Išeminė širdies liga (IŠL) arba koronarinė širdies liga – širdies liga išsivysčiusi dėl širdies kraujagyslių užsikimšimo. Kraujotakos, krešumo ir medžiagų apykaitos sutrikimai, netinkama gyvensena, skatina aterosklerozės (cholesterolio plokštelių susidarymo) procesus. Aterosklerotinės plokštelės ilgainiui užkemša visą kraujagyslės spindį, dėl ko susidaro trombai. Kai tokios aterosklerozinės plokštelės ar trombai susidaro širdies raumenį maitinančiose kraujagyslėse (vainikinėse arterijose), vystosi miokardo išemija. Pagrindiniai aterosklerozę sukeliantys veiksniai:
Statistikos duomenimis, išeminė širdies liga yra viena dažniausių ligų Lietuvoje ir pasaulyje bei yra pagrindinė mirštamumo priežastis visame pasaulyje – moterims 64 proc., vyrams – 45 proc.
Žmogus, sergantis išemine širdies liga, gali skųstis skausmu širdies plote, už krūtinkaulio, tarpumentyje (kai kuriems ligoniams šie simptomai nebūdingi, juos vargina dusulys). Skausmai dažniausiai vargina fizinio krūvio metu, vėliau ir ramybės būsenoje. Skausmas paprastai plinta į rankas, apatinį žandikaulį, skrandžio sritį. Jei skausmas pasireiškia kartu su nerimo jausmu, pykinimu, galvos skausmu, silpnumu, padidėjusiu prakaitavimu, reikia kuo skubiau reikia kreiptis į gydytojus, nes tai priešinfarktinės būklės požymiai. Kartais ligonis nejaučia jokių simptomų.