Ką rekomenduoja gydytojas - "Antėja laboratorija"

Ką rekomenduoja gydytojas

Patys pirmieji organizmo pokyčiai atsiranda kraujyje

Kraujas yra vienas iš svarbiausių mūsų organizmo indikatorių. Jis tarsi žmogaus „organizmo veidrodis“. Ar mes miegame, o gal būdraujame, bet mūsų organizme nuolatos vyksta tam tikri procesai. Įvairių biocheminių reakcijų bei procesų metu į kraują išskiriamos tam tikros medžiagos: hormonai, fermentai, įvairūs mikroelementai ir kitos. Šios medžiagos yra atsakingos ne tik už organizme atliekamas funkcijas, bet ir už normalų organizmo sistemų funkcionavimą. O sutrikus organizmo veiklai ar susirgus šių medžiagų kiekis pakinta. Jų pokytis leidžia įspėti esamus arba gręsiančius organizmo sutrikimus, ligą.

Mus nuolat veikia įvairūs aplinkos veiksniai – stresas, nervinė įtampa, greitas gyvenimo tempas, poilsio trūkumas, mažas fizinis aktyvumas, išbalansuotas darbo ir poilsio bei mitybos režimas, aplinkoje esantys mikroorganizmai, infekcijos, taip pat gimdami jau atsinešame savo genetinį fondą, todėl bėgant laikui organizme atsiranda tam tikri pokyčiai. Dažniausiai šie pokyčiai būna nepastebimi ir pasireiškia bendriniais simptomais. Nuovargis, sutrikęs miegas, irzlumas, prasta savijauta – dažnam atrodo, kad tai tik laikina būklė ir pailsėjus praeis. Tačiau būtent taip ir prasideda rimti sutrikimai bei ligos. Kraujas šiuo atveju yra ta terpė, kurioje pokyčiai atsiranda anksčiausiai. Juos pastebėti  galima atlikus laboratorinius tyrimus paprastai ir greitai.

Gerai jaučiuosi, ar man reikia tirtis?

Rekomenduojama profilaktiškai bent kartą metuose atlikti  tyrimus ir stebėti savo tyrimų dinamiką, nes net menkiausi nuokrypiai net normos ribose, gali būti tam tikros ligos signalas. Laboratoriniai tyrimai, tai lyg Jūsų organizmo VEIKLOS PASAS. Atliekant tyrimus profilaktiškai, galime stebėti jų dinamiką, pokyčius, lyginti rezultatus. Tačiau ne tik nuokrypiai yra svarbūs, bet taip pat svarbu žinoti ir savo asmenines normas. Bendrinės normos yra rekomenduojamos ir nustatomos teoriškai aibei žmonių. Tačiau mes esame individualūs ir turime „savo normas“. Todėl pradiniai tyrimai net ir esant normaliai organizmo veiklai – mums yra labai svarbūs.

Deja, bendrinių ir svarbiausių kelių parametrų nėra. Kiekvienas organas ar organų sistema turi savo parametrus. Todėl atlikti kelis tyrimus ir pasakyti, kad Jums viskas gerai, negalime. Neretai medikai sako, kad Jūsų „kraujas geras“. Bet ką tai reiškia? Kas buvo tirta, kokias sistemas mes analizavome, kokius parametrus tyrėme?

Neretai apsilankius pas gydytoją, mums atliekama tik labai maža kraujo tyrimų dalis, parodanti ne visų organizmo sistemų funkcionavimą. Tačiau šiuo atveju mes galime būti sąmoningi ir pasidomėti apie rekomenduojamus profilaktinius kraujo tyrimų paketus. Juk gyvenant šiandieniniame pasaulyje, kuomet gyvenimo tempas verčia skubėti, mes turime sustoti ir pagalvoti ne vien apie darbą ir sunkumus, bet taip pat ir apie savo bei savo šeimos sveikatą. Būtina pabrėžti, jog net ir nejaučiant rimtų simptomų ar negalavimų, specialistai rekomenduoja šiuos tyrimus atlikti 1–2 kartus per metus, norint užkirsti kelią ligų atsiradimui bei komplikacijoms.

