Tinkamai ir laiku parinktas hemorojaus gydymas – sėkmingas kelias į visavertį gyvenimą - "Antėja laboratorija"

Tinkamai ir laiku parinktas hemorojaus gydymas – sėkmingas kelias į visavertį gyvenimą

Hemorojus – dažnai girdimas žodis visuomenėje, tačiau nedaugelis žino, kas tai iš tiesų yra ir kaip tinkamai reikėtų elgtis susirgus šia liga.

Išangės ligos apskritai yra tos, dėl kurių žmonės neretai gėdijasi atvirai kalbėti ir vėluoja kreiptis į specialistus. Nėra smagu pasakoti apie išangės problemas, o dažnu atveju ir gėdinga. Todėl neretai žmonės informacijos ieškosi internete, bando gydytis patys.

Tačiau, laiku ir anksti diagnozuotas hemorojus, dažniausiai gydomas pakeitus gyvenimo būdą bei skyrus atitinkamą medikamentinį gydymą, kurio planą sudaro pacientą apžiūrėjęs specialistas.

Hemorojus, labai dažna liga, kuri yra diagnozuojama besikreipiantiems žmonėms, dėl vienokių ar kitokių išangės srities problemų. Dabartiniais laikais, kai mes mažiau judame, sportuojame, dažniau ir daugiau valgome greitą maistą, o ypač tai paūmėjo šiuo pandeminiu laikotarpiu, hemorojumi žmonės pradėjo sirgti dažniau.

Kada reikėtų sunerimti ir kreiptis į gydytoją specialistą? Dažniausi hemorojaus simptomai yra: pakraujavimai iš išangės, stebimas kraujas ant tualetinio popieriaus, čiuopiasi dariniai išangės srityje, vargina niežulys. Skausmas išangės srityje dažnu atveju nebūdingas hemorojui.

Reikia pabrėžti, jog esant šiems minėtiems simptomams, nebūtinai bus diagnozuojamas hemorojus. Yra nemažai ligų, kurių simptomai yra panašūs, o tiksli diagnozė nustatoma tik po gydytojo specialisto apžiūros.

Apžiūros metu gydytojas proktologas įvertina ligos simptomus, bendrą paciento būklę, apžiūri išangės sritį, patikriną išangę pirštu, dažnu atveju pavyksta apžiūrėti apie 15cm tiesiosios žarnos naudojant specialų instrumentą ir tam visiškai nereikia jokios narkozės.

Jeigu hemorojus yra nepažengęs, yra nedidelio laipsnio, paprastai užtenka medikamentinio gydymo, gyvenimo būdo sureguliavimo. Dažnu atveju, vidurių užkietėjimo (dėl kurio atsiranda apsunkintas tuštinimasis bei stanginimasis) sureguliavimas ir kitas paskirtas medikamentinis gydymas, sėkmingai gydo nedidelio laipsnio hemorojus.

Kai medikamentinis gydymas yra neefektyvus, o simptomai išlieka, galima pritaikyti ambulatorinį intervencinį gydymą – hemorojinių mazgų ligavimą guminiais žiedais. Šis mažai invazyvus gydymo metodas nereikalauja specialaus pasiruošimo prieš operacija, nėra taikoma narkozė, užtrunka vos keletą minučių ir paprastai skausmas būna nedidelis arba išvis jo nejaučiama. Dažniausiai iškart po procedūros pacientas grįžta į normalų gyvenimą. Tiesa, reikia nepamiršti, jog pažengęs ar komplikuotas hemorojus, nėra tinkamas gydyti minimaliai invazinėmis priemonėmis, todėl dažnu atveju reikalinga operacija.

Ką daryti, norint užkirsti kelią hemorojui, kad jis neatsirastų? Svarbiausia koreguoti gyvenimo būdą (dažniau sportuoti, mažiau sėdėti), keisti mitybos įpročius (valgyti daugiau skaidulinių medžiagų praturtintą maistą, gerti pakankamai daug skysčių, vengti aštraus maisto), nenaudoti tualetinio popieriaus pasituštinus (stengtis apsiprausti) ir nesėdėti ilgiau tualete, nei kad reikia.

Jeigu, visgi jaučiate minėtus simptomus, būtina pasirodyti pas gydytoją specialistą apžiūrai. Svarbu nepražiopsoti rimtesnių, onkologinių susirgimų, kurie taip pat gali sukelti minėtus simptomus.

Gydytojas abdominalinis chirurgas Žygimantas Židonis

Visos naujienos