Hepatitų skiepai - "Antėja laboratorija"

Hepatitų skiepai

Skiepai nuo hepatito A. Hepatitas A  (VHA), yra infekcija, kuria lengvai užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nevakcinuoto žmogaus organizmą per burną su maistu ar vandeniu. Į maistą ar vandenį HAV patenka su infekuoto asmens išmatomis, jei maistą ruošiančio asmens higienos įgūdžiai, pasinaudojus tualetu, yra blogi. Didžiausią riziką užsikrėsti hepatito A virusu turi vaikai, nes jie neturi susiformavusių higienos įgūdžių. Pasiskiepykite, jeigu keliausite  į Pietų Ameriką, Afriką ir Aziją. 

Skiepai nuo hepatito B. Virusinis hepatitas B (VHB) – virusinė infekcija, kuri pažeidžia kepenis ir gali sukelti ūminį ar lėtinį kepenų uždegimą. Ligai progresuojant vystosi kepenų cirozė ir/ar kepenų vėžys. Kasmet pasaulyje nuo šios infekcijos miršta apie 1 mln. žmonių. Paplitęs daugelyje pasaulio šalių, išskyrus kai kurias Šiaurės Amerikos, Šiaurės ir Vakarų Europos šalis, Australiją, Naująją Zelandiją.

Skiepai nuo hepatito A ir B (kombinuota). Hepatitas A paplitęs visame pasaulyje, ypač ten, kur prastos sanitarinės sąlygos. Hepatitas B paplitęs daugelyje pasaulio šalių, išskyrus kai kurias Šiaurės Amerikos, Šiaurės ir Vakarų Europos šalis, Australiją, Naująją Zelandiją.

D.U.K.

1. Kas yra virusinis hepatitas A?

Hepatitas A, tai kepenų uždegimas, kurį sukelia hepatito A virusas (HAV). Jis gali pasireikšti tiek besimptome forma, tiek tęstis nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, liga praeina savaime, dažniausiai – be didelių komplikacijų. Ši liga mirtina tik retais atvejais.

 

2. Kaip galima užsikrėsti hepatitu A?

Hepatito A virusas plinta per maistą. Užsikrėsti galima, jei esate nesirgęs ar neskiepyta, ir į jūsų burną pateko šio viruso.

 

3. Kas serga hepatitu A?

Nors hepatitu A užsikrėsti ir sirgti gali visų amžiaus grupių žmonės, tačiau pastebima tendencija, kad apie 90 proc. vaikų iki 6 m. serga besimptome šio viruso forma ir todėl dažnai užkrečia suaugusiuosius. 40–50 proc. vyresnių vaikų ir 70–80 proc. suaugusiųjų pasireiškia įvairūs ligos simptomai.

 

4. Kiek laiko veikia skiepai nuo hepatito A?

Nuo hepatito A įprastai skiepijama dviem skiepo dozėmis. Susiformavęs imunitetas išlieka iki 20 metų.

5. Kokie hepatito B simptomai ir ligos eiga?

Hepatito B simptomai iš pradžių nėra specifiški, jie pasireiškia praėjus 2–6 mėn. nuo užsikrėtimo. Tai didelis silpnumas, sąnarių skausmas, apetito stoka, pykinimas ir kt. Dažniausiai pasveikstama savaime, apie 8–10 proc. ligonių lieka viruso nešiotojais.

 

6. Kaip galima užsikrėsti hepatitu B?

Užsikrėsti hepatitu B galima per visų rūšių lytinius santykius, per kraują, per užkrėstas adatas, atliekant tatuiruotes, veriant auskarus ir pan., motiną virusą gali perduoti vaikui nėštumo metu ar gimdant.

 

7. Ar galima pasiskiepyti nuo hepatito B?

Taip, pagal Lietuvoje galiojančią tvarką nuo hepatito B yra skiepijami visi naujagimiai. Įskiepijus pilną vakcinos kursą susidaro apsauga mažiausiai 15 metų, o kai kuriais atvejais – visam gyvenimui.