Profilaktinių kraujo tyrimų paketai yra ypatingi tuo, jog jie parodo ne tik bendrą organizmo būklę, bet ir kiekvienos organizmo sistemos funkcionavimo būklę. Šių tyrimų paketus sudaro bendraklinikiniai tyrimai, kaip bendras kraujo tyrimas, C reaktyvinis baltymas, kuris parodo organizme esantį uždegimą, gliukozės kiekis kraujyje ir vitamino D kiekis. Taip pat vertinami mikroelementai ir elektrolitai, atliekami kepenų, kasos, funkcijų tyrimai, širdies ir kraujagyslių, inkstų sistemos rodikliai, skydliaukės, hormonų bei alergijų tyrimai, įvairių infekcinių ligų tyrimai ir galiausiai – onkologiniai vėžio žymenys. Tokia profilaktinė organizmo ištyrimo programa yra pagrindinė priemonė norint išvengti lėtinių ligų ir rimtų susirgimų ateityje.

Sekti savo sveikatos rodiklius svarbu net ir gerai besijaučiančiam žmogui. Pojūčiai yra subjektyvūs, vieni galime jausti pokyčius organizme, kiti – net nenumanyti. Šiuo atveju kraujas „parodo“ tiesą. ,,Antėja laboratorija“ siūlo Jums tris galimas profilaktinio ištyrimo programas – moterims, vyrams bei vaikams.

Vargina simptomai, ko imtis?

Gydymo esmė – gydyti priežastį, o ne simptomus. Todėl čia ir vėl labai svarbi tiksli diagnostika. Mūsų tikslas yra atrasti negalavimų priežastį ir ją pašalinti. Besitęsiančių simptomų priežastį bei platesnį blogos savijautos spektrą nustatyti padeda diagnostinės tyrimų programos, kurių esmė yra atrasti priežastį arba atmesti jos tikimybę. Pavyzdžiui, cholesterolis gali padidėti ne tik dėl netinkamos mitybos, bet ir dėl skydliaukės ar kepenų funkcijos sutrikimų. Išsiaiškinus tikrąją padidėjusio cholesterolio priežastį, pavyzdžiui, kepenų ar skydliaukės veiklos sutrikimus bei pakoregavus juos, o ne cholesteroliui normalizuoti pritaikę medikamentus, mes išspręsim padidėjusio cholesterolio priežastį ir ilgam laikui.

Žmogus yra vientisas, jo sistemos glaudžiai susijusios viena su kita. Tirdami tik vieną organizmo sistemą, neįvertinsime kitų sistemų poveikio jai. ,,Antėja laboratorija“ gydytojai yra parengę daugiau nei 40 diagnostinių tyrimų programų.

Tyrimų rezultatus vertinti turi gydytojas

Taip pat labai svarbu neužsiimti savigyda ir tyrimų saviinterpretacija. Laboratorinių tyrimų rezultatas labai priklauso nuo daugelio faktorių: kaip žmogus buvo pasiruošęs tyrimui, kokiu laiku buvo atliktas tyrimas, kokiomis aplinkybėmis, taip pat vertinami ir kiti tyrimų parametrai bei jų pokyčiai, dinamika. Todėl vertinti tyrimų rezultatus turi gydytojas. Neretai pacientai atvyksta jau „nusistatę“ diagnozę. Deja, dažnai būna sau negailestingi ir nusistato baisiausias ligas. Tačiau įvertinus visus tyrimų parametrus pasirodo, kad vienas tyrimo pokytis diagnostinės reikšmės neturi ir žmogus yra visiškai sveikas.

Nežinantiems, kokius tyrimus atlikti, ,,Antėja laboratorija“ specialistai teikia nemokamą konsultaciją prieš tyrimus, o taip pat ir nemokamą tyrimų rezultatų interpretaciją. Klinikos specialistai yra sukaupę didelę patirtį laboratorinės diagnostikos srityje. Todėl tiek profilaktinės, tiek diagnostinės programos yra sudarytos remiantis jų ilgamete patirtimi.

Profilaktiškai atliekami kraujo ir kiti laboratoriniai tyrimai padeda ne tik surasti sveikatos sutrikimo priežastį, bet taip pat ir diagnozuoti ligas tik joms prasidedant arba labai ankstyvose stadijose arba atrasti rizikos faktorius, kurie gali turėti įtakos vėliau atsirandančioms ligoms.

 

Laboratorinės diagnostikos gydytoja, direktorė medicinai,
medicininio audito vadovė Dangira Babenskienė