Plačiausias kraujo tyrimų tinklas Lietuvoje
Online registracija + tyrimų rezultatai
0
0

Osteoartritas

Osteoartritas arba osteoartrozė – dažniausia degeneracinė sąnarių liga, susijusi su nuolatiniu sąnarių traumavimu ir senėjimo procesais. Osteoartrito metu nyksta sąnario paviršių dengianti kremzlė ir formuojasi kaulinės ataugos, trukdančios judėti ir sukeliančios skausmą, užsikirtimo pojūtį. Ligai progresuojant visai sunyksta kremzlė ir kauliniai paviršiai trinasi vienas į kitą – tai sukelia rytinį sąnarių sąstingį, nuolatinį sąnarių skausmą ir paslankumo sumažėjimą.

Didžiausia rizika susirgti šia liga turintiems antsvorį, taip pat genetinį polinkį, aktyviai sportuojantiems (nuolatinės sąnarių mikrotraumos) ar sergantiems kitokiomis sąnarių ligomis – pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu. Osteoartritas pažeidžia vieną arba keletą sąnarių iš karto, dažniausiai – kelių, klubų, riešų, stuburo sąnarius – tuos, kurie patiria didžiausią krūvį.

Liga diagnozuojama pagal simptomus (sąnarių skausmas, sustingimas, nepaslankumas), rentgeno nuotraukas ir retkarčiais – tiriamas sąnarinis skystis. Kadangi ligos simptomai labai primena reumatoidinio artrito simptomus, reiktų atlikti reumatoidinio faktoriaus ir antiCCP (reumatoidinio artrito, autoimuninės sąnarių ligos, žymenys) kraujo tyrimą ir ENG, eritrocitų nusėdimo greitis (rodo uždegimo aktyvumą, bus padidėjęs uždegiminių sąnarių ligų atveju, o osteoartrozės – normalus).