Maisto netoleravimas ar padidėjęs jautrumas maistui? - "Antėja laboratorija"

Maisto netoleravimas ar padidėjęs jautrumas maistui?

Daugelis nespecifinių simptomų, tokių kaip viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, nuovargis, pykinimas, migrena, astma, egzema, artritas ar nuovargis gali būti dėl daugelio priežasčių, viena iš jų – maisto netoleravimas. Dažnai būna sunku nustatyti pagrindinį dirgiklį, sukeliantį šiuos simptomus, todėl įprastos dietos, atsisakant vieno ar kito produkto, yra neefektyvios dėl labai skirtingų organizmo reakcijų. Imunoglobulinų G klasės antikūnų prieš maisto produktus bei jų priedus testas gali padėti nustatyti ar imuninių reakcijų sukeltas maisto netoleravimas kenkia sveikatai. Jeigu nustatoma imunoglobulinų G klasės antikūnų koncentracija prieš tam tikrą produktą yra didelė, to produkto eliminavimas iš mitybos gali palengvinti simptomus. Taigi, išsami imunoglobulinų G analizė gali padėti sudaryti individualiai labiausiai tinkamą dietą. Specialistai nerekomenduoja maisto netoleravimo tirti jaunesniems nei 2 metai vaikams, nes šiuo periodu imuninė sistema dar tik formuojasi.

Maisto netoleravimas

Maisto netoleravimas (ar padidėjęs jautrumas maistui) yra žalinga reakcija į maistą ir maisto priedus. Ši reakcija gali būti sukelta įvairių priežasčių: laktozės ar histamino netoleravimas, maisto priedai (glutamatai, sulfitai, vazoaktyvūs aminai), toksinai arba imonoglobulinų G sukeltos imuninės reakcijos.

Maisto netoleravimas skiriasi nuo imunoglobulinų E sukeltos maisto alergijos (1 tipo alergija) nes simptomai pasireiškia vėliau, yra lėtinio pobūdžio ir išplitę. Klasikinės imunoglobulinų E sukeltos alerginės reakcijos metu, pavartojus alergizuojančio maisto įvyksta greitas histamino išsiskyrimas ir pasireiškia tokie simptomai: dilgčiojimas burnoje, dilgėlinis bėrimas, veido, lūpų, liežuvio ir gerklės tinimas. Sunki alerginė reakcija (anafilaksija) gali sukelti ūmų kvėpavimo sutrikimą, kraujo spaudimo kritimą ir pavojų gyvybei. Esant imonoglobulinų G sukeltam maisto netoleravimui, simptomai pasireiškia vėliau – po kelių valandų ar net dienų. Dažniausiai pasireiškiantys simptomai: viduriavimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, pykinimas, skrandžio skausmas, dirglios žarnos sindromas, migrena, astma, sąnarių skausmai, sutrikusi koncentracija, odos pakitimai, svorio kritimas arba augimas.

Imunoglobulinų G sukeltas maisto netoleravimas yra pagrįstas imuninių kompleksų susidarymu. Dalinai suvirškinto maisto komponentai patenka į kraujotaką ir sukelia IgG antikūnų gamybą bei antigenų – antikūnų kompleksų formavimąsi. Jeigu imuniniai kompleksai pilnai nepasišalina, tai kaupiasi audiniuose, sukeldami uždegimą. Pacientai, kurių imuninė sistema yra pažeista ar padidėjęs žarnų sienelės pralaidumas (dirglios žarnos sindromas), yra ypatingai linkę į tokias uždegimines reakcijas. Dirglios žarnos sindromą gali sukelti dėl mitybos padidėjęs žarnyno rūgštingumas, vaistai, infekcijos, konservantai, alkoholis, nikotinas, stresas ir kiti faktoriai. Imuniniai kompleksai dažniausiai kaupiasi tuose audiniuose, kurie jau yra pažeisti ar vyksta uždegimas, dėl ligos, infekcijos ar aplinkos toksinų, ir sukelia uždegimo sustiprėjimą bei lėtinius simptomus.
Dažniausiai simptomų palengvinimui tam tikrą laiką yra skiriama eliminacinė dieta. Iš mitybos yra pašalinami tie produktai, prieš kuriuos buvo nustatytos didelės IgG antikūnų koncentracijos. Žarnyno floros pagerinimas taip pat gali sumažinti sienelių pralaidumą maisto antigenams.

