Reumatoidinis artritas: simptomai, eiga - "Antėja laboratorija"

Reumatoidinis artritas: simptomai, gydymas, mityba

Reumatoidinis artritas (RA) – tai lėtinė autoimuninė liga, kuomet sąnariuose nuolat vyksta uždegiminiai procesai. Dažniausiai pažeidžiama keletas sąnarių, simetriškai abiejose pusėse – dažniau smulkūs pirštų, nykščių, riešų, pėdų, čiurnų , rečiau alkūnių, pečių, klubų, kelių. Reumatoidiniu artritu galima susirgti bet kokio amžiaus, tačiau dažniausiai ši liga diagnozuojama 30–50 metų amžiaus žmonėms, dažniau moterims nei vyrams.
 

Reumatoidinio artrito simptomai ir požymiai
 

Reumatoidinio artrito požymiai ir simptomai gali būti:

  • sąnarių skausmas;
  • sąnarių uždegimas, patinimas;
  • sąnarių sustingimas, kuris paprastai būna stipresnis rytais ir po nejudraus laikotarpio;
  • bendras nuovargis ir mažakraujystė;
  • karščiavimas, bendras negalavimas, mažėjantis kūno svoris;
  • Poodiniai mazgeliai šalia sąnarių arba virš kaulinių iškyšulių tiesiamuosiuose paviršiuose.

Ankstyvasis reumatoidinis artritas pirmiausiai pažeidžia mažesnius sąnarius, ypač plaštakų, riešų ir pėdų. Ligai progresuojant, simptomai gali išplisti į kelius, kulkšnis, alkūnes, klubus ir pečius. Dažniausiai jie pasireiškia tuose pačiuose sąnariuose, abiejose kūno pusėse.

Dalis reumatoidiniu artritu sergančių žmonių patiria simptomus ir požymius, kurie nėra susiję su sąnariais. Ši liga gali paveikti tokias kūno sritis kaip:

  • oda;
  • akys;
  • plaučiai;
  • širdis;
  • inkstai;
  • seilių liaukos;
  • nervinis audinys;
  • kaulų čiulpai;
  • kraujagyslės.

Reumatoidinio artrito simptomai ir požymiai gali būti įvairaus sunkumo, taip pat kas kiek laiko atsirandantys bei išnykstantys. Netaikant gydymo, ligos paveikti sąnariai gali deformuotis, atsiranda ribota sąnarių amplitudė, sąnario nestabilumo požymiai. 
 

Reumatoidinio artrito priežastys
 

Reumatoidinis artritas yra autoimuninė liga. Žmogaus imuninė sistema normaliai gamina antikūnus, padedančius kovoti su bakterijomis, virusais ir kitais mikroorganizmais. Sergant autoimuninėmis ligomis, imuninė sistema pradeda gaminti antikūnus prieš paties organizmo audinius. Nėra tiksliai žinoma, kodėl taip įvyksta. Kai kurie žmonės labiau linkę sirgti autoimuninėmis ligomis, kurias gali išprovokuoti tam tikri veiksniai.

Sergant reumatoidiniu artritu, organizme gaminami antikūnai prieš sinovinį dangalą (jis dengia kiekvieno sąnario vidinį paviršių). Dėl šios priežasties sąnario viduje ir aplink jį atsiranda uždegimas. Laikui bėgant jis gali pažeisti sąnarį, kremzlę ir kaulo audinio dalį, esančią netoli sąnario paviršiaus.
 

Reumatoidinio artrito tyrimai
 

Liga diagnozuojama pagal pasireiškiančius simptomus ir eigą, tačiau kartu yra būtini ir laboratoriniai tyrimai. Atlikus juos, galima atmesti kitokios kilmės sąnarių uždegimą arba patvirtinti šią autoimuninę ligą, kuriai reikia specifinio gydymo. Jį jau pradėjus, pagal tyrimų rezultatus yra sekama ligos eiga ir atsakas į gydymą.

  • Reumatoidinis faktorius (RF) – reikalingas ligos diagnozei. Jei jis neigiamas, tačiau ligos simptomai nepraeina, atliekamas Anti-CCP tyrimas.
     
  • Anti-CCP – reikalingas diagnozei, jei RF yra neigiamas.
     
  • Bendras kraujo tyrimas – parodo, ar yra anemija (mažakraujystė) ir uždegimas, kurie būdingi reumatoidiniam artritui. Kartu jis leidžia spręsti apie bendrą organizmo būklę ir ligos aktyvumą.
     
  • Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG) – kuo liga aktyvesnė, tuo eritrocitų nusėdimo greitis labiau padidėjęs. Jis taip pat tiriamas, kai jau pradėtas gydymas – atsakui įvertinti.

Visi šie reumatoidinio artrito tyrimai atliekami ir „Antėja laboratorija“ klinikose. Patogiai užsiregistruoti jiems internetu arba telefonu galite jau dabar.
 

Reumatoidinio artrito stadijos 
 

Išskiriamos keturios reumatoidinio artrito stadijos:

  1. Tai ankstyvoji RA stadija. Jos metu daugelis ligonių junta sąnarių skausmą, sustingimą ar patinimą. Sąnario viduje pasireiškia uždegimas, jo audinys ištinsta. Kaulai nėra pažeisti, tačiau sinovinis dangalas paveiktas uždegimo.
     
  2. Tai vidutinio sunkumo RA stadija. Jos metu sinovinio dangalo uždegimas pažeidžia sąnario kremzlę. Gali būti juntamas skausmas, prarandamas sąnarių mobilumas.
     
