Gripo skiepai - "Antėja laboratorija"

Gripo skiepai

Skiepai nuo gripo. Gripas – ūminė kvėpavimo infekcija, plintanti lašeliniu būdu, užsikrečiant nuo sergančio žmogaus. PSO duomenimis, kasmet gripu Lietuvoje suserga 5-10 proc.  gyventojų, 15-30 proc. visų susirgimų atvejų komplikuojasi.  Skiepytis nuo gripo reikia kasmet, nes kiekvienais metais gripo virusas kinta (mutuoja).

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad vadovaujantis naujausiomis Lietuvos infektologų draugijos (LID) rekomendacijomis, vieno vizito metu galima pasiskiepyti ir nuo COVID-19, ir nuo gripo, arba nuo COVID-19 ligos ir pneumokokinės infekcijos, arba nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos. Tokiu atveju skiepijama į skirtingas kūno vietas.

D.U.K.

1. Kaip galima išvengti gripo?

Kasmet gripu serga 5–10 proc. gyventojų, tačiau išvengti šios ligos ir jos komplikacijų (pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito ir t. t.) galima pasiskiepijus.

2. Kada reikėtų skiepytis nuo gripo?

Lietuvoje sergamumo gripu padidėjimas yra pastebimas rudenį ir žiemą, todėl skiepytis reikėtų artėjant šaltajam sezonui. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais. PSO išskiria rizikos grupes, kurioms skiepytis nuo gripo yra itin svarbu: 65 m. ir vyresniems asmenims, nėščiosioms, gyvenantiems globos ar slaugos įstaigose, sergantiems lėtinėmis ligomis, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

3. Kokių profilaktinių priemonių reikėtų imtis norint išvengti gripo?

Virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint ir išlieka aktyvus ant paviršių. Todėl gripo profilaktikai svarbu dažnai plauti rankas, neplautomis rankomis neliesti veido, gerai vėdinti patalpas, vengti masinio susibūrimo vietų.

4. Kiek labai yra pavojingas sezoninis gripas?

Gripas pavojingas ne pats savaime, bet dėl galimų komplikacijų. Tai viena dažniausių ligų, pasiekiančių epidemijos mastą. Kasmet gripu serga 5–10 proc. populiacijos.

 

 

5. Ar skiepai nuo gripo efektyvūs, jei jis nuolat mutuoja?

Tiesa, kad gripui yra būdingos genetinės mutacijos. Tačiau PSO nuolat stebi gripą sukeliančio viruso kaitą ir kasmet teikia prognozes dėl tam sezonui efektyvios vakcinos sudėties.

6. Kaip dar, be skiepų, apsisaugoti nuo gripo?

Rekomenduojamos prevencinės priemonės, trukdančios sėkmingam viruso plitimui: dažnai plauti rankas, vėdinti patalpas, neplautomis rankomis neliesti veido srities, vengti masinio susibūrimo vietų ir kontaktų su sergančiais asmenimis.