Kiekvienais metais erkių paplitimas nuolatos didėja. Jų knibždėte knibžda ne tik užmiestyje, bet ir pačiame mieste esančiuose parkuose, pievose, pasivaikščiojimo takuose, sporto aikštelėse ir aplink vandens telkinius, taigi net ir gyvenant mieste, greitai prabėgus pro parke esančią pievą, mums iškyla rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu, kadangi erkės gyvena net ir ant trumpos žolės.
Lietuva – mėgiama erkių zona
Lietuvai papuolant į pandeminę erkinio encefalito zoną, švietimas apie šią ligą yra būtinas, nes tikimybė užsikrėsti ja Lietuvoje yra viena aukščiausių visoje Europoje. Tik žinant galimą grėsmę, simptomus ir riziką, žmogus gali suprasti šio viruso sukeliamos ligos rimtumą.
Erkinis encefalitas (EE) yra sunki virusinė liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas. Šiai ligai yra itin būdingi liekamieji reiškiniai, kurie sukelia neįgalumą, nes ji pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus ir periferinius nervus.
Tik dalis pacientų pasveiksta be ligos pasekmių
Susirgus erkiniu encefalitu, ilgalaikiai liekamieji reiškiniai yra nustatomi net 30-40 proc. žmonių, kurie yra persirgę šia liga. Pirmieji šios ligos simptomai, kurie trunka apie savaitę, yra silpnumas, kaulų laužymas, sąnarių skausmai, taip pat karščiavimas iki 38oC. Po 10 dienų šiuos simptomus pakeičia kiti: pasireiškia stiprus galvos skausmas, svaigimas, atsiranda pykinimas bei vėmimas, atsinaujina karščiavimas.
Po ligos, nemažą dalį pacientų kankina varginantys miego sutrikimai, koncentracijos stoka, padidėjęs jautrumas, elgsenos pokyčiai. Persirgus sunkia šios ligos forma, gali pasireikšti net paralyžius, raumenų atrofija, traukuliai, psichikos sutrikimai.
Užsikrėtus šia liga, žmogus gali būti gydomas tik simptomiškai – vaistais, kurie gali šiek tiek palengvinti ligos požymius. Specifinio gydymo, kuris būtų nukreiptas prieš ligos sukelėją – nėra.
Nepasikliaukime tik sėkme!
Naujausi atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvoje erkių platinamomis ligomis daugiausiai serga suaugusieji ir vyresnio amžiaus žmonės, kurie šiltaisiais metų laikais skuba į gamtą, sodą bei prie vandens telkinių. Dauguma žmonių galvoja, jog dirbant sode, erkių nedaug, arba jų nėra. Jie dažniau prisimena įvairius sodo darbus, kokių įrankių gali prireikti, tačiau nesusimąsto apie erkių pernešamų ligų prevenciją ir atsargumo priemones, kurios yra būtinos kiekvienam, nepaisant ar yra lankomasi miške, sode, ar parke.
Sprendimas yra – skiepas nuo erkinio encefalito!
Skiepas vis dar išlieka vienintelė veiksmingiausia profilaktinė priemonė nuo erkinio encefalito. Pagrindinis skiepijimo planas susideda iš trijų vakcinos dozių. Po pirmųjų dviejų dozių suleidimo dažniausiai susidaro efektyvi apsauga nuo erkinio encefalito. Erkių aktyvumo sezonas dažniausiai prasideda jau ankstyvą pavasarį, todėl norint įgyti imunitetą dar prieš aktyvųjį sezoną, rekomenduojama, kad trečioji skiepo dozė būtų suleista dar prieš prasidedant naujam erkių aktyvumo sezonui.
Imkitės atsargumo priemonių prieš leisdami laiką gamtoje!