Kiekvienas fiziškai aktyvus žmogus turi žinoti savo sveikatos būklę. Literatūroje galima rasti daug teiginių, kodėl sportas yra sveikatai naudinga veikla, todėl žmogus nusprendęs pradėti gyventi sveikai – pradeda sportuoti ir koreguoti mitybą. Atrodo viskas patrauklu ir lengva, tačiau dažnai pradėjus sportuoti bei laikytis dietos, žmogus pasijaučia blogai, jaučia energijos stoką, bendrą silpnumą, nuovargį ar raumenų skausmus. Todėl pradėjus sportuoti būtina reguliariai stebėti savo būseną matuojant pulsą, kraujo spaudimą bei atlikti pagrindinius kraujo ir šlapimo tyrimus.
Tirtis rekomenduojama reguliariai ir vos pajutus, kad savijauta po sporto blogėja. Tik reikia atsižvelgti į tai, jog laboratorinių tyrimų rezultatus gali koreguoti pats fizinis aktyvumas, todėl tyrimus privaloma atlikti pailsėjus ir jokiu būdu ne po sunkios treniruotės.
Dažnai sportuojantys net nepagalvoja, kad gali turėti aukštą cholesterolį ar per daug „blogojo cholesterolio“, o taip, visgi, pasitaiko. Turint aukštą cholesterolį yra pavojinga sportuoti be medikų priežiūros ir tikslingai paskirto krūvio, todėl net ir sportuojantis žmogus turi sekti savo cholesterolio rodiklius. Padidėjusį cholesterolį dažniausiai lemia netaisyklinga mityba (daug greito, riebaluose kepto maisto, mažai vaisių ir daržovių, mažai omega rūgščių turinčių produktų).
Darbingo amžiaus, sportuojantys žmonės patiria daug streso darbe, darbo dienos metu pamiršta gerti pakankamai skysčių ir dažniausiai, kad kofeinas palaikytų darbingą tonusą, geria daug kavos. Tokiu būdu netenkama skysčių ir mikroelementų, kurie svarbūs organų ir ypač raumenų, širdies bei inkstų veiklai.
Visiems, kurie pasirenka sportuoti su tikslu sumažinti kūno svorį, būtina įvertinti skydliaukės hormonų rodiklius, nes išsibalansavusi skydliaukės veikla lėtina medžiagų apykaitą ir svorio reguliavimą.
Taip pat vienas svarbiausių ir paprasčiausių tyrimų, kurį reikia reguliariai atlikti, tai bendras kraujo tyrimas. Remiantis jo rezultatais galima vertinti kraujo tirštumą, skysčių poreikį, hemoglobino kiekį, kuris atspindi kraujo pajėgumą aprūpinti audinius deguonimi, galimą mažakraujystės riziką. Kartu su bendro kraujo tyrimų rekomenduojama išsitirti ir feritino kiekį, kuris leidžia iš anksto įvertinti, kiek žmogaus organizme yra geležies atsargų. Bendras kraujo tyrimas parodo, ar šiuo metu sergama mažakraujyste, o feritino kiekis gali patikslinti ir apie gresiančią mažakraujystę įspėti daug anksčiau.
Sportuojantiems labai svarbus ir vitamino D tyrimas, kadangi jo trūkumas gali padidinti traumų, stresinių lūžių, raumenų ir sausgyslių pažeidimo riziką. Esant vitamino D trūkumui sunkiau krenta kūno svoris, nes jo trūkumas padidina organizmo polinkį kaupti perteklinius riebalus.
Rekomenduojamų kraujo tyrimų yra labai daug, todėl kartais sunku išsirinkti kurie yra svarbiausi. Mūsų gydytojų komanda atrinko ir sukūrė tyrimų programą fiziškai aktyviems, sportuojantiems asmenims, kuri apima svarbiausius rodiklius: mikroelementus, inkstų, kepenų, skydliaukės, hormonų, vitaminų tyrimus. Ji tinkama bet kokio amžiaus žmogui nepriklausomai ar sportuojama mėgėjiškai ar profesionaliai. Taip pat tinka turintiems tokių tikslų kaip sumažinti kūno svorį ar išryškinti raumenis.