Tikrinti sveikatą vasarą yra privaloma, negalima atidėlioti - "Antėja laboratorija"

Tikrinti sveikatą vasarą yra privaloma, negalima atidėlioti

Esate vyras ar moteris? Atsakymas į šį, atrodytų, paprastą klausimą gali turėti didelę įtaką Jūsų sveikatos rodiklių interpretavimui. Vyrai ir moterys yra panašūs daugeliu atžvilgių, tačiau tarp dviejų lyčių yra svarbių biologinių organizmo skirtumų, pavyzdžiui,  vyrų ir moterų organizmo sistemas reguliuoja skirtingi hormonai.

X ir Y chromosomos

Biologinė lytis – tai genetiškai ląstelių lygmenyje nulemta lytis, vyrai turi po vieną X ir Y chromosomą ląstelėje, o moterys turi dvi X chromosomas. Šios ląstelės sudaro visus audinius ir organus, įskaitant odą, širdį, skrandį, raumenis bei smegenis.

Lyčių skirtumai daro įtaką įvairioms fiziologinėms funkcijoms, jie turi įtakos daugybei ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių, plaučių ir autoimuninės sistemos ligas. Net vaistai turi skirtingą poveikį, priklausomai nuo lyties [1, 3].

Žinojimas apie skirtumus – greitesnė pagalba

Pavyzdžiui, širdies priepuolio metu moterims ir vyrams gali pasireikšti skirtingi simptomai. Tiek vyrams, tiek moterims dažniausias širdies priepuolio simptomas yra krūtinės skausmas ar diskomfortas krūtinės ląstoje. Tačiau moterims dažniau nei vyrams pasireiškia dusulys, pykinimas ar vėmimas, nuovargis ir skausmas nugaroje, pečių zonoje, žandikaulyje [2, 3].

Kalbant apie priklausomybių gydymą, tokių kaip rūkymas, taip pat pastebėta skirtumų. Rūkančios moterys yra labiau linkusios į plaučių ir širdies ligas nei rūkantys vyrai. 2017 metais NIH-funded tyrėjai atliko tyrimą su 16 rūkančių žmonių (8 vyrai ir 8 moterys). Tyrimo metu buvo stebimos skirtingos smegenų zonos ir dopamino - laimės hormono, sukeliančio malonumo jausmą smegenyse, aktyvumas. Rezultatai nustebino – moterų ir vyrų smegenyse išsiskiria skirtingas dopamino lygis rūkant, pas vyrus buvo veikiama smegenų sritis stiprinanti nikotino ir kitų cheminių medžiagų poveikį. Moterų smegenys taip pat greitai reagavo, tačiau kitoje smegenų dalyje, susijusioje su įpročio formavimusi [2].

Mokslininkai nustatė lyties įtaką ir autoimuniniams sutrikimams. Apie 80 proc. sergančiųjų yra moterys. Tačiau vyrų autoimuninės būklės dažnai būna sunkesnės. Pavyzdžiui, moterys dažniau nei vyrai serga išsėtine skleroze (IS) – liga, kai organizmo imuninė sistema atakuoja galvos ir nugaros smegenis. Tačiau vyrai labiau linkę įgyti progresuojančią IS formą, kuri palaipsniui blogėja ir ją gydyti yra sunkiau.

Aptariant širdies ir kraujagyslių sistemą yra pastebėta, kad miokardo infarkto diagnozė moterims nustatoma rečiau. Tarp 65 ir vyresnio amžiaus asmenų, širdies ir kraujagyslių ligomis serga daugiau nei 39 proc. vyrų, o tos pačios amžiaus grupės moterų – 27 proc.  Taip yra, nes vyrai neturi estrogeno apsaugos. Estrogenas gali kontroliuoti moterų cholesterolio kiekį, sumažindamas pagrindinį širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnį. Tačiau, kai moterys patiria menopauzę, jų širdies ligų rizika padidėja [3, 4].

Nors vyrams yra dažniau nustatomos širdies ir kraujagyslių ligos, tačiau genetiškai nulemta, kad moterų judėjimo ir atramos sistema (skeletas ir raumenys) yra kur kas silpnesnė. Beveik 80 proc. amerikiečių, sergančių osteoporoze, yra moterys. Tai taip pat nulemta fiziologijos – moterys turi mažiau kaulinio audinio nei vyrai. Moterų kaulus beveik visą gyvenimą saugo estrogenas, kuris gali užblokuoti kaulų ląsteles naikinančias medžiagas. Tačiau kai menopauzės metu moterys pradeda netekti estrogeno, ši apsauga labai greitai dingsta [4].

Geriausia profilaktika – meilė sau

Atsižvelgiant į šiuos skirtumus šiuolaikinė medicina siūlo ieškoti ne ligų, o sekti kiekvieno asmens sveikatos būklę individualiai. Būtent todėl, atsižvelgdami į biologinės lyties skirtumus, yra parengtos atskiros kraujo tyrimų programos moterims ir vyrams.

Šiltuoju metų laiku daug laiko skiriame atostogoms bei pramogoms, todėl neleiskite sveikatos sutrikimams sugadintu Jūsų poilsio! Juk rūpinimasis savimi ir savo fizine sveikata atneša teigiamus rezultatus, tiek asmeniniame gyvenime, tiek darbe, nes sveikata yra brangiausias turtas.

Šaltiniai:

1. KH Humphries M Izadnegadar, T Sedlak ir kt., 2017 Sex Differences in Cardiovascular Disease – Impact on Care and Outcomes, Front Neuroendocrinol. 2017 Jul; 46: 46–70. doi: 10.1016/j.yfrne.2017.04.001
2. National Institutes of Health 2016, Department of Health and Human Services, Sex and Gender How Being Male or Female Can Affect Your Health. https://newsinhealth.nih.gov/
3. Vera Regitz‐Zagrosek 2012, Sex and gender differences in health. EMBO Rep (2012)13:596-603https://doi.org/10.1038/embor.2012.87
4. Strauss P, 2018 How Gender Affects Health When it comes to health, women and men aren't equal. https://www.rush.edu/news/how-gender-affects-health

Visos naujienos
Susiję tyrimai
Moters sveikatos ištyrimas Moters sveikatos ištyrimas
95.00€
Vyro sveikatos ištyrimas Vyro sveikatos ištyrimas
95.00€