Šarminės fosfatazės izofermentų elektroforezė - "Antėja laboratorija"
Šarminės fosfatazės izofermentų elektroforezė

Šarminės fosfatazės izofermentų elektroforezė

68.00€
Šarminės fosfatazės izofermentų elektroforezė

Šarminė fosfatazė (angl. ALP) yra fermentas, kuris katalizuoja fosfato esterių hidrolizę esant šarminiam pH. 

Didžiausia ALP koncentracija yra kauluose, kepenyse, žarnyne ir placentoje, tačiau praktiškai kiekviename kūno audinyje yra bent nedidelis jų kiekis ALP.  Dėl šio plataus spektro galima gauti ribotą informaciją iš viso ALP tyrimo. Laimei, kiekvienas ALP šaltinis gamina po vieną serume audinyje vyraujantį izofermentą, todėl galima nustatyti identifikuojant izofermentą. ALP izofermentai skiriasi savo fiziocheminėmis ir elektroforetinėmis savybėmis, todėl šarminės fosfatazės elektroforezės metodas aiškiai atskiria izofermentus.

Šarminės fosfatazės yra daugelyje audinių, įskaitant kepenis, kaulus, žarnyną ir placentą. Šarminės fosfatazės serumo tyrimas naudojamas,  diagnozuojant dvi grupes - hepatobiliarinę ir kaulų ligas, susijusias su padidėjusiu osteoblastiniu aktyvumu.

Šarminės fosfatazės izofermentų aktyvumas padidėja esant visoms cholestazės formoms, ypač sergant obstrukcine gelta. Kepenų atsakas į bet kokio tipo tulžies obstrukciją yra sintetinti daugiau šarminės fosfatazės. Pagrindinė naujų fermentų sintezės vieta yra hepatocitai, esantys šalia tulžies kanalų. Šarminės fosfatazės izofermentų taip pat padidėja dėl kaulų pažeidimų, susijusių su osteoblastų hiperaktyvumu ir kaulų struktūros pakitimams, pavyzdžiui, Pageto liga, rachitas, osteomaliacija, lūžiai ir piktybiniai navikai. Vidutinis ALP padidėjimas gali būti pastebėtas esant kitiems sutrikimams, tokiems kaip Hodžkino liga, stazinis širdies nepakankamumas, opinis kolitas, regioninis enteritas ir pilvo ertmės bakterinės infekcijos.

Kepenų šarminės fosfatazės izofermentas yra susijęs su tulžies epiteliu ir yra padidėjęs cholestaziniuose procesuose. Įvairių kepenų ligų (pirminis ar antrinis vėžys, tulžies obstrukcija)  atveju aptinkama padidėjęs kepenų izofermentų skaičius. Taip pat kiekis padidėja sergant kai kuriomis nepiktybinėmis ligomis (tokiomis kaip cholestazė, cirozė, virusinis hepatitas ir sergant įvairiomis tulžies bei kepenų ligomis). Taip pat padidėja piktybinių navikų, turinčių metastazių kepenyse, sergančių plaučių ir virškinamojo trakto vėžiu plazmoje.

Osteoblastiniai kaulų navikai ir kaulų pertvarkyme dalyvaujančių osteoblastų hiperaktyvumas (pvz., Pageto liga) padidina kaulų izofermentų kiekį. Pageto liga sukelia ryškų, pavienį kaulo šarminės fosfatazės padidėjimą.

Žarnyno izofermento kiekis gali padidėti pacientams, sergantiems ciroze, ir asmenims, kurie priklauso O ar B kraujo grupėms.