Sutrikęs ar nereguliarus menstruacijų ciklas - "Antėja laboratorija"

Sutrikęs ar nereguliarus menstruacijų ciklas

Sutrikęs ar nereguliarus menstruacijų ciklas

~ 12 gyvenimo metus mergaitėms atsiranda pirmosios mėnesinės (menarchė), tačiau pradžia gali kisti ir svyruoti nuo 10-15 m. Kad menarchė artėja galima spręsti iš  atsirandančių II lytinio brendimo požymių, pvz. ~ 2 metai prieš pirmą ciklą pradeda augti krūtys , ~ 6mėn – atsiranda išskyrų iš lytinių organų.

Pradžioje ~ 2-3 metus mėnesinių ciklas gali būti chaotiškas, paskui jis tampa reguliarus.
Kai moterys pasiekia menopauzės amžių (45-55) mėnesinių ciklo nebėra.
Normaliai ciklas yra kas 24-38 dienas ir tęsiasi iki 8 dienų. Taigi, sutrikusiu/nereguliariu mėnesinių ciklu laikoma, kai ciklas trunka ilgiau nei  kas 34 d. arba trumpiau nei 24  d. ir trunka ilgiau nei 7-9 d.

Dažniausios priežastys:

Stresas. Esant stresinėms situacijoms (stresui darbe, valgymo sutrikimams, ypač staigiam svorio netekimui, dažnai ir intensyviai sportuojant) streso hormonai laikinai sutrikdo hormonų gamybą galvos smegenyse, kurie atsakingi už reguliarų mėnesinių ciklą. Nutraukus stresą, po kurio laiko padaryta žala išnyksta ir mėnesinių ciklas tampa normalus.

Ligos. Esant skydliaukės ligoms ~ 40 % moterų turi nereguliarų mėnesinių ciklą. Priklausomai nuo skydliaukės ligų mėnesinių ciklai gali būti trumpi arba atvirkščiai – ilgi, taip pat gali lydėti tokie simptomai kaip svorio pokyčiai, padidėjęs sudirgimas/nervingumas, odos sausumas, nuovargis ar kaip tik perdėtas energijos antplūdis. Kitos gana dažnos priežastys – policistinis kiaušidžių sindromas (PKS), endometriozė, kuriai būdinga pilvo skausmai, užsitęsęs ciklas ar kraujavimas tarp ciklų, gimdos polipai.

Amžius. Perimenopauzė tai laikas prieš menopauzę, kuris prasideda maždaug ~ 40 metus ir gali tęsti iki ~10 metų. Šiuo atveju šalia sutrikusio mėnesinių ciklo juntami karščio pylimai, naktiniai prakaitavimai, nuotaikų svyravimas, miego sutrikimai.

Vėžiniai susirgimai. Dažniausiai ilgi, skausmingi mėnesinių ciklai, kraujavimas/patepimas tarp ciklų ir kraujavimas lytinių santykių metu ar po jų.

Medikamentų vartojimas. Tam tikrų medikamentų vartojimas, kaip skydliaukės ligų, epilepsijos, antidepresantų, chemoterapinių vaistų ar net vaistų nuo uždegimo ir skausmo NVNU (ibuprofeno) gali sutrikdyti reguliarų mėnesinių ciklą.

Kada reiktų kreiptis į gydytoją?

– Jeigu kraujuojama tarp ciklų;
– Jeigu kraujuojama po lytinių santykių ar jų metu;
– Mėnesinių ciklas ilgesnis nei 34 d., arba trumpesnis nei 24 d.;
– Jei mėnesinių ciklas trunka ilgiau nei 7-9 d.

Visada pravartu  sekti ir žymėti mėnesinių ciklo pradžią ir trukmę, pasižymėti gausumą ir lydinčius simptomus, na, o esant abejonėms  kreiptis į savo gydytoją.

Visos naujienos