  3. Ši RA stadija laikoma sunkia. Pažeidimas apima ne tik kremzlę, bet ir pačius kaulus. Gali pasireikšti didesnis skausmas ir patinimas, raumenų silpnumas, mobilumo praradimas. Taip pat gali būti pažeistas kaulas (vyksta jo erozija), atsirasti tam tikra deformacija.
     
  4. Tai paskutinė ligos stadija, kai sąnariai jau nebefunkcionuoja. Juose nebėra uždegimo, tačiau vis tiek gali pasireikšti skausmas, patinimas, sustingimas ir mobilumo praradimas, sumažėti raumenų jėga. Gali sunykti sąnariai, o kaulai suaugti (atsiranda ankilozė).  

Perėjimas nuo pirmos iki ketvirtos RA stadijos gali užtrukti daug metų. Kai kurie pacientai per gyvenimą nepereina jų visų. Kai kuriems pasireiškia neaktyvūs artrito laikotarpiai. Kartai tai gali reikšti ligos remisiją. 
 

Reumatoidinio artrito gydymas
 

Reumatoidinio artrito gydymas parenkamas kiekvienam pacientui individualiai, atsižvelgiant į ligos intensyvumą, kitas buvusias ir esamas ligas, vartojamus vaistus. Jis yra kompleksinis ir ilgalaikis. Svarbu, kad gydymas būtų pradėtas kuo anksčiau. Todėl pastebėjus bet kokius nerimą keliančius simptomus, reikėtų nedelsiant kreiptis į medicinos specialistus. 

Vienas pagrindinių RA gydymo būdų – medikamentinis. Jo metu gali būti naudojami: 

  • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Tai bene dažniausiai šios ligos gydymui skiriami vaistai. Jie simptomiškai slopina uždegimą, skausmą ir patinimą. NVNU priklauso ibuprofenas, meloksikamas, naproksenas, aceklofenakas, diklofenakas, piroksikamas ir daug kitų medikamentų.
     
  • Steroidiniai hormonai – artrito gydymui vartojami gliukokortikoidai (prednizolonas, metilprednizolonas) yra stiprūs priešuždegiminiai vaistai. Jie veikia daugelį uždegimo mechanizmų ir autoimuninį procesą. Visgi steroidiniai hormonai gali sukelti daug šalutinių poveikių ir gydymo komplikacijų. Todėl juos vartoti reikia labai atsargiai, griežtai laikantis konkrečių indikacijų ir kontraindikacijų.
     
  • Sintetiniai ligą modifikuojantys vaistai. Jiems priskiriamas plakvenilis, metotreksatas, sulfasalazinas, leflunomidas. Tokie vaistai pradeda veikti lėtai ir yra skiriami ilgam laikui. Jie slopina imuninę sistemą, tokiu būdu stabdydami ligos progresavimą. Visgi sintetiniai ligą modifikuojantys vaistai slopina visą apsauginę organizmo sistemą, todėl gali sumažėti organizmo atsparumas infekcijoms.
     
  • Biologiniai vaistai. Tai biologinės medžiagos (baltymai, antikūnai), kurias paprastai gamina organizmo imuninės sistemos baltieji kraujo kūneliai (leukocitai). Jos gali specifiškai paveikti konkrečios imuninės ląstelės arba imuninio faktoriaus koncentraciją. Biologiniai vaistai padeda sumažinti sąnarių skausmą, tinimą ir sąstingį.

Nors konservatyvus gydymas daugeliu atvejų yra veiksmingas, lėtiniu artritu sergantiems pacientams gali prireikti ir chirurginės pagalbos. 
 

Mityba sergant reumatoidiniu artritu
 

Įvairi ir subalansuota mityba gali padėti kontroliuoti uždegimą, kuris sukelia RA simptomus. Ji leidžia ligoniui valdyti savo kūno svorį, tokiu būdu sumažinant sąnarių įtampą. 

Reumatoidiniu artritu sergantiems žmonėms gali būti naudinga viduržemio jūros dieta. Joje gausu maisto, padedančio mažinti uždegimą:

  • vaisių ir daržovių, 
  • riebios žuvies;
  • alyvuogių aliejaus;
  • riešutų;
  • nesmulkintų grūdų;
  • ankštinių augalų.

Sergant reumatoidiniu artritu papildomai rekomenduojama valgyti maistą, kuriame gausu kalcio. Jis padeda palaikyti tvirtus kaulus, nes kai kurie RA gydymui skirti vaistai gali padidinti osteoporozės riziką. Vienais geriausių kalcio šaltinių laikomi pieno produktai ir tamsiai žalios lapinės daržovės.

Ligos paūmėjimo metu gali pasireikšti anemija. Todėl RA sergantiems žmonėms į savo mitybą naudinga įtraukti daug geležies turinčių maisto produktų:

  • liesos mėsos;
  • lapinių žalumynų;
  • ankštinių augalų;
  • kiaušinių.

Tinkama reumatoidinio artrito mityba gali padėti lengviau kontroliuoti šią autoimuninę ligą.

Labai svarbu, kad reumatoidinis artritas būtų diagnozuotas kuo anksčiau. Taigi jei kurį laiką juntate sąnarių jautrumą, skausmą,  patinimą, rytinį sustingimą kreipkitės į gydytojus. Apsilankykite „Antėja laboratorija“ klinikoje – čia bus tinkamai pasirūpinta Jūsų sveikata!