Tyrimai, kuriuos periodiškai privalo atlikti kiekviena moteris - "Antėja laboratorija"

Tyrimai, kuriuos periodiškai privalo atlikti kiekviena moteris

  Šiomis dienomis tarp moterų labai daug kalbama apie meilės sau puoselėjimą bei skatinama atskleisti moteriškumą. Meilę ir rūpestį sau galime parodyti ne tik įsigydamos išsvajotą suknelę ar darbų kalendoriuje radusios laiko valandai su knyga. Kur kas geresnis būdas yra pasirūpinti savo sveikata ir užsirašyti profilaktiniams tyrimams. Kiekvienai moteriai svarbu nors kartą per metus apsilankyti pas ginekologą, sekti savo organizmo pokyčius bei suprasti vykstančius procesus, taip užkertant kelią neretai užklumpančioms onkologinėms ligoms.

Viena dažniausių grėsmių

Gimdos kaklelio vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą moterų piktybinis susirgimas. Apskaičiuota, kad 2018 metais visame pasaulyje gimdos kaklelio vėžys buvo diagnozuotas net 570 000 moterų. Nors profilaktinės patikros ir skiepų programos yra plačiai paplitusios, tačiau gimdos kaklelio vėžys pasaulyje ir Lietuvoje vis dar išlieka viena dažniausių moterų mirties nuo vėžio priežasčių. Kiekvienais metais ši liga diagnozuojama 400-500 Lietuvos moterų [1, 2].

Žmogaus papilomos virusas – moterų onkologinės ligos sukėlėjas

Beveik visi gimdos kaklelio vėžio atvejai (99 proc.) yra susiję su žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija,  kuri dažniausiai plinta lytinių santykių metu, liečiantis oda į odą ir gali būti motinos perduodama naujagimiui. Nors 9 iš 10 infekuotų žmonių ŽPV išnyksta savaime ir nesukelia jokių simptomų, tačiau užsitęsusi infekcija moterims gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. ŽPV dažniausiai nustatomas toms moterims, kurios ankstyvame amžiuje pradėjo lytinius santykius, lytinio akto metu nenaudojo apsauginių priemonių, turėjo didelį partnerių skaičių ar partneris turėjo lytinių santykių su moterimi nešiojančia šį virusą [1, 3].

Nei viena moteris neturėtų mirti nuo gimdos kaklelio vėžio

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas 2018 metais teigė, jog „nei viena moteris neturėtų mirti nuo gimdos kaklelio vėžio“. Šiuolaikinė medicina turi visas priemones ir metodus, kaip sustabdyti šios ligos plitimą. Moterims, kurioms reguliariai atliekamas gimdos kaklelio tyrimas, gimdos kaklelio vėžio rizika sumažėja 90 proc. Su didžiausia gimdos kaklelio vėžio rizika susiduria moterys, kurioms trūksta sveikatos priežiūros paslaugų. Dėl šios priežasties viso pasaulio medikai deda visas pastangas, kad ginekologijos paslaugos ir lytinis švietimas butų prieinamas visuose žemės kontinentuose. PSO yra parengusi prevencines programas tokias, kaip 9-13 metų mergaičių skiepijimas, profilaktiniai ginekologiniai tyrimai bei daug platesnė, atviresnė komunikacija, kurios dėka sprendžiami moterų sveikatos priežiūros iššūkiai [4].

Profilaktiniai tyrimai Lietuvoje

Gimdos kaklelio vėžys nesirenka pagal amžių, todėl svarbu diagnostiką pradėti kiek įmanoma anksčiau. Lietuvoje gimdos kaklelio prevencinė programa vykdoma jau nuo 2004 m., ja remiantis skatinama kas 3 metus atlikti gimdos kaklelio tyrimą (PAP testą) moterims nuo 25 iki 59 metų [2].

