Skiepai - "Antėja laboratorija"

Skiepai

„Antėja“ tinkle galite pasirinkti iš plataus sezoninių ir nesezoninių skiepų spektro bei specialių pasiūlymų šeimoms ir vaikams. Planuojantiems savo laiką — išankstinė registracija bendruoju numeriu – 8 700 55511.

Trys vakcinos vieno vizito metu! Norėdami sužinoti daugiau spauskite čia.

Perkant tik skiepus - dovanos perkantiems internetu NEPRISKIRIAMOS.

Atvykstant skiepytis, nepamirškite skiepų paso! Jeigu tokio neturite, jį galite įsigyti „Antėja“ procedūrų kabinetuose.

Svarbu! Atvykus į fizinius „Antėja“ padalinius privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius.

Kas yra skiepai?

Skiepai yra patikimiausia ir efektyviausia apsauga nuo užkrečiamų ligų. Vakcinos yra saugios, kadangi veikliosios medžiagos yra natūralūs mikroorganizmai ar jų sudėtinės dalys. Medikų duomenimis, skiepų veiksmingumas siekia net 85–98 proc.

Skiepai gerai ar blogai?

Geresnės sanitarinės, ekonominės ir socialinės sąlygos sumažino sergamumą užkrečiamosiomis ligomis, tačiau nepaisant to, dauguma ligų vis dar yra smarkiai paplitusios ir net  epideminės. Atsivėrusios sienos ir galimybė keliauti po pasaulį, sudaro sąlygas ligoms „migruoti“ ir išplisti vis naujose vietose. Jeigu liga patenka į aplinką, kurioje gyventojai yra nepasiskiepiję, pavieniai ligos atvejai labai greitai gali padidėti iki dešimčių ar šimtų tūkstančių atvejų. Todėl skiepų veiksmingumas priklauso ir nuo kiekvieno visuomenės nario, jo noro apsaugoti save bei kitą.

Kokie yra rekomenduojami skiepai? Kada reikia skiepyti vaikus?

Skiepai kūdikiams ir vaikams yra itin svarbūs. Jie „moko“ jų imuninę sistemą, kaip reikia kovoti su mikroorganizmais ir taip ją stiprina. Įprasta manyti, kad tam tikrais brandos etapais persirgus „vaikiškomis ligomis“ susidarys atsparumas joms, tačiau nepagalvojama apie tai, kad pasitaiko ir sunkių, komplikuotų „vaikiškų ligų“ formų, kurios kartais pasibaigia mirtimi, vaikai kankinasi ir dažnai apkrečia aplinkinius.

Pirmieji skiepai naujagimiams suleidžiami per pirmąją parą (skiepas nuo hepatito B) bei antrąją ar trečiąją gyvenimo dieną (skiepas nuo tuberkuliozės). 1 mėn. amžiaus kūdikiams kartojamas hepatito B skiepas ir tėveliai turėtų pagalvoti apie rota viruso skiepus -  šiuo virusu užsikrečiama vaikų kolektyvuose, viešose vietose, pvz., keičiant sauskelnes vystymo kambariuose, vaikų ligoninėse. 2-6 mėn. kūdikius reikėtų skiepyti nuo kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus Influenza infekcijos bei poliomielito.

Įžengiant į antruosius gyvenimo metus, rekomenduojami skiepai nuo vėjaraupių bei skiepai nuo tymų–parotito–raudonukės (MMR). Prieš vaiką leidžiant į darželį, mokyklą ar išsiruošus į kelionę rekomenduojami skiepai nuo virusinio hepatito A.

Koks yra šalutinis skiepų poveikis?

Visuomenėje dažnai pasigirsta nuomonė, kad skiepai ir autizmas yra glaudžiai susiję. Kartais pasirodo radikalesnių pasisakymų, jog skiepai žudo, t. y. būtent jie sukelia ligas, ilgalaikius padarinius, nuo kurių mirštama.

