Kiaušidžių vėžys – klastinga liga, neturinti specifinių simptomų. Pagal sergamumą ji yra šeštoje vietoje tarp visų moterų onkologinių ligų. Lietuvoje kiaušidės vėžys sudaro apie 5 proc. visų moterų piktybinių navikų. Tai ketvirtas dažniausiai mirtimi pasibaigiantis moterų vėžys (pirmoje vietoje – krūties, antroje – skrandžio, trečioje – storosios žarnos vėžys). Kasmet kiaušidžių vėžio diagnozę išgirsta apie 400 Lietuvos moterų. Kiaušidėje esantis auglys pašalinamas kartu su visa kiaušide arba ta jos dalimi, kurioje yra išaugęs. Deja, net ir pašalinus kiaušidę, nuo vėžio negalima 100 proc. apsisaugoti – gali išsivystyti „kiaušidžių vėžys be kiaušidžių“. Be to, kiaušidės yra neatsiejamas moters organas ir jo pašalinimas sukelia didelius, neretai neigiamus pokyčius organizme.
Kiaušidžių vėžys gali išsivystyti iš skirtingų ląstelių. Pagal tai ir yra klasifikuojami šios ligos tipai:
Nuo kiaušidžių vėžio tipo priklauso ligos gydymas ir pasveikimo prognozė.
Riziką susirgti kiaušidžių vėžiu didina tokie veiksniai:
Daugelio aptartų rizikos veiksnių, deja, tačiau negalima pakeisti. Jeigu patenkate į rizikos grupę, pakalbėkite apie tai su savo šeimos gydytoju. Jis gali nukreipti pas reikiamus specialistus.
Kiaušidžių vėžio simptomai, ypač ligos pradžioje, yra neryškūs ir neišskirtiniai. Jie gali priminti kitų, ne tokių pavojingų, dažniausiai virškinamojo trakto ligų simptomus. Todėl anksti nustatyti kiaušidžių vėžį pakankamai sunku.
Daugelis moterų nejaučia jokių ankstyvosios stadijos ligos simptomų, o kai kurioms jie būna labai neaiškūs. Pirmieji kiaušidžių vėžio simptomai gali būti:
Jeigu tokie simptomai vargina kasdien ir tęsiasi keletą savaičių, būtina kreiptis į šeimos gydytoją arba ginekologą. Atlikus medicininę apžiūrą, galima anksti aptikti ligą, kuomet ji yra lengviausiai pagydoma.
Vis dėlto kiaušidės vėžys dažniausiai diagnozuojamas vėlyvose stadijose. Tuomet navikas jau būna pakankamai didelis ir išplitęs už kiaušidės ribų. Dubens srityje esančio kiaušidžių vėžio požymiai gali būti:
Tokie požymiai būdingi 2 arba 3 stadijos kiaušidžių vėžiui.
Į tolimus organus, pavyzdžiui, plačius, išplitęs kiaušidžių vėžys gali sukelti tokius simptomus:
Nors šie simptomai gali atsirasti ir dėl kitų ligų, jiems atsiradus, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Jei moteris turi sveikatos nusiskundimų ir kreipiasi į gydytoją, visų pirma atliekama medicininė apžiūra. Įtariant ligą, gali būti paskirti papildomi tyrimai:
Siekiant patvirtinti diagnozę, atliekama pilvo operacija, kurios metu pilvo sienelėje daromas pjūvis (laparotomija), arba mažiau invazinė operacija per pilvo sienoje suformuotas angas (laparoskopija). Tokiu būdu ne tik patvirtinama diagnozė, bet ir įvertinamas ligos išplitimas.
Pagrindinis kiaušidžių vėžio laboratorinis žymuo yra baltymas CA 125. Normali jo koncentracija – < 35,0 U/ml. Padidėjęs CA 125 kiekis paskatina detaliau ištirti kiaušides, tokiu būdu daliai pacienčių aptinkant ankstyvosios stadijos vėžį. Nustatyti šio žymens kiekį kraujyje gali būti naudinga tiek atliekant pirminę kiaušidžių vėžio diagnostiką, tiek stebint gydymo efektyvumą ir ligos eigą po jo.
CA 125 vėžio žymens tyrimas atliekamas ir klinikoje „Antėja“. Daugiau informacijos apie jį galite rasti spustelėję ant pateiktos nuorodos.
Išskiriamos 4 kiaušidžių vėžio stadijos:
Apie 70 proc. diagnozuoto kiaušidžių vėžio atvejų yra 3–4 stadijos. Sergant pirmos ir antros stadijos vėžiu, išgyvenamumas siekia 96–98 proc., trečios ir ketvirtos stadijos – iki 42 proc.
Kiaušidžių vėžio gydymas priklauso nuo ligos stadijos. Renkantis jį, svarbu įvertinti naviko dydį ir padėtį, išplitimo laipsnį, bendrą ligonio būklę.
Įprastinis kiaušidžių vėžio gydymas yra operacija ir chemoterapija. Tačiau jis neapsaugo nuo ligos atsinaujinimo.
Operacijos metu pašalinama kuo daugiau naviko, siekiant sumažinti jo masę. Dažniausiai pašalinamos abi kiaušidės (abipusė oforektomija) ir gimda (histerektomija). Jaunoms moterims, kurios nori likti vaisingos, šalinama tik viena, ligos pažeista kiaušidė, o kita kiaušidė ir gimda paliekamos. Diagnozavus ankstyvosios stadijos kiaušidžių vėžį, dažniausiai užtenka tik operacijos. Gydant vėlyvųjų stadijų kiaušidžių vėžį po operacijos rekomenduojama skirti chemoterapijos kursą.
Po operacijos skiriama chemoterapija vadinama pirmos eilės gydymu. Jei vėžys yra labai išplitęs ir jo negalima operuoti dėl masyvaus ascito arba kitų organų peraugimo, chemoterapija skiriama prieš operaciją.
Kiaušidžių vėžys dažniausiai pasiduoda chemoterapijai. Tačiau, deja, po tokio gydymo jis dažnai atsinaujina (recidyvuoja). Tokiu atveju vienintelė gydymo galimybė – tęsti chemoterapijos kursą. Chemoterapijos pasirinkimas priklauso nuo to, kaip greitai vėžys atsinaujina.
Augantys navikai gali išskirti naujų kraujagyslių augimą skatinančias chemines medžiagas. Toks procesas vadinamas navikine angiogeneze. Naujos kraujagyslės aprūpina augantį naviką jam reikalingu deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Todėl jis gali augti ir plisti (metastazuoti) į kitas kūno dalis.
Biologinė terapija – tai angiogenezę slopinantys vaistai. Jie jungiasi prie KEFR (kraujagyslių endotelio faktoriaus receptoriaus), kuris yra pagrindinis navikinę angiogenezę skatinantis veiksnys, ir blokuoja jo biologinį veikimą. Taip sukeliamas deguonies ir maistinių medžiagų badas navike. Todėl jis negali augti ir metastazuoti. Suvaldžius angiogenezę, galima kontroliuoti naviko augimą.
Kadangi kiaušidės vėžys yra sunkiai pastebimas, labai svarbu profilaktiškai lankytis pas gydytoją akušerį-ginekologą. Tai ypač aktualu rizikos grupėje esančioms moterims. Bet kokiu atveju reikėtų neignoruoti nerimą keliančių simptomų. Kartais laiku atliktas tyrimas gali padėti išgelbėti moters gyvybę.