PAP testas padeda nustatyti ląstelių pokyčius gimdos kaklelyje. Atliekant šį tyrimą akušeris specialiu šepetėliu paima tepinėlį iš gimdos kaklelio – apatinio, siaurojo gimdos galo, esančio makšties viršuje. Ankstyvas gimdos kaklelio vėžio nustatymas naudojant PAP tepinėlį suteikia didesnę tikimybę pasveikti, jei atlikus tyrimą randami onkologiniai pakitimai. PAP tepinėlio tyrimu taip pat galima aptikti gimdos kaklelio ląstelių pokyčius, kurie rodo, kad ateityje gali išsivystyti vėžys. Ankstyvas šių vėžinių procesų nustatymas yra pirmasis Jūsų žingsnis stabdant galimą gimdos kaklelio vėžio vystymąsi [5].

PAP testas gali būti derinamas su ŽPV tyrimu, o kai kuriais atvejais vietoj PAP tepinėlio gali būti atliekamas ŽPV tyrimas. Rekomenduojama ŽPV testą atlikti, jei PAP testas parodė pakitusias ląsteles. Šio testo metu nustatoma, ar moters organizmas yra infekuotas ŽPV.

ŽPV yra dažnėjanti infekcija tarp jaunų moterų, todėl šis tyrimas rekomenduojamas moterims nuo 25  metų. Žinojimas, ar turite ŽPV, dėl kurio kyla didelė gimdos kaklelio vėžio rizika, reiškia, kad Jūs, kartu su savo gydytoju, galite nuspręsti, kokių tolesnių sveikatos priežiūros veiksmų imtis [4, 5].

Gimdos kaklelio pokyčiai išsivysto per kelerius metus, kartais užtrunka iki 10 metų ar ilgiau. Reguliarūs gimdos kaklelio tyrimai padeda laiku pastebėti pirmuosius ląstelių pakitimus, anksti pradėti gydymą ir sumažinti vėžio išsivystymo riziką. Tyrimo procedūra yra neskausminga ir itin greita. Net jei esate pasiskiepijusi nuo ŽPV, patariama vis tiek tikrintis profilaktiškai, kadangi skiepas neapsaugo nuo visų ŽPV tipų.   

Tik profilaktika ir meilė sau yra patikimiausias ginklas prieš ŽPV virusą. Rūpinkitės savo sveikata ir nedelskite pasinaudoti šiuolaikinės medicinos galimybėmis. Mūsų laboratorijoje galite atlikti PAP, ŽPV tyrimus ar jų rinkinį. Rūpinkitės savo, o taip pat ir draugių, mamų ar dukrų sveikata, paskatinkite jas išsitirti taip pat!

 

Šaltiniai:
Pasaulio sveikatos organizacija, 2020, Human papillomavirus (HPV) and cervical cancer. Prieiga per internetą: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/human-papillomavirus-(hpv)-and-cervical-cancer
Lietuvos Nacionalinis Vėžio institutas, Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa. Prieiga per internetą: https://www.nvi.lt/gimdos-kaklelio-vezio-prevencija/
Sacgan L.P., Singh M. ir kt., 2018. A Study on Cervical Cancer Screening Using Pap Smear Test and Clinical Correlation. Asia Pac J Oncol Nurs. 2018 Jul-Sep; 5(3): 337–341. Doi: 10.4103/apjon.apjon_15_18
Pasaulio sveikatos organizacija, 2020. WHO technical guidance and specifications of medical devices for screening and treatment of precancerous lesions in the prevention of cervical cancer. ISBN 978-92-4-000263-0 (electronic version).
Chrysostomu A. C., Stylianou D. C. ir kt., 2018. Cervical Cancer Screening Programs in Europe: The Transition Towards HPV Vaccination and Population-Based HPV Testing. Viruses 2018, 10(12), 729; https://doi.org/10.3390/v10120729.

Justė Zeidotaitė

Autorius: Justė Zeidotaitė

Pareigos:

Visos naujienos