Prevencinės programos, prevenciniai tyrimai - "Antėja laboratorija"

Prevencinės programos

Kiekvienais metais tokios ligos kaip storosios žarnos, gimdos kaklelio ir krūties vėžys nusineša daugybę gyvybių. Siekiant sumažinti jomis sergančių ir nuo jų mirštančių žmonių skaičių, vykdomos prevencinės sveikatos programos. Tai prevenciniai tyrimai, leidžiantys pastebėti ankstyvuosius ligos požymius ir nedelsiant pradėti gydymą. Klinikose „Antėja“ Jūsų laukia profesionalūs gydytojai, greitas aptarnavimas, lanksti ir kokybiška medicininė pagalba bei visos nemokamai teikiamos teritorinės ligonių kasos (TLK) finansuojamos šeimos gydytojo medicinos paslaugos. Šiuo metu Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos. Pagal jas kviečiame nemokamai pasitikrinti ir prie klinikų „Antėja“ prisirašiusius asmenis.

Prevencinės programos moterims ir vyrams

Prevencinės sveikatos programos yra skirtos nustatyto amžiaus pacientams. Tačiau kiekvienas prastai besijaučiantis asmuo, kuris nepatenka į nustatytą amžiaus grupę, turėtų nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis įvertins sveikatos būklę ir, prireikus, skirs tyrimus bei nukreips pas gydytoją specialistą. 

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Storosios žarnos vėžio prevencijos programa skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai). Pakitimus pastebėjus dar ikivėžinėje stadijoje ir pritaikius tinkamą gydymą ši liga gali būti pilnai išgydoma. Kartą per 2 metus atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – platesnis ištyrimas dėl žarnyno vėžio nereikalingas, tačiau jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. 

Pastebėjus tokius simptomus kaip pilvo pūtimas, skausmas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, neišsituštinimo jausmas bei kraujavimas, kviečiame išsitirti nedelsiant. Pasirūpinkime savo ir artimųjų sveikata, nes tai didžiausias mūsų turtas!

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa

Šios programos prevenciniai tyrimai atliekami vyrams nuo 40 iki 54 metų ir moterims nuo 50 iki 64 metų. Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nurodytų amžiaus grupių asmenims nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Paprastai širdies ir kraujagyslių ligos siejamos su netinkamu gyvenimo būdu: žalingais įpročiais, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu. Norint išvengti tokių ligų, svarbu laikytis sveikos gyvensenos principų – sveikai maitintis, kontroliuoti savo svorį, reguliariai mankštintis, taip pat periodiškai atlikti širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos tyrimus. 

Į nurodytas amžiaus grupes patenkantiems asmenis „Antėja“ specialistai primena profilaktiškai tikrintis, siekiant išvengti su širdies ir kraujagyslių ligomis susijusių problemų.

Prevencinės programos moterims ir vyrams    

Klinikose „Antėja“ atliekami tiek moterims, tiek vyrams skirti prevenciniai tyrimai. 

Prevencinės programos moterims

Gimdos kaklelio vėžys ir krūties vėžys – dvi klastingos onkologinės moterų ligos, kurių sėkmingam gydymui ypač svarbi ankstyva diagnostika. Būtent tam ir yra skirtos žemiau aprašomos vėžio prevencinės programos. 

Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų. 25–34 m. (imtinai) moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas. 35–59 m. (imtinai) moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje  (jei AR ŽVP tyrimas teigiamas). 

Net ir sveikatos, sutrikimais nesiskundžiančios moterys turi reguliariai atlikti ginekologinių ligų profilaktiką ir ankstyvą diagnostiką. Svarbu žinoti, kad gimdos kaklelio vėžiu susergama ne iš karto. Pirmiausia vystosi ikivėžiniai susirgimai, o tik po 10–20 metų išsivysto vėžys. Labiausiai reikėtų susirūpinti moterims, kurios rūko, anksti pradėjo lytinį gyvenimą turi / turėjo daug lytinių partnerių ar yra nusilpusio imuniteto. 

Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Krūties vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Kartą per 2 metus atliekamas mamografinis tyrimas. Kiekvienos moters rūpinimasis savimi, periodiška ir ankstyva diagnostika bei laiku pradėtas gydymas gali užkirsti kelią krūties vėžiui. Laiku pastebėjus ligą, jai galima užkirsti kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, gali būti visiškai išgydomos. 

Taigi „Antėja“ specialistai primena visoms moterims, patenkančioms į šią amžiaus grupę, atlikti mamografinį tyrimą ir taip užkirsti kelią krūties vėžio atsiradimo tikimybei, patiriamiems nemalonumams bei baimėms.

Prevencinės programos vyrams

Specialiai vyrams yra skirta prostatos vėžio prevencijos programa. 

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Ši prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kadangi tai didina prostatos vėžio riziką. Prevenciniai kraujo tyrimai gali būti atliekami kartą per 2 metus. Periodiškai atliekamas kraujo tyrimas parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą. 

Svarbu paminėti, kad ankstyvos stadijos priešinės liaukos navikus turintys vyrai dažniausiai nejaučia rimtesnių sveikatos sutrikimų, susijusių su šlapimo organų sistema, ir į gydytojus nesikreipia. Tokiu atveju vienintelis būdas išvengti pavėluotos priešinės liaukos vėžio diagnozės yra ankstyvosios diagnostikos programa. Taigi, jei patenkate į minėtą amžiaus grupę, primename apie galimybę išsitirti nemokamai.

Sprendimas pasinaudoti prevencine programa gali išgelbėti gyvybę. Todėl, jei patenkate į kažkurią iš pateiktų amžiaus grupių, nepraleiskite progos atlikti prevencinius tyrimus nemokamai. Užsiregistruoti norimiems tyrimams klinikose „Antėja“ galite jau dabar.