Artritas

Ilgą laiką buvo žinoma, kad maisto netoleravimas yra artritą sukeliantis faktorius. Studijoje, kurioje tirti 22 pacientai, sergantys reumatoidiniu artritu, pritaikius eliminacinę dietą 91% simptomai palengvėjo. Grįžus prie įprastinės mitybos simptomai vėl pablogėjo visiems išskyrus vieną pacientą.

Dirglaus žarnyno sindromas

Dirglaus žarnyno sindromas yra labiausiai paplitęs funkcinis virškinimo sistemos sutrikimas, pasireiškiantis 12%-22% populiacijos. Liga yra nepilnai ištirta, tačiau maisto netoleravimas yra svarbus patogenezės veiksnys. Specifinis maistas gali išprovokuoti simptomus, o pacientai, gydomi dieta, dažnai jaučia pagerėjimą. Studijoje, kurioje tirta 150 pacientų, laikantis eliminacinės dietos, paremtos IgG antikūnų nustatymu, 26% simptomai palengvėjo.
Astma ir atopinis dermatitas
Padidėję IgG antikūnų kiekiai prieš maistą ir maisto priedus taip pat nustatyti astma ir atopiniu dermatitu sergantiems žmonėms. Pavyzdžiui, 125 pacientams, kuriems alergija pasireiškia astma, dermatitu arba virškinimo sistemos sutrikimais, buvo nustatyti ženklūs IgG prieš jautieną kiekiai, o taip pat ir IgA, kartais net nesant specifinių IgE. 
IgG tyrimų diagnostinė vertė
Yra įvairių nuomonių apie IgG antikūnų testo naudą diagnozuojant maisto netoleravimą. Tačiau, skirtingos studijos, ištyrusios keletą tūkstančių pacientų, nustatė, kad antikūnų kiekio nustatymas gali būti naudingas identifikuojant maisto netoleravimą ir taikant gydymą. Statistiškai įvertinta, kad maisto produktų, prieš kuriuos nustatyta ryški antikūnų reakcija, eliminacija iš mitybos palengvina simptomus arba skatina visišką pasveikimą. Plati internetinė studija įrodė, kad IgG antikūnų prieš maisto produktus nustatymas turi diagnostinę ir klinikinę vertę. IgG nustatymas yra naudingas kuriant eliminacines dietas.

IgG nustatymas

IgG antikūnai prieš skirtingus maisto produktus ir maisto priedus gali būti lengvai nustatomi imunologiniais metodais.
Imunoblotas yra ypatingai tinkamas tyrimas, nes vienu metu galima ištirti šimtus skirtingų parametrų atliekant ypatingai platų skriningą. Tai yra ypatingai svarbu maisto netoleravime nes simptomai yra lėtiniai ir linkę pasireikšti vėliau, todėl gali būti sunku juos susieti su tam tikro konkretaus produkto vartojimu.
Naudojant EUROLINE technologiją, vienu metu gali būti tiriami IgG antikūnai prieš 108 arba 216 maisto produktus. Juostelėje esantys produktai yra suskirstyti į kategorijas: gliuteno turintys grūdai, gliuteno neturintys grūdai ir alternatyvus maistas, mėsa, pieno produktai ir kiaušiniai, vaisiai, žolelės ir prieskoniai, riešutai ir sėklos, daržovės, ankštiniai augalai, salotos, grybai, žuvis ir jūros gėrybės, ir kiti produktai, tokie kaip mielės, medus, kava ir juoda arbata. Testui reikia labai mažo serumo kiekio – tik 40 mikrolitrų 108 rezultatams. Tačiau IgG rezultatai visada turi būti interpretuojami kartu su kitų testų rezultatais
 

Visos naujienos