Prisidedame prie kovos su SU COVID-19 - "Antėja laboratorija"

Prisidedame prie kovos su COVID-19

Nuo 2020 m. balandžio pirmos dienos prisijungėme prie Lietuvos gydymo įstaigų bei laboratorijų tinklo, susivienijusio kovai su COVID–19 virusu. Šiuo metu mūsų laboratorijose yra intensyviai atliekami koronaviruso tyrimai – realaus laiko atvirkštinės tanskripcijos polimerazės grandininės reakcijos (aRL-PGR) metodu. 

Kasdien mėginiai gaunami iš ėminių mobiliųjų surinkimo punktų bei gydymo įstaigų. Siekdami, kaip galima geriau patenkinti nuolat didėjantį šių tyrimų poreikį, dirbame dviem pamainomis.  Šią savaitę ruošiamės įsigyti automatinę nukleino rūgščių išskyrimo sistemą ir taip dar daugiau negu dvigubai padidinti esamus pajėgumus. 

PGR tyrimas šiuo metu yra vienintelis Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) pripažintas patikimu diagnostiniu metodu, parodantis, ar tyrimo metu asmuo yra užsikrėtęs virusu ir gali jį platinti. Tyrimo metu ieškoma viruso nukleino rūgščių fragmentų. Užsikrėtus virusu, tai anksčiausiai susekti infekciją leidžiantis tyrimo metodas.Šie tyrimai pasižymi aukštu jautrumu ir specifiškumu, kuris siekia net 99 proc. 

 Gavus kiekvieną tyrimo rezultatą, būtina atsižvelgti į epidemiologinę anamnezę, buvusius kontaktus su sergančiais, įtariamais ar grįžusiais iš kitų šalių asmenimis, esamus simptomus ir esant įtarimui – tyrimą kartoti. Klaidingai neigiamas tyrimo rezultatas gali būti: 

  • dėl netinkamo ėminio paėmimo, nepilnai užtikrintų reikiamų laikymo ar transportavimo sąlygų; 
  • dėl mažo viruso kiekio, kuris dar negali būti susektas paėmimo metu; 
  • dėl kitos viruso lokalizacijos (pvz. apatiniuose kvėpavimo takuose), kai ėminys paimtas iš viršutinių kvėpavimo takų; 
  • techninių aplinkybių, kai yra viruso mutacija ar dėl kokių nors priežasčių slopinama PGR reakcija. 

Pacientui sveikstant virusas išnyksta. Asmuo yra pasveikęs, kai nėra simptomų ir gaunami du neigiami PGR tyrimo rezultatai atlikus juos savaitės skirtumu. 

Visos naujienos