Vakcinos iš tiesų gali sukelti nepageidaujamų šalutinių poveikių, tačiau jie yra lengvi ir trumpalaikiai – paraudimas ar patinimas skiepijimo vietoje, lengvas karščiavimas ir t. t. Sunkesnės formos reakcija į skiepus pasitaiko retai – nuo vieno atvejo tūkstančiams iki vieno atvejo milijonui.

Prieš skiepus, būtina pranešti medicinos įstaigos darbuotojui, jei Jūs:

  • stipriai karščiuojate;
  • esate blogai sureagavęs į kokį nors skiepą;
  • esate stipriai kam nors alergiškas;
  • turite kraujo krešėjimo sutrikimų;
  • esate patyręs konvulsijų arba traukulių;
  • esate gydytas nuo vėžio;
  • sergate imuninę sistemą veikiančia liga (pvz., leukemija, ŽIV arba AIDS);
  • vartojate vaistus, veikiančius imuninę sistemą;
  • sergate kokia kita sunkia liga.

Kam reikalingas tarptautinis skiepų pasas prieš kelionę ar komandiruotę?

Vis daugiau žmonių keliauja po egzotines šalis, emigruoja darbo reikalais arba ilgesniam laikotarpiui, bet pamiršta susitvarkyti tarptautinį skiepų pasą. Į tam tikras šalis yra privalomi skiepai, kurių neturint galima likti oro uoste dar nepradėjus kelionės arba dar blogiau, atsitikus avarinei situacijai ir lėktuvui nusileidus tokioje šalyje, kurioje privaloma būti pasiskiepijus. Bet kuriuo atveju geriausia yra planuojant kelionę iš anksto pasikonsultuoti su gydytoju, peržiūrėti esamus skiepus ir jei reikia pasiskiepyti papildomais skiepais, kurie rekomenduojami lankomose šalyse. Pasiskiepijus naujais skiepais papildyti tarptautinį skiepų pasą.

Tarptautinis skiepų pasas taip pat svarbus tiems, kurie planuoja ilgesnes komandiruotes į kitas šalis arba ruošiasi gyventi ir leisti vaikus į ugdymo įstaigas. Nes būna tam tikri reikalavimai ir nesusitvarkius skiepų paso nors ir turint visus skiepus gali tekti grįžti neplanuotai į Lietuvą.

Tarptautinis skiepų pasas pildomas taip, kad būtų suprantamas bet kurios šalies specialistui, todėl pasiskiepijus ir turint tokį pasą kelionės bus saugesnės.

D.U.K.

1. Ar skiepai tikrai veiksmingi?

Pasitaikę pavieniai atvejai, kai skiepai nesuveikia taip kaip turėtų ar sukelia papildomas alergines reakcijas, dažnai yra plačiai nušviečiami spaudoje.

 

Tačiau vertinant skiepų veiksmingumą reikėtų žiūrėti ne į pavienius atvejus, o į bendras tendencijas. Medikų atlikti tyrimai rodo, kad skiepų veiksmingumas siekia 85–98 proc.

2. Kam man skiepytis, jei visi aplink yra pasiskiepiję?

Jei taip galvotų dauguma žmonių, populiacijoje atsirastų nepasiskiepijusių žmonių grupių, į jas patekęs ligos užkratas galėtų išplisti žaibiškai ir vėl atsinaujintų dabar jau suvaldytos ligos.

 

3. Kada skiepytis negalima?

Jus skiepyti planuojančiam medikui turite pranešti, jei karščiuojate, esate anksčiau neigiamai sureagavęs į kurį nors skiepą, esate kam nors alergiškas, turite kraujo krešėjimo sutrikimų, sergate imuninę sistemą veikiančia liga ar vartojate ją veikiančius vaistus. Jei jus neramina kitas čia neįvardintas simptomas, būtinai apie tai pasakykite skiepus rekomenduojančiam gydytojui.