Susirgę COVID-19 infekcija žmonės dažniausiai pasveiksta per kelias savaites. Tačiau kai kurie – net ir tie, kurie sirgo lengva ligos forma – ilgai jaučia ligos padarinius ir pokyčius organizme. Tokia savijauta vadinama pokovidiniu sindromu. Pastarajam būdingas bent vienas ligos simptomas, kuris prasideda per tris mėnesius nuo užsikrėtimo pradžios, tęsiasi mažiausiai du mėnesius ir negali būti paaiškintas kita diagnoze.
„Dusulys, nuovargis ir galvos skausmai – tai dažni koronavirusinės infekcijos padariniai, su kuriais pacientai po persirgimo gali kovoti net metus laiko. Dėl ilgalaikių COVID-19 pasekmių reikalinga pacientų tiek fizinės, tiek ir psichoemocinės sveikatos priežiūra“, – pasakoja „Antėja“ infektologė Vilūnė Martinkienė.
Padariniai gali jaustis metus
Dažniausiai persirgusius koronavirusine infekcija kamuoja sumažėjęs fizinis pajėgumas ir lėtinis nuovargis. Kai kuriems pacientams pasireiškia pablogėjusi trumpalaikė atmintis, taip pat - mobilios nuotaikos, emocijų kaita, blogas miegas, košmariški sapnai. Šie požymiai pacientus gali varginti nuo kelių savaičių iki metų.
Pasak gydytojų, pokovidinis sindromas vis dar nėra iki galo suprantamas, tačiau yra žinoma, jog ligos eigoje dažnai sutrinka kraujotaka, gali atsirasti pavojingų kraujagyslių okliuzijų, ribojamas deguonies pernešimas kraujyje.
Šiuose reiškiniuose pagrindinį vaidmenį atlieka kraujo ląstelės ir jų fizinės savybės. Mokslininkų atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 270 tūkst. COVID-19 persirgusių asmenų, parodė, jog bent vieną ilgalaikį simptomą jaučia net 37 proc. iš jų. Simptomai dažnesni ir sunkiau pakeliami tarp tų, kurie sirgo sunkia COVID-19 ligos forma bei buvo gydyti stacionare.
Kraujo krešulių ir kraujagyslių problemos
Dėl COVID-19 kraujo kūneliai gali labiau sulipti – tokiu būdu kūne susidaro krešuliai. Dideli krešuliai gali sukelti įvairias širdies problemas, ar insultą. Tačiau didžioji dalis širdies pažeidimų, kuriuos sukelia koronavirusas, atsiranda dėl labai mažų krešulių.
„Kiti kraujo krešulių paveikti organai gali būti plaučiai, kepenys, inkstai. Koronavirusas taip pat gali susilpninti kraujagysles bei prisideda prie galimai ilgalaikių kepenų ir inkstų problemų“, – pasakoja gydytoja.
Atidžiai stebėkite sveikatą
Daugelis ilgalaikių COVID-19 ligos padarinių vis dar nežinomi ir tiriami, todėl rekomenduojama atidžiai stebėti organizmą – kaip organai funkcionuoja po pasveikimo.
„Svarbu, kad žmonės atidžiai stebėtų savo organizmą. Po ligos rekomenduojama pasidaryti kraujo tyrimus ir įvertinti ar organizmui netrūksta kokių nors medžiagų. Pajutus keistus reiškinius ar sveikatos sutrikimus – nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – pataria „Antėja“ infektologė V. Martinkienė.
Dauguma sveikatos priežiūros įstaigų siūlio COVID-19 padarinių tyrimų programas, kurios padeda išsiaiškinti organizmo pokyčius tiek pacientams, tiek gydytojams. Tai padeda suteikti pacientui reikiamą pagalbą ir paskirti tinkamą gydymą.