Neurono-specifinė enolazė (NSE) yra gliukozės metobolizme dalyvaujantis viduląstelinis citoplazminis fermentas, randamas centrinės ir periferinės nervų sistemos neuronuose bei neuroektoderminėse ląstelėse, eritrocituose. Tai yra idealus neuromarkeris neuronų pažeidimui įvertinti, nes yra specifinis neuronų elementas ir turi mažas koncentracijos ribas nervų sistemoje. Sveikame organizme aptinkamas normalus NSE kiekis yra mažesnis nei 13 μg/l – todėl jo koncentracija sveikame organizme arba esant gerybinei ligos eigai yra maža.
Neurono-specifinės enolazės koncentracija kraujo serume padidėja šių susirgimų atvejais: - Sergant piktybiniais neuroendokrininiais navikais, smulkiųjų ląstelių plaučių karcinoma ir neuroblastoma; - Ištikus išeminiam ir/ar hemoraginiam insultui; - Meningoencefalito atveju; - Įvykus centrinės nervų sistemos traumai.
Tai yra labai svarbus diagnostinis ir prognostinis vėžio žymuo, kurio kiekis koreliuoja su pakenkimo apimtimi - rodiklio koncentracija tuo didesnė, kuo didesnis navikas. Neurono-specifinės enolazės koncentracija turi svarbią prognostinę vertę – jeigu prieš pradedant chemoterapiją rodiklio reikšmė yra mažesnė nei 11,8 μg/l, ligos prognozė po chemoterapinio gydymo yra palankesnė.
Neurono-specifinės enolazės koncentracijos kraujo serume nustatymas yra svarbus ne tik smulkialąstelinio plaučių vėžio ankstyvai diagnostikai, bet ir pasveikimo prognozei bei gydymo efektyvumo stebėjimui - vėžio žymens rodiklio koncentracijos mažėjimas yra siejamas su teigiamu gydymo poveikiu. Rekomenduojama kartu su neurono-specifine enolaze taip pat atlikti plaučių vėžio žymenį cyfra 21-1 ir karcinoembrioninį antigeną CEA, nes tuomet jautrumas diagnozuojant smulkiųjų ląstelių plaučių karcinomą labai padidėja.
Neurono-specifinė enolazė yra vertingas neuroblastomos gydymo efektyvumo sekimui, nes jautrumas šio vėžio atveju siekia iki 85%.