią sukelia apvalioji kirmėlė Trichinella spiralis. Trichinelioze užsikrečiama valgant žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną bei laukinių gyvūnų mėsą. Ligai būdingi simptomai: kelias dienas trunkantis karščiavimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, viduriavimas. Pagrindinis susirgimas prasideda lervoms patekus į raumenis: ligonį krečia šaltis,..

Plačiau

Toksoplazmozė: simptomai, gydymas, prevencija

Toksoplazmozė – parazitinė liga, kurią sukelia pirmuonis toksoplazma (Toxoplasma gondii). Šis pirmuonis dauginasi kačių, galvijų, kiaulių, graužikų žarnyne. Žmonės juo dažniausiai užsikrečia per cistomis užkrėstą maistą (nuo kačių), per nešvarias rankas, valgydami blogai termiškai paruoštą maistą. Šį parazitą užsikrėtusi nėščia moteris gali perduoti vaisiui (jei užsikrėtimas įvyksta nėštumo ..

Plačiau

Toksokarozė

Toksokarozė – tai parazitinių kirmėlių arba jų lervų sukelta liga. Dažniausiai platintojai yra šunys (Toxocara canis – apvalioji šunų kirmėlė) ir katės (Toxocara cati arba Toxocara mystax – apvalioji kačių kirmėlė). Žmogus toksokaroze gali užsikrėsti dėl nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves, vaikai – žaisdami smėl..

Plačiau

Spalinukės (enterobiozė)

Spalinukės arba enterobiozė – apvaliųjų spalinių kirmėlių (Enterobius vermicularis) sukelta kirmėlinė liga. Spalinės – tai 3-10 mm ilgio kirmėlės, kurios parazituoja žarnyne. Patelės naktimis iššliaužia iš tiesiosios žarnos ir deda kiaušinėlius aplink išangę. Per maždaug 7 val. kiaušinėliai virsta lervomis. Spalinukės plinta per nešvarias rankas, baltinius, žaislus. D..

Plačiau

Laimo liga

Laimo liga (LL) arba boreliozė – tai erkių, besimaitinančių žmonių ir gyvūnų krauju, platinama liga, galinti pasireikšti gripą primenančiais simptomais: sąnarių patinimu, silpnumu ar net laikinu paralyžiumi. Ją sukelia bakterijos Borrelia burgdorferi, kurios perduodamos per kraują su erkių seilėmis. Laimo ligos požymiai yra nespecifiniai ir dažnai primena kitų ligų simptomus (virusinių infek..

Plačiau

Kirmėlinės ligos (helmintozės): sukėlėjai, simptomai, gydymas

Kirmėlinės ligos arba helmintozės – ligos, kurias sukelia įvairios kirmėlės, (askaridės, kaspinuočiai, trichinelės ir kt.), parazituojančios žmogaus organizme. Patekusios į žarnyną, jos žaloja virškinimo sistemą, silpnina imunitetą, blogina maisto medžiagų įsisavinimą, o jų išskiriami toksinai nuodija organizmą. Kirmėlės gali parazituoti ir odoje, kepenyse, plaučiuose, smegenyse, sukelti vid..

Plačiau

Katės įdrėskimo liga

Katės įdrėskimo liga – tai liga, kurią sukelia tam tikros rūšies bakterijos (Bartonella henselae) esančios kačių organizme – seilėse. Įdrėskus ar  katei palaižius pažeistą odą į kraują patenka šių bakterijų, kurios dauginasi ir sukelia „Katės įdrėskimo ligą“. Dažniausiai liga pasireiškia nedideliu odos pažeidimu buvusio katės įdrėskimo veitoje ir po 1–2 sava..

Plačiau

Jersiniozė

Jersiniozė – tai žarnyno užkrečiamoji liga, kurią sukelia Yersinia enterocolitica rūšies bakterijos, atsparios šalčiui. Jos ilgai išlieka gyvybingos ir gali daugintis esant 2-6 laipsnių temperatūrai, taigi net ant daržovių bei vaisių, laikomų vėsiuose rūsiuose, saugyklose ir šaldytuvuose. Pagrindinis jersiniozės infekcijos šaltinis yra graužikai, nuo kurių užsikrečia laukiniai..

Plačiau

Infekcinė mononukleozė

Infekcinė mononukleozė (liaukų uždegimas) – ūminė virusinė infekcija, sukeliama Epštein-Bar viruso. Epštein-Bar virusas yra perduodamas oro-lašeliniu ir kontaktiniu keliu. Dažniausiai šia liga susergama ankstyvoje vaikystėje ir vėlyvoje paauglystėje, dažniau rudenį ir pavasarį. Infekcinė mononukleozė greitai plinta dideliuose kolektyvuose, pvz. darželiuose, kariuomenėje. Maždaug dvi sav..

Plačiau

Hepatitas A

Hepatitas – tai kepenų struktūros bei funkcijos pokyčių sąlygotas, įvairios kilmės, sunkumo ir aktyvumo kepenų uždegimas. Hepatitas A –ūminis kepenų uždegimas, sukeltas hepatito A viruso. Virusu užsikrečiama fekaliniu-oraliniu keliu – per išmatas, užterštą maistą (džiovinti arba vytinti pomidorai, sultys, žuvis, moliuskai, šaldytos uogos yra dažniausi infekcijos plitimo..

Plačiau

Epididimitas

Epididimitas arba sėklidės prielipo uždegimas – tai epididymio, vingiuoto kanalėlio gulinčio ant užpakalinio sėklidės paviršiaus, uždegimas arba infekcija. Epididimitą dažniausiai sukelia mikrooganizmai atkeliave krauju, iš šlapimo takų. Rizikos grupėms priklauso lytiškai plintančiomis ligomis sergantys asmenys, ypač jaunesni nei 35 metų vyrai. Taip pat vyrai turinty..

Plačiau

Echinokokozė

Echinokokozė – sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Net 80 proc. šia liga susirgusių ir negydomų ligonių miršta per 15 metų. Lietuvoje yra paplitę E.granulosus, sukeliantis cistinę echinokokozę, ir E.multilocularis, sukeliantis alveokokinę echinokokozę. Echinokų formuojami dariniai – cistos – atsiranda dažniausi..

Plačiau

Citomegalo viruso infekcija (CMV)

Citomegalo viruso infekcija (CMV) – dažna virusinė infekcija, kurią sukelia citomegalo virusas. Dėl jo poveikio, seilių liaukose, o kartais ir vidaus organuose, smegenyse atsiranda didelių ląstelių su būdingais intarpais branduoliuose. Infekcijos šaltinis – juo apsikrėtęs žmogus. Užsikrečiama dažniausiai ankstyvojoje vaikystėje – iki 5-6 metų, virusu užkrėsta moteris perduod..

Plačiau

Cisticerkozė

Cisticerkozė arba kiaulinis kaspinuotis – ligą sukelia Cysticercus cellulosae lerva „Taenia solium“ (kiaulės kaspinuotis). Kiaulės kaspinuočiu užsikrečiama suvalgius žalios arba nepakankamai termiškai apdorotos kiaulienos, kurioje yra kiaulės kaspinuočio cistų. Taip pat galima užsikrėsti kiaušinėliais per nešvarias rankas, jei yra buvęs jų kontaktas su ki..

